Entacmaea Quadricolor

Entacmaea Quadricolor – jak dbać o ukwiał

Entacmaea Quadricolor red, czyli ukwiał czerwony to jeden z najpopularniejszych gatunków ukwiałów uprawianych w akwarium. W porównaniu z innymi ukwiałami jest stosunkowo prosty w utrzymaniu, a ponadto, wchodzi w symbiozę z błazenkami, które zawsze trzymają się w jego okolicy. Entacmaea Quadricolor wymaga jednak odpowiednich parametrów wody oraz odżywiania, a utrzymanie go w odpowiedniej kondycji wymaga już pewnej wprawy i doświadczenia. 

Entacmaea Quadricolor żyje w symbiozie z Błazekami

Ukwiały z gatunku Entacmaea Quadricolor występują licznie na wybrzeżach Australii, Japonii, a także Afryki Zachodniej. To bardzo piękne ukwiały symbiotyczne odznaczające się intensywną, czerwoną barwą. Podobnie jak inne ukwiały, posiada parzydełka, które są niebezpieczne dla większości stworzeń morskich. Niezwykłą zdolność adaptowania się do jadu ukwiałów mają amphiprion ocellaris, jedne z najpopularniejszych ryb hodowanych w akwariach morskich. Błazenki utrzymują ukwiał w czystości, natomiast parzydełka ukwiału są dla nich naturalnym zabezpieczeniem przed drapieżnikami. Dlatego też, Entacmaea Quadricolor z błazenkami w akwarium morskim to połączenie idealne.

Akwarium dla ukwiała

Ukwiał czerwony nie wymaga dużego akwarium. W zupełności wystarczy zbiornik o pojemności 100 – 120 litrów. Należy jednak pamiętać, że jego parzydełka będą szkodliwe dla innych koralowców i ukwiałów, których nie można trzymać w jego sąsiedztwie. Jeśli marzy Ci się bardziej różnorodne akwarium, wówczas potrzebujesz większego akwarium. Obecność Entacmaea Quadricolor w akwarium mocno zawęża także wybór rybek, ponieważ jad w parzydełkach będzie dla nich zabójczy. Wyjątkiem są tutaj błazenki, które żyją z ukwiałem czerwonym w symbiozie. 

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić ok. 23 – 26 st. C. Niezbędne jest także odpowiednie zasolenie, na poziomie ok. 35‰. Zalecane pH mieści się w przedziale 8,0 – 8,5. W warunkach naturalnych, ukwiał czerwony osiąga rozpiętość ok. 40 cm, natomiast w akwarium jest o 10-15 cm mniejszy. W akwarium bezwzględnie muszą panować stabilne warunki. W innym razie ukwiał zacznie się przemieszczać celem znalezienia korzystniejszych warunków, a w przypadku urozmaiconego akwarium z innymi koralowcami może to wyrządzić bardzo duże szkody. 

Dieta ukwiałów

Wędrówkę ukwiałów może spowodować także brak pożywienia. W jaki sposób należy karmić Entacmaea Quadricolor? Przede wszystkim należy mu zapewnić dobre oświetlenie. Żywi się związkami organicznymi wytwarzanymi w jego ciele przez zooksantelle w procesie fotosyntezy. Jest to gatunek mięsożerny, który nie pogardzi mrożoną karmą w postaci krewetek, kryli, kiełża, artemii, owoców morza oraz drobnych kawałków filetów rybnych. Jeśli w akwarium umieścimy amphiprion ocellaris, zadomowią się one w ukwiale dbając o jego czystość. Ponadto, resztki pozostawiane przez błazenki są naturalnym pokarmem dla ukwiałów. Bladnięcie i bielenie ukwiału oznacza brak zooksantelli. Rozwiązaniem tego problemu będzie lepsze karmienie oraz większa doza światła.

Dlaczego warto kupić Entacmaea Quadricolor

Entacmaea Quadricolor to przepiękny gatunek ukwiałów cieszący się dużą popularnością w akwarystyce. W porównaniu z innymi ukwiałami jest nieco mniej wymagający i łatwiej go utrzymać w lepszym zdrowiu. Należy jednak bezwzględnie zadbać o stabilne warunki do życia: odpowiedni pokarm, dobre oświetlenie oraz stabilne warunki chemiczne w wodzie. Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, ukwiał rozpocznie wędrówkę po akwarium sądząc, że znajdzie gdzieś lepsze warunki do życia. Taka wędrówka może okazać się zabójcza dla innych ukwiałów, koralowców, roślin i rybek, jako iż jadowe parzydełka ukwiału czerwonego są zabójcze. Opierają się im błazenki (Amphiprion ocellaris), które zadomowiają się w ukwiale czerwonym żyjąc z nim w ścisłej symbiozie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *