Szwajcarski pies pasterski

Szwajcarski pies pasterski

Szwajcarski pies pasterski to bardzo silny, duży (nawet ponad 70 cm w kłębie) i wytrzymały pies, który w przeszłości był szeroko wykorzystywany w pracy: ciągnął wózki z ładunkiem, pędził bydło, a także, jak sama nazwa wskazuje, pilnował stad i obejść. Obecnie jest to coraz popularniejszy pies rodzinny, choć bez wątpienia nie jest to rasa odpowiednia dla początkujących „psiarzy”. Prawidłowo prowadzony staje się jednak wiernym i oddanym członkiem rodziny.

Pies szwajcarski ma swój charakter

Osoby zainteresowane wyborem psa tej rasy muszą pamiętać, że szwajcarski pies pasterski jest bardzo uparty, co nierzadko utrudnia tresurę, a także naukę komend i sztuczek. Zaleca się zatem przedszkole i szkołę dla psów, co pozwoli przystosować go do dalszej nauki. Jeśli właścicielowi uda się wyegzekwować posłuszeństwo, szwajcarski pies pasterski staje się bardzo pojętnym uczniem. Z natury jest to pies bardzo wesoły i lubiący ruch, aczkolwiek o umiarkowanej intensywności. Ze względu na swoje rozmiary, nie jest to urodzony sportowiec.

Jak pasterski pies szwajcarski zareaguje na członków rodziny i obcych?

Jest bardzo wierny i oddany. Lubi towarzyszyć swoim właścicielom, ale niekoniecznie krok w krok, ta rasa potrafi się zająć sama sobą, choć na pewno nie służy mu dłuższa samotność. Lubi bawić się z dziećmi, wykazując przy tym dużą rozwagę oraz cierpliwość. Jako dobry stróż jest natomiast nieufny wobec obcych i traktuje ich z dużym dystansem, ale gdy zauważy, że osoby te są dobrze znane i lubiane przez domowników, jego nastawienie zmienia się na bardziej przyjacielskie. W przypadku zagrożenia potrafi obalić intruza i przygnieść ciałem.

Aktywności dla psa szwajcarskiego

Szwajcarski pies pasterski to rasa obdarzona słusznymi rozmiarami: ok. 45 – 55 długości i do 75 cm wysokości w kłębie. Jego waga może osiągać nawet ponad 60 kg. W związku z tym, nie lubi intensywnego ruchu, takiego jak szybki bieg. Średnio nadaje się do nauki aportowania i nie posłuży biegaczom oraz rowerzystom. Szwajcarski pies pasterski jest jednak doskonałym wyborem dla miłośników dalekich spacerów. Umiarkowanym tempem ten pies jest w stanie przebyć naprawdę duże dystanse, na co zresztą wskazuje jego górski rodowód. Jest także typem pieszczocha, dlatego często przychodzi do członków rodziny po niezbędną mu dawkę czułości.

Zdrowie i pielęgnacja psa szwajcarskiego

Pies pasterski jest narażony na choroby mięśni i stawów, w tym dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Dlatego też, szczeniaki należy wybierać jedynie ze sprawdzonych i zweryfikowanych hodowli, a ponadto należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie oraz okresowych wizytach u weterynarza. Poza tym, szwajcarskie psy pasterskie są dość wytrzymałe i odporne na wiele schorzeń. Plusem jest także nieskomplikowana pielęgnacja sierści. Ta rasa posiada krótką i zwartą sierść, którą należy czesać 2 razy w tygodniu. Średnia długość życia dla tej rasy wynosi ok. 11 – 12 lat.

Szwajcarski pies pasterny będzie dobrym wyborem dla…

Szwajcarski pies pasterski to dobry wybór dla osób, które chcą psa rodzinnego, ale jednocześnie dobrego stróża, który przypilnuje domu. Rasa ta raczej nie nadaje się do bloku, znacznie lepiej czuje się w domach z większym ogródkiem. To także wspaniały kompan dla ludzi, którzy lubią dalekie spacery. Pies sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, jako iż lubi zabawę i jest bardzo ciepliwy w stosunku do młodszych członków rodziny. Nie polecamy go jednak dla osób, które szukają swojego pierwszego psa. Bywa bowiem uparty i wymaga konsekwentnego wychowywania. W innym razie może sprawiać problemy wychowawcze i niechętnie wykonywać polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *