Szczekanie psa

Szczekanie psa – jak rozwiązać ten problem?

Szczekanie to naturalny sposób czworonoga na przekazywanie wielu informacji. Rodzaj szczekania zależy od tego, co w danym momencie czuje pies i co chce przekazać. Jedno jest pewne, oduczanie psa szczekania przez karcenie to bardzo poważny błąd. Pies od czasu do czasu po prostu musi szczekać, tak jak i my musimy mówić. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby ograniczyć szczekanie psa bez konkretnego powodu, a także podczas samotnego pobytu w domu.

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie psa to sposób komunikacji. W ten sposób pies może wyrażać różne stany emocjonalne: radość, strach, zdenerwowanie, niepewność. Psy w typie stróża szczekają, aby poinformować o obecności nieproszonych gości na ich terenie. W ten sposób starają się także ostrzec intruza przed ewentualnym atakiem. Wiele psów szczeka także w sytuacji, gdy ich właścicielowi grozi niebezpieczeństwo. Znane są przypadki, w których wycie i szczekanie psa zaalarmowało sąsiadów i pozwoliło ocalić osobę, która np. doznała zawału. Psy szczekają także po to, aby komunikować się z innymi czworonogami. To ich naturalna mowa. Dlatego też, psa absolutnie nie należy karcić za szczekanie. Byłoby to sprzeczne z jego naturą. Dobry hodowca ma w zanadrzu kilka patentów, które pozwolą ograniczyć szczekanie psa bez powodu. 

Szczekanie psa pod nieobecność właściciela

Psa już od szczeniaka trzeba przyzwyczajać do czasu spędzanego w domu w samotności. Czas ten powinien być stopniowo wydłużany. W trakcie naszej nieobecności można uruchomić radio lub inny odtwarzacz z muzyką, której słuchamy na co dzień. Znajome dźwięki uspokoją czworonoga. Należy także zadbać o zabawki, duży smakołyk, który zajmie czas na kilka godzin oraz stary, nieużywany element garderoby, który magazynuje zapach właściciela. Przed pozostawieniem psa samego w domu należy także zapewnić mu dużą ilość ruchu. Nie żegnaj się z psem emocjonalnie i nie witaj go od razu po powrocie – w ten sposób wzmacniasz rozłąkę z psem jako wydarzenie przykre. 

Jeszcze przed zakupem psa należy dokładnie zapoznać się z charakterystyką rasy. Niektóre psy są bardziej „wyszczekane” od innych. Absolutnym rekordzistą w niezależnych badaniach okazał się samojed. Szczekliwe są także yorkshire teriery, cocker-spaniele, pudle czy dobermany. Z kolei do grona „milczków” zaliczyć można: Akitę, buldoga angielskiego, nowofundlanda czy rottweilera.

Jak oduczyć szczekania psa bez powodu

Na początek należy ustalić, dlaczego pies szczeka i stopniowo oduczać go niepożądanych zachowań. Jeśli pies szczeka, gdy domaga się jedzenia, należy nauczyć go informowania o głodzie poprzez stawanie obok miski, ewentualnie przynoszenie jej (ryzykowne, bo pies może przynosić ją dość często). Jeśli pies szczeka przy drzwiach wejściowych, należy podejść do drzwi, wyjrzeć na zewnątrz i pokazać psu, że nie dzieje się nic niepokojącego. Z kolei szczekanie psa bez powodu można spróbować rozwiązać komendą. Gdy pies szczeka, zachęć go smakołykiem. Gdy przestanie szczekać, oznajmij zdecydowanym głosem „cisza” i daj mu smakołyk. Na pewno nie należy oduczać psa szczekania w naturalnych sytuacjach, np. gdy zadzwoni domofon lub ktoś zapuka do drzwi. Pamiętajmy, że pies to pełnoprawny domownik, który też ma swoje uczucia, które komunikuje właśnie poprzez szczekanie. 

Behawiorysta pomoże w oduczeniu psa szczekania

Niektóre rasy psów są bardzo uparte, a ich szczekanie bywa manifestacją niezależności. To dopiero trudne przypadki! Jeśli powyższe sposoby nie pomogły Ci w rozwiązaniu problemu, dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług behawiorysty. Zajmie się on nie tylko tresurą psa, ale również przekaże nam wiele cennych informacji związanych z wynagradzaniem prawidłowych nawyków oraz oduczaniem tych szkodliwych. Pamiętajmy, że szczekanie psa, jak każdy inny problem często może być wzmacniany właśnie poprzez niewiedzę właściciela. Dlatego, zawsze należy poszerzać swoją wiedzę i nauczyć się, w jaki sposób psy się komunikują i okazują różne emocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *