Żako kongijskie

Żako kongijskie – co trzeba wiedzieć o gadającej papudze?

Żako to najczęściej wybierany gatunek papugi przez osoby, które chcą mieć ptaka potrafiącego naśladować mowę ludzi. Chociaż nie wszystkie żako koniec końcu nabędą tę umiejętność, szansa jest dużo większa, aniżeli w przypadku innych, popularnych gatunków papug „mówiących”. Częstym wyborem jest żako kongijskie, czyli papuga szara wywodząca się z Wybrzeża Kości Słoniowej, Kenii, Tanzanii, Angoli oraz Kongo. Jakich warunków do życia wymaga żako?

Żako kongijskie i jej charakter

Papuga żako to bardzo żywy i ciekawski ptak, który najchętniej nie opuszczałby swojego właściciela. Jest to ptak bardzo inteligentny, a zarazem wrażliwy. Bardzo źle znosi rozłąkę z właścicielem. Gdy rozłąka ta jest dłuższa, ptak staje się apatyczny i wyskubuje własne pióra. Pomimo, że żako kongijskie jest bardzo przyjacielsko nastawione do właściciela, innych członków rodziny traktuje z nieufnością, a czasem może nawet reagować agresją, zwłaszcza, gdy uzna, że ktoś zagraża jej właścicielowi. Bywa także zazdrosna. To wszystko sprawia, że żako kongijskie wcale nie należy do ptaków łatwych w hodowli. Duża popularność tych ptaków wynika z ich zdolności do naśladowania ludzkiej mowy. Pod tym względem wypadają dobrze na tle innych „mówiących” papug. 

Woliera dla papugi Żako

Żako kongijskie lubi przestrzeń i wymaga dostatecznie dużej klatki lub woliery o wymiarach przynajmniej: 80x50x100 cm. Klatkę należy postawić w dobrze oświetlonym miejsca, z dala od przeciągów, kaloryferów, grzejników oraz innych sztucznych źródeł ciepła. Jako podłoże klatki dobrze sprawdzi się żwirek kukurydziany, który ułatwi usuwanie odchodów. W klatce należy umieścić żerdź, najlepiej w formie drewnianych gałęzi dębu lub topoli, po uprzednim usunięciu kory. Do tego dochodzi oczywiście dobrze przymocowana miska na wodę oraz na pokarm.

Początkowo, papuga żako kongijskie będzie reagować strachem i paniką, gdy ktoś zbliży się do klatki. Z czasem zaczyna jednak oswajać się z osobą, która dostarcza jej pokarm. Gdy zacznie reagować zaciekawieniem, a nie strachem, można przejść do karmienia z ręki i zachęcania do wchodzenia na ramię. Oswojone żako domaga się czułości i pieszczot. Uwielbia spędzać czas ze swoim właścicielem. Wtedy można także pozwolić jej na spędzanie większych ilości czasu poza klatką. Warto jednak zabezpieczyć kable, zamontować moskitiery w oknach, a także zadbać o stojak dla papugi.

Czym karmić Żako kongijskie

Dwa razy dziennie należy karmić żako karmą złożoną z ziaren. Jest zwłaszcza miłośnikiem słonecznika. Dietę warto urozmaicić gotowanym jajkiem na twardo czy też ugotowanym ryżem. Żako chętnie zje również większość z ogólnodostępnych owoców i warzyw. Prawdziwym rarytasem dla żako będą orzechy laskowe i włoskie. Należy także zadbać o to, aby żako kongijskie miało stały dostęp do czystej wody. Początkowo papuga szara nie ma apetytu i je bardzo mało. Z czasem, gdy zacznie się aklimatyzować i wiązać z nowym miejscem, jej apetyt wzrośnie. W pierwszych tygodniach odradza się jednak karmienie z ręki. Ugryzienie ostrym dziobem nie należy do najprzyjemniejszych. Po oswojeniu, smakołyki dla papugi pomogą w nauce „mówienia”. W praktyce, papuga stara się po prostu naśladować właściciela, dlatego wystarczy przy niej dużo mówić.

Dla kogo Żako kongijskie okaże się dobrym przyjacielem?

Żako kongijskie nieprzypadkowo zasiadało na barkach piratów, którzy mogli jej poświęcić dostatecznie dużo czasu. Papuga ta bardzo przywiązuje się do właściciela i może nawet stanąć w jego obronie w sytuacji zagrożenia. Ostry dziób i pazurki mogą wyrządzić niemałą krzywdę. Żako kongijskie wymaga troskliwej opieki i poświęcania mu naprawdę dużych ilości czasu. Problematyczne jest to, że te ptaki dożywają nawet 70 lat, a po zmianie właściciela stają się bardzo apatyczne i po prostu tęsknią za swoim poprzednim właścicielem. Dlatego też, papuga szara to ptak, który okaże się odpowiedni wyłącznie dla osób dysponujących dostatecznie dużą ilością czasu, ale również wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *