Aleksandretta obrożna

Aleksandretta obrożna – wspaniała papuga

Aleksandretta obrożna to soczyście zielona papuga, którą można spotkać w Polsce. Jest dość agresywna i inteligentna, dzięki czemu dobrze broni swojego terytorium i jest w stanie przeżyć na wolności. A że ptak jest w naszym kraju bardzo popularny w hodowli, papugi-uciekinierki w dość sporej liczbie żyją na wolności i można je spotkać np. w miejskim parku. Zanim zdecydujesz się na zakup tego ptaka, koniecznie sprawdź, czy jest to wybór odpowiedni dla Ciebie.

Aleksandretta obrożna ma ciekawe usposobienie

Papugi aleksandretty sprowadzono do Europy ponad 300 lat przed naszą erą. Odpowiadał za to jeden z generałów Aleksandra Wielkiego powracający z wyprawy do Indii. Stąd, papuga zawdzięcza swoją nazwę wybitnemu wodzowi. Ptak ma intensywnie zielone pióra i czerwony dziób. Ciało ma długość ok. 40 cm, co czyni ją raczej mniejszą z papug. Jest bardzo ciekawska, inteligentna i zdecydowanie nie lubi samotności. Decydując się na hodowlę tej papugi trzeba dysponować dużą ilością wolnego czasu lub zdecydować się na zakup parki, która zajmie się sobą. Aleksandretta obrożna jest także dość sprytna, dlatego potrafi uciec z domu przez uchylone okno. Na wolności radzi sobie całkiem dobrze, co sprawia, że papugi te żyją i rozmnażają się także w naszym kraju.

Klatka dla Aleksandretty obrożnej

Aleksandretta obrożna, podobnie jak inne papugi, wymaga dostatecznie dużej klatki wykonanej z metalu. Minimalne wymiary to 50x100x50 cm. Drewniana klatka nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ silny dziób papugi dość szybko poradzi sobie z prętami. Do prawidłowego funkcjonowania, aleksandretta wymaga dużej ilości ruchu. W związku z tym, na balkonie lub tarasie warto zadbać o dużą wolierę, która pozwoli na swobodne latanie oraz spacerowanie. W takiej wolierze można także umieścić miskę z wodą, w której papuga chętnie zadba o swoją higienę. 

Nieodzownym elementem klatki dla aleksandretty są: huśtawki, drabinki, liny, kawałki drewna, a także basen do kąpieli. Podłożem może być żwirek kukurydziany, który ułatwi sprzątanie odchodów. Do tego należy zadbać o zabawki dla papugi oraz dwie dobrze przytwierdzone miseczki: jedna na pokarm, a druga na wodę. Klatkę należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu, z dala od przeciągów oraz sztucznych źródeł ciepła. Po oswojeniu ptak może spędzać czas poza klatka, ale pomieszczenie musi być dobrze zabezpieczone: schowane kable, moskitiera w oknach, pochowane wolnostojące, delikatne rzeczy. Pojedyncza papuga lubi spędzać czas ze swoim opiekunem. Można nauczyć ją „mówić”. 

Czym karmić Aleksandrettę obrożną

W sklepach zoologicznych bez trudu można znaleźć mieszanki przygotowane specjalnie z myślą o tym gatunku papugi. Podstawą jej diety są owoce, zwłaszcza: banany, pomarańcze, gruszki, jabłka czy granaty. Nie pogardzi także niektórymi warzywami, np. marchewką lub groszkiem. Dietę należy uzupełnić o różnorodne ziarna, w tym słonecznika czy kukurydzę. Można im podać także gotowane na twardo jajko oraz gotowany ryż, aczkolwiek nie jest to konieczne. Takie produkty można dołączyć do diety w okresie lęgowym, gdy aleksandretta obrożna karmi swoje młode.

Papuga obrożna to wspaniała papuga

Istnieje kilka kwestii, o których trzeba pamiętać wybierając ten gatunek papugi. Przede wszystkim, jest on dość głośny. Aleksandretta obrożna lubi harce i jest bardzo aktywna w ciągu dnia. Chętnie naśladuje także swojego opiekuna, dzięki czemu, można nauczyć ją mówić. Jest dość mała i sprytna, przez co trzeba bardzo uważać, aby nie zostawić jej otwartego lub uchylonego okna, ponieważ ptaszek szybko to wykorzysta. Nieprzypadkowo ta egzotyczna papuga zadomowiła się na wolności także w Polsce. Podobnie jak inne gatunki papug, aleksandretta obrożna jest towarzyska i lubi spędzać czas ze swoim opiekunem. To absolutna podstawa jej zdrowia psychicznego. Wybierając parkę ptaków można nieco odciążyć się obowiązków, ale to z kolei nieco utrudnia oswajanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *