Agama brodata

Agama Brodata

Osoby, które rozpoczynają dopiero przygodę z terrarystyką powinny wybierać gatunki, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i mogą być hodowane w sposób mało skomplikowany. Agama brodata ma swoje wymagania, jednak w dużej mierze jest to całkiem przyjazna jaszczurka dla początkujących. Jest ona dostępna w kilku kolorystykach. Należy jednak przygotować się na całkiem spory wydatek związany z przygotowaniem odpowiedniego terrarium. 

Największa zaleta Agamy Brodatej to…

Jedną z najważniejszych zalet jest ta, że agama brodata prowadzi dzienny tryb życia, dzięki czemu, hodowcy mogą ją obserwować w trakcie codziennych czynności i nie martwić się o to, że zwierzę zakłóci ich spokój w nocy. Jaszczurka występuje w kilku odmianach kolorystycznych, z czego najczęściej spotkamy się z agamą czerwoną, żółtą, pomarańczową oraz białą. Agama brodata jest stosunkowo prosta w hodowli pod warunkiem wybrania samca. Samica składa jaja i w tym czasie wymaga bardziej troskliwej opieki, co nastręcza dodatkowych obowiązków. Przeciętna długość życia to ok. 11 – 13 lat, ale w przypadku sumiennego dbania może dożyć nawet wieku 20 lat. Kolejny plus – agama brodata to jaszczurka, która nie boi się kontaktu z człowiekiem i można ją łatwo oswajać. 

Terrarium dla Agamy Brodatej

Terrarium dla jednej jaszczurki powinno być dostatecznie duże. Zaleca się wymiary: 120 cm długości, 60 cm wysokości i 70 cm szerokości. W okresie letnim można przygotować dla agamy wybieg na balkonie lub tarasie. Taki spacer nie powinien jednak trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut. Dobrym rozwiązaniem będzie terrarium wielopoziomowe, ponieważ oferuje ono jaszczurce znacznie większą swobodę w trakcie codziennych aktywności. Zwykle wybiera się terrarium szklane, choć bardzo dobrze sprawdzi się także terrarium drewniane, które wymaga jednak pewnej wprawy w przygotowaniu.

Jeśli chodzi o podłoże, dobrze sprawdzą się chipsy kokosowe, gruba kora oraz zrębki bukowe. W terrarium dla agamy brodatej nie należy stosować piasku. Lampa grzewcza powinna być zaprogramowana na tryb dzień – noc po 12 godzin. W dzień optymalna temperatura to 35 st. pod żarówką i 26 – 28 st. w innych częściach terrarium. W nocy wystarczy ok. 22 – 23 st. Nieco obowiązków nastręcza okres jesienno-zimowy, w którym agama brodata zimuje. Wymaga to stopniowego obniżania temperatury oraz wyłączania lamp UV. Wśród wyposażenia warto zadbać o dwie miski, półki skalne, korzenie, grubsze gałęzie, płytki basen lub miska do kąpieli oraz o termometr i higrometr.

Jak zadbać o Agamę Brodatą?

W terrarium powinna znaleźć się płytka miska lub basen, w którym agama będzie mogła się wykąpać. Dodatkowo konieczne jest regularne spryskiwanie terrarium. Z jednej strony pozwala to zachować wysoką wilgotność, a z drugiej, jaszczurki preferują picie wody spływającej po liściach. Dorosłe agamy należy kąpać przynajmniej 2 razy w miesiącu w ciepłej wodzie (ok. 37 st. Celsjusza). Bardzo istotne są badania okresowe. przynajmniej raz na pół roku zaleca się sprawdzić kał i w razie potrzeby zastosować odrobaczanie. Raz do roku sprawdza się natomiast nerki i wątrobę. Agama brodata jest zwierzakiem aktywnym i łagodnym. Lubi kontakt z człowiekiem, dzięki czemu, dość łatwo nauczyć ją wchodzenia na rękę. W lecie zaleca się kilkuminutowe spacery na słońcu, po zabezpieczonym wybiegu.

Czym żywić Agamę

Podstawą diety (nawet 70% dziennego zapotrzebowania) stanowią owady, takie jak: świerszcze, szarańcza, mole woskowe, karaczany ora plankton łąkowy. Rzadziej można podawać pokarm suszony i granulowany, a także Drewnojady. Agama brodata nie pogardzi także roślinami: mniszkiem lekarskim, koniczyną, tymiankiem, oregano, miętą, rucolą, krwawnikiem. Z warzyw i owoców: kukurydza, marchewka, pomidor, jabłko, arbuz oraz gruszka. Z pokarmem sproszkowanym najłatwiej jest podawać niezbędne mikroelementy. Agama brodata wypada sporych ilości białka, zwłaszcza w młodym wieku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *