Amphiprion ocellaris

Amphiprion ocellaris – wszystko, co warto wiedzieć o błazenkach plamistych

Amphiprion ocellaris to fachowe określenie popularnych rybek akwariowych, które są lepiej znane jako amfiprion plamisty lub po prostu błazenek. To pomarańczowa rybka z charakterystycznymi białymi paskami, a także czarnymi obrzeżami. Błazenkiem był główny bohater filmu „Gdzie jest Nemo”. Ich charakterystyczny wygląd sprawia, że spotkamy się z nimi w niejednym akwarium. Jako rybka odporna i łatwa w hodowli jest idealnym gatunkiem na start.

Amphiprion ocellaris to niesamowite ryby

Świat zwierząt bywa zdumiewający, zwłaszcza w aspekcie niezwykłych umiejętności, jakie zwierzęta są w stanie nabyć, aby lepiej chronić się przed drapieżnikami. Amphipriony ocellaris to ryby morskie, które żyją w symbiozie z entacmaea quadricolor tez ukwiałami. Parzydełka ukwiałów stanowią poważne zagrożenie dla zdecydowanej większości ryb, ale nie dla błazenków, które są w stanie nabyć odporność poprzez pokrycie swojego ciała śluzem zbliżonym do ukwiału. Następnie, błazenki poruszają się wraz z ukwiałem, który stanowi dla nich naturalną ochronę. Błazenki zwykle żyją w grupach o ustalonej hierarchii. Na jej szczycie znajduje się dojrzała samica wraz z partnerem. Młodsze osobniki nie rozmnażają się. W przypadku śmierci samicy, partner zmienia płeć, zastępuje ją i dobiera nowego partnera. 

Jakie akwarium dla Nemo

Błazenki warto trzymać w parze, ponieważ tylko w ten sposób można obserwować ich wzajemne relacje w akwarium. Co ciekawe, Amphiprion ocellaris to rybki będące słabymi pływakami. Większość czasu spędzają w towarzystwie ukwiału, który stanowi dla nich naturalną ochronę. Dzięki temu, błazenki łatwo adaptują się do warunków, a ich wymagania względem przestrzeni życiowej nie są duże. Dla parki w zupełności wystarczy akwarium o pojemności 100 litrów. W dobrze przygotowanym akwarium błazenki są w stanie przeżyć nawet 18 lat. Najlepsza będzie zatem akwarium rafowe z wodą w temperaturze 22-29 st. C, i pH na poziomie ok. 8,0. 

W akwarium powinny znaleźć się koralowce, takie jak chociażby briareum. W przypadku, gdy w akwarium nie ma ukwiałów (są one dość problematyczne w hodowli i mogą sprawić trudności początkującym akwarystom), koralowce stają się domem dla błazenków, które chętnie żywią się gromadzącymi się tutaj glonami. Jeśli natomiast bardzo chcesz stworzyć swoim Amphiprion ocellaris najlepsze warunki do życia, stosunkowo prostym w hodowli, jak na standardy ukwiałów, jest Entacmaea quadricolor. W połączeniu z błazenkami tworzy on harmonijną całość. 

Czym karmić amphiprion ocellaris

Kolejną zaletą rybek „nemo” jest to, że nie są one szczególnie wybredne i chętnie przyjmują zarówno pokarm mrożony (np. skorupiaki), jak również pokarmy granulowane oraz płatki. Błazenki żywią się także glonami, dzięki czemu, utrzymują w czystości ukwiały oraz koralowce. Pokarm należy sypać bezpośrednio nad miejscem, w którym najczęściej poruszają się błazenki. Jak na rybki morskie są one naprawdę kiepskimi pływakami i z pewnością nie będzie im się chciało przepływać dużego dystansu celem zdobycia pokarmu. Błazenki karmimy niewielką ilością pokarmu 3 razy dziennie. Młodym błazenkom zaraz po wykluciu należy podawać żywe pierwotniaki. Natomiast po tygodniu można im podawać larwy solowca. Następnie przechodzi się do drobnego pokarmu sztucznego.

Amphiprion ocellaris na prawdę warto wybrać właśnie te rybki

Amphiprion ocellaris to wymarzona rybka na początek. Jest bardzo odporna, dobrze adaptuje się do różnych warunków, a ponadto odznacza się pięknym wyglądem. Tworzy harmonijne połączenie z kolorowymi ukwiałami oraz koralowcami, z którymi żyje w symbiozie. Optymalne warunki w akwarium to: temperatura 22 – 29 st., gęstość 1,015 – 1,025 g/cm3, twardość węglowa 10-12 °d i pH na poziomie 8,0 – 8,5. Błazenki chętnie spożywają mięsne pokarmy mrożone, płatki i pokarmy sztuczne. Najlepiej prezentują się w nieco większym skupisku kilku, kilkunastu rybek. Dla parki zaleca się akwarium o pojemności przynajmniej 80 – 100 litrów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *