Kameleon jemeński

Kameleon jemeński

Kameleony jemeńskie odznaczają się pięknym ubarwieniem oraz majestatycznym wyglądem, dzięki czemu, obserwowanie ich w terrarium to prawdziwa przyjemność. W komfortowej dla siebie sytuacji kameleon jemeński utrzymuje kolor zielony z białymi, żółtymi i niebieskim plamkami. Jego barwa może się jednak zmieniać w zależności od sytuacji, co informuje hodowcę o stanie zwierzęcia. O czym należy pamiętać zakładając terrarium dla kameleona jemeńskiego?

Co warto wiedzieć o kameleonie jemeńskim

Kameleon jemeński wywodzi się z Afryki, a szczególnie licznie zamieszkuje górskie i wyżynne tereny południowo zachodniej oraz zachodniej części Jemenu. Można go spotkać także w Arabii Saudyjskiej i na Madagaskarze. To dość duży gatunek kameleona – samce osiągają długość 50-60 cm, podczas gdy samice mierzą zwykle 30-32 cm. Warto zauważyć, że jest to jeden z najbardziej agresywnych gatunków kameleona, co może nastręczać pewne trudności w hodowli. Kameleon jemeński mocno przywiązuje się do swojego domu i będzie bronił terytorium przed obcymi osobnikami. Ze względu na swój rozmiar, ciekawe ubarwienie oraz zdolność zmiany koloru skóry, jest wdzięcznym gadem w terrarium.

Kameleon jemeński – jakie terrarium potrzebuje?

Kameleony jemeńskie bardzo rzadko spędzają czas na ziemi. Bezpiecznie czują się w krzewach i listowiu drzew, co sprawia, że terrarium dla nich powinno być odpowiednio wysokie. W przypadku samców zaleca się terrarium o wymiarach: 90x60x120 cm, natomiast w przypadku samicy powinno to być przynajmniej 60x60x120. Jeśli w terrarium żyć będzie kilka kameleonów jemeńskich, zwiększyć należy nie tylko długość i szerokość, ale przede wszystkim wysokość. Zwierzę wymaga dobrej wentylacji, przez co przynajmniej dwie ściany powinny być wykonane z siatki. Jeśli chodzi o podłoże terrarium, najlepiej sprawdzą się wszelkie pochodne kokosa – chipsy, zrębki i torf. Wraz z kokosem można zastosować drewniane wiórki. Absolutnie nie należy natomiast stosować piasku.

Wyposażenie terrarium

Z racji, że kameleony jemeńskie większość czasu spędzają nad ziemią, w terrarium nie powinno zabraknąć konarów i gałęzi z dużą ilością liści. Kwiaty dla ozdoby powinny być sztuczne, ponieważ żywe dość szybko zostaną zjedzone przez kameleona. Nieodzownym elementem terrarium jest wodospad, który służy kameleonom zarówno jako pojnik, jak również jako toaleta. Ponadto zapewnia optymalne nawilżenie środowiska w terrarium. Warto zadbać również o miskę z wysokim rantem oraz karmik na żywe owady, który umożliwi kameleonowi polowanie. 

Bardzo istotną kwestią jest oświetlenie terrarium. Kameleon jemeński jest aktywny przez cały dzień, a zatem potrzebuje oświetlenia nawet przez 12 godzin dziennie, np. od godziny. 9 do 21. Jeśli temperatura we wnętrzu jest niższa niż 19 st. C. wówczas należy zastosować dogrzewanie nocne. Do oświetlenia dobrze sprawdzą się lustrzanki, natomiast do ogrzewania promienniki podczerwieni lub lampy spot-zoo. W terrarium musi się znaleźć zarówno do emisji fal UVB. Promieniowanie to jest potrzebne do prawidłowego rozwoju kameleona.

Dieta kameleona jemeńskiego

Młode kameleony żywią się przede wszystkim małymi świerszczami oraz muszkami owocówkami. Starsze osobniki jedzą świerszcze, pasikoniki, szarańcze, karaluchy, karaczany oraz ćmy. Drewnojady i mączniki można podawać sporadycznie jako przysmak. Kameleony jemeńskie jedzą dość dużo, należy je karmić przynajmniej raz dziennie. Kameleon nie pogardzi niektórymi roślinami, które urozmaicają jego dietę. Może to być: mlecz, cykoria lub rukola. W doniczkach można zasadzić bazylię i miętę. Kameleon pije wodę z wodospadu (musi być świeża i czysta) lub wodę poruszającą się po liściach w wyniku spryskania terrarium.

Kameleon jemeński – poznajmy cenę

Kameleony jemeńskie są bardzo popularne w hodowli, dzięki czemu, młode osobniki można kupić w stosunkowo niskiej cenie – od 100 do 150 złotych u hodowcy i ok. 200 złotych w sklepach zoologicznych. Dużo droższy okazuje się jednak zakup terrarium i niezbędnego wyposażenia. Za „wyprawkę” dla kameleona jemeńskiego zapłacimy nawet ponad 1000 złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *