Papużki faliste

Papużki faliste

Papużki faliste pochodzą z Australii, a do Europy trafiły w pierwszej połowie XIX wieku. Dziko żyją w dużych stadach i zachowują zielone upierzenie. W hodowli udało się natomiast uzyskać także inne kolorystyki, w tym niebieską i żółtą. Papużka falista jest dość mała, długość jej ciała zwykle nie przekracza 18 cm, co czyni ją jedną z najmniejszych papug. Ptaszek ten nie jest szczególnie trudny w hodowli, niemniej jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Charakter papużki falistej

Papużka falista to ptak stadny. W związku z tym, hodowca musi odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy chce papugi domowej do zabawy i nauki mówienia czy też woli obserwować ptaszki z boku? Jeśli to pierwsze, należy kupić jedną papużkę i umiejętnie ją oswajać. Papużka falista wymaga jednak częstego towarzystwa, dlatego należy jej poświęcać dużo czasu. Inaczej będzie osowiała i podupadnie na zdrowiu. Jeśli chcesz jedynie obserwować ptaki, możesz kupić parkę, która zajmie się sobą, zakładając własne stado. Takie ptaszki nie są jednak już tak przyjacielsko nastawione do właściciela, a oswajanie staje się dużo trudniejsze. Ponadto, papużka falista jest ptakiem bardzo żywym, energicznym oraz ciekawskim.

Klatka dla papużki falistej

Hodowca powinien zadbać o dostatecznie dużą klatkę lub wolierę – im większa, tym lepiej. Minimalne wymiary wynoszą ok. 50x60x50 cm dla pojedynczej papugi i ok. 60x100x50 cm dla parki. Klatkę należy ustawić w rogu pokoju, w dobrze oświetlonym miejscu z dala od przeciągów. W takim miejscu papużka falista będzie się czuła bezpiecznie. Klatka powinna być wykonana z galwanizowanej stali. Absolutnie nie wybieraj klatki malowanej, ponieważ ptak będzie zdzierał i jadł farbę. W klatce należy zadbać o drewniane żerdzie z gałęzi lub konarów, karmniki, miskę z wodą, a także basen do kąpieli. Po oswojeniu papużkę można wypuszczać, ale jedynie w dobrze zabezpieczonym wnętrzu. Wcześniej zabezpiecz i schowaj kable, usuń delikatne, wolnostojące przedmioty i wstaw moskitierę w oknie.

Jak kupić zdrową papużkę falistą?

Okres lęgowy tych ptaków przypada na okres wiosenny, a zatem młode ptaszki można kupić w lecie. W tym celu warto wybrać się do dobrego sklepu zoologicznego lub do zaufanego i zweryfikowanego hodowcy. Absolutnie nie zamawiaj papużki przez Internet z opcją dostawy! Choć to absurdalne, zdarzają się „hodowcy”, którzy oferują wysyłkę ptaka pocztą lub kurierem. Nawet jeśli ptaszek przeżyje taką podróż bez szwanku od strony fizycznej, to od strony psychicznej będzie to dla niego ogromny stres, który na pewno odbije się na procesie aklimatyzacji i oswajania. W hodowli najpopularniejsze są papużki faliste w kolorze niebieskim, zielonym i żółtym.

Dieta papużek falistych

Ze względu na to, że papużka falista jest niezwykle popularna w hodowli, w sklepach zoologicznych można bez trudu znaleźć gotowe mieszanki stworzone specjalnie z myślą o papużkach falistych. Podstawą ich diety jest ziarno, które można uzupełnić owocami i warzywami, takimi jak: banany, pomarańcze, jabłka, pomidor, marchew czy kapusta pekińska. Aby uzupełnić niedobory białka, raz w tygodniu hodowcy mogą podawać papużkom ugotowane na twardo jajko lub ugotowany ryż. Smakołykiem, który sprawdzi się przy oswajaniu są kiełki. Woda do picia powinna być przegotowana lub źródlana. Należy ją wymieniać nawet dwa razy dziennie.

Papużki faliste to kompaktowi przyjaciele

Papużki faliste to urocze ptaszki, które chętnie spędzają czas ze swoim opiekunem, a także mają umiejętność imitowania głosu człowieka. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić papużce przynajmniej 2-3 godzin dziennie, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie para papużek. Takie rozwiązanie znacznie utrudnia oswajanie, ale z drugiej strony papużki nie czują się samotnie i zajmą się sobą. A zatem, papużka falista może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób szukających wiernego kompana, jak również dla tych, którzy chcą po prostu obserwować codzienne zachowanie ptaszków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *