Dojrzewanie akwarium

Dojrzewanie akwarium – 4 metody

Lśniący nowością zbiornik, czysta woda z kranu, zainstalowane oprzyrządowanie. Na pierwszy rzut oka akwarium jest gotowe do wpuszczenia rybek. Jednakże to tylko pozory. Powyższe warunki absolutnie nie nadają się do rozpoczęcia hodowli i zwykle kończą się śmiercią rybek. Potrzebne jest bowiem dojrzewanie akwarium, czyli proces, w którym rozwiną się tu bakterie i mikroorganizmy, które są niezbędne rybkom akwariowym do życia. Na czym polega dojrzewanie akwarium?

Dojrzewanie akwarium jest konieczne?

Odchody ryb zawierają w sobie toksyczny mocznik, który w dużym stężeniu prowadzi do śmierci rybek. Dlatego, w akwarium niezbędne są bakterie nitryfikacyjne, które rozłożą odchody na bezpieczniejsze związki azotowe. Na drodze kilku procesów chemicznych odchody ryb zostają sprowadzone do względnie bezpiecznych azotynów. Dojrzewanie akwarium jest zatem procesem, w którym zbiornik jest zasiedlany przez bakterie nitryfikacyjne. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego stężenia (w sklepach zoologicznych można zakupić specjalne testy), do akwarium można wpuścić ryby.

Dojrzewanie akwarium z roślinami i preparatem bakteryjnym #1

Jednym z prostszych sposobów stosowanych od wielu lat jest dojrzewanie akwarium z preparatem bakteryjnym oraz roślinami. Wielu akwarystów zaleca, aby czas dojrzewania wynosił 4 tygodnie. Przez tak długi okres czasu bakterie nie byłyby się w stanie utrzymać bez pożywienia. Dlatego też w akwarium zasadza się rośliny, które zawsze zgubią część liści przed pełną aklimatyzacją. Liście te staną się pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych, które będą mogły się namnażać. Po czterech tygodniach można wpuszczać pierwsze rybki. Jest to najbardziej klasyczne podejście do dojrzewania akwarium. 

Dojrzewanie akwarium z rybami i bakteriami w płynie #2

Nowoczesne podejście proponuje nam dojrzewanie akwarium z odpowiednimi środkami. Potrzebne są preparaty uzdatniające wodę, które usuną chlor oraz metale ciężkie. Kolejnego dnia do akwarium wlewa się preparat zawierający bakterie nitryfikacyjne. Coraz częściej stosuje się także szersze preparaty zawierające całą kolonię bakterii, które wspomogą bakterie nitryfikacyjne w tworzeniu korzystnego środowiska dla ryb. Już po kilku dniach można wpuścić do akwarium pierwsze 2-4 rybiki.  Wielu akwarystów poleca do tego celu gupiki, które są bardzo wytrzymałe i dość dobrze znoszą niestabilność parametrów wody. Z pomocą testów akwarystycznych można testować stężenie azotynów i jonów amonowych. Są one dowodem obecności i działalności bakterii nitryfikacyjnych. Przez pierwsze kilka tygodni należy również podmieniać 25% wody dwa razy w tygodniu. Jeśli pierwsze ryby zachowują się prawidłowo można stopniowo powiększać obsadę akwarium. 

Dojrzewanie akwarium z aktywnym podłożem #3

Jeśli zastosujesz w akwarium podłoże aktywne, dojrzewanie akwarium stanie się dużo trudniejsze. Takie podłoże po zalaniu wodą zacznie wypuszczać duże ilości mikro i makroelementów, czego efektem będzie znaczne pogorszenie jakości wody oraz szybkie namnażanie się glonów. Jak uniknąć tego problemu? Trzeba jak najszybciej zasadzić dużą ilość roślin, które zajmą się filtracją. Nie muszą to być od razu rośliny docelowe. Codziennie należy także wykonywać podmianę wody, nawet połowę zbiornika. Zasadzone rośliny potrzebują dobrego oświetlenia oraz nawożenia dwutlenkiem węgla. Po 1-2 tygodniach można wpuścić pierwsze rybki, aby obserwować, jak zaadaptują się do warunków. 

Wykorzystanie dojrzałej wody do uruchomienia akwarium #4

Jest to rozwiązanie zalecane akwarystom, którzy dysponują już dojrzałym akwarium lub mają znajomych akwarystów, którzy mogą użyczyć wody z takiego akwarium. Jest to bardzo proste. Wystarczy wypłukać wkłady filtracyjne i uzyskaną w ten sposób wodę wlać do nowego zbiornika. W ten sposób zbiornik od razu zostanie zasiedlony przez bakterie, a jednocześnie niezbędne dla nich pożywienie. Już po kilku dniach do takiego akwarium można wprowadzać pierwsze rybki. Zawsze można się także wspomóc preparatami zawierającymi bakterie nitryfikacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *