Felsuma grandis

Felsuma grandis nazywana również felsumą madagaskarską to jaszczurka z rodziny gekonów. Gatunek słynie z pokaźnych rozmiarów – felsuma osiąga nawet 30 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Posiada jaskrawozielone ubarwienie z czerwono-pomarańczowymi plamami. Co ważne, Felsuma grandis prowadzi dzienny tryb życia, co znacznie ułatwia jej obserwację w trakcie codziennych zajęć. Jakie warunki należy stworzyć felsumie madagaskarskiej? 

Felsuma grandis, co warto o niej wiedzieć?

Felsuma madagaskarska to jeden z największych gekonów dostępnych w terrarystyce. Żyje na gałęziach drzew, zwykle w towarzystwie partnera. Dlatego też, w terrarium można trzymać jednego gekona lub parę, która uzna to środowisko za swój dom. Przy większej liczbie jaszczurek dochodziłoby do regularnych walk o terytorium. Felsuma grandis jest bardzo płochliwa i raczej trudna w oswajaniu, choć można jej nauczyć wchodzenia na rękę. Należy jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ delikatna skóra tego gekona jest bardzo podatna na uszkodzenia. Chociaż jest to jeden z popularniejszych gatunków gekonów, jego hodowlę zaleca się hodowcom posiadającym już pewną wprawę oraz doświadczenie. 

Terrarium dla Felsumy grandis

Terrarium tworzy się pod kątem jaszczurek tropikalnych preferujących dzienny tryb życia. Jako podłoże należy wykorzystać kilkucentymetrową warstwę włókna kokosowego oraz torfu. Dobieramy pnącza, zielone gałęzie, a także rośliny tolerujące tropikalny klimat, np. skrzydłokwiat czy bromelię. Można także używać roślin sztucznych, aczkolwiek nie powinny one stanowić większości wyposażenia. Elementy do wspinaczki nie powinny być zagęszczone. Pamiętajmy, że Felsuma grandis to duża jaszczurka, która potrzebuje sporo miejsca do swobodnego przemieszczania się. 

Jeśli chodzi o oświetlenie, należy zastosować lampę grzewczą, pod którą panować będzie temperatura 28 – 30 st. W bardziej oddalonych obszarach terrarium temperatura powinna wynosić ok. 24 – 25 st. Do tego dochodzi oświetlenie UVB o mocy ok. 6%. Lampy powinny być zaprogramowane na tryb dzień-noc po 12 godzin. W terrarium należy umieścić termometr i higrometr. W terrarium można umieścić dwie miski – na wodę i pokarm. Należy jednak pamiętać, że większość jaszczurek pije wodę, która spływa po liściach. Terrarium należy zwilżać nawet kilka razy dziennie z pomocą spryskiwacza do kwiatów. Optymalna wilgotność to 70%. 

Hodowla Felsumy Grandis

Większość gatunków jaszczurek dostępnych w terrarystyce preferuje nocny tryb życia, co oznacza, że obserwowanie tych zwierząt podczas ich typowych aktywności jest problematyczne. Felsuma grandis zalicza się do jaszczurek o aktywności dziennej. Dzięki temu, można zastosować 12-godzinny cykl oświetlenia z podziałem na dzień i noc i śledzić poczynania felsumy od rana do późnego wieczora. Plusem jest również rozmiar – to jeden z największych gekonów do terrarium. Hodowcy z powodzeniem mogą postawić na parę gekonów, które prowadzą wspólny tryb życia. Biorąc jednak pod uwagę, że są to zwierzęta bardzo terytorialne, felsuma madagaskarska nie jest jaszczurką, którą można swobodnie wyciągać z terrarium. Łatwo bowiem o uszkodzenie jej wrażliwej skóry. Przy prawidłowo skonstruowanym terrarium, Felsuma grandis może osiągać wiek 15 lat.  

Czym karmić Felsumy

Pokarm dostosowujemy do rozmiaru jaszczurki (powinien być nieco mniejszy od jej głowy). Małe jaszczurki żywią się muszkami oraz wylęgiem świerszczy i karaczanów. Nieco później można dołożyć do diety karmówki. Dorosła jaszczurka ceni sobie świerszcze, karaczany, szarańcze, mączniki, Drewnojady czy koniki polne. Dietę należy urozmaicać słodkimi owocami, takimi jak: papaja, arbuz, mango czy morela. Dołóżmy do tego sproszkowane karmy, z którymi najłatwiej jest dostarczyć niezbędnych mikroskładników potrzebnych do zachowania Felsuma grandis w najlepszym zdrowiu. Jaszczurki uwielbiają także miód, który można wykorzystać na palcu przy oswajaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *