Dlaczego koty mruczą

Dlaczego koty mruczą? Jak odczytywać to zachowanie

Mruczenie kota jest przez nas odczytywane jako wyraz zadowolenia i szczęścia, ponieważ dźwięk ten jest wydawany przez naszego futrzastego przyjaciela podczas pieszczot i głaskania. Także w trakcie samodzielnej zabawy z drapakiem lub inną zabawką koty mruczą. Jednak czy mruczenie zawsze jest wyrazem pozytywnego nastroju? Absolutnie nie! Dźwięk ten jest wykorzystywany przez koty do komunikacji i ma więcej zastosowań. Warto zatem dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego koty mruczą.

Mruczenie kota jako wyraz zadowolenia i towarzyskiego nastroju

Przeważnie koty rzeczywiście mruczą gdy są szczęśliwe, zadowolone i mają towarzyski nastrój. Mruczenie często poprzedza samo głaskanie, bo tym dźwiękiem kot często domaga się od swojego właściciela pieszczot. Mruczenie wyraża wówczas wewnętrzny spokój i pozytywne emocje. Często towarzyszą temu zamknięte lub zmrużone oczy oraz nieruchomy ogon. Jeśli podczas mruczenia kot rusza ogonem, wówczas jest to sygnał, że niekoniecznie chodzi tu o zadowolenie, ale być może jest to próba zasygnalizowania określonych potrzeb. Koci repertuar jest dużo bardziej ograniczony w porównaniu chociażby z repertuarem psim. Mruczenie oraz miauczenie to dwa podstawowe sygnały, którym koty się komunikują. Warto zatem zgłębić wiedzę na temat tego, dlaczego koty mruczą także wtedy, gdy nie są zadowolone i spokojne. 

Mruczenie kota – jakie jeszcze potrzeby sygnalizuje?

Poprzez mruczenie kot może pragnąć zwrócić uwagę swojego właściciela na określone potrzeby. Najczęściej jest to potrzeba posiłku. Jeśli kot jest głodny, wówczas zacznie chodzić obok Ciebie, mruczeć i miauczeć jednocześnie. Pytając weterynarzy o to, dlaczego koty miauczą, często możemy dowiedzieć się także o tym, że kot może sygnalizować jakieś problemy zdrowotne, np. dolegliwości bólowe. Wiele wskazuje na to, że wibracje powstające w trakcie mruczenia pomagają kotu pokonać ten ból. W ten sposób kot zwraca także uwagę właściciela i prosi o pomoc, jeśli czuje się źle.

Dlaczego koty mruczą w samotności?

Może się przydarzyć, że przyłapiesz kota na tym, jak mruczy w samotności. Tutaj wiele zależy od okoliczności. Jeśli kot po prostu się relaksuje i odpoczywa, jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak kot ma otwarte oczy, rusza ogonem i mruczy, wówczas nie jest to raczej wyraz zadowolenia. Być może kot stara się komunikować, czuje się samotny lub też łagodzi dolegliwości bólowe. Jest to zatem znak, który powinien nas skłonić do uważniejszego przyglądania się zachowaniu naszego futrzastego przyjaciela. Weterynarze twierdzą, że koty mruczą w momencie, gdy zmagają się z chorobą lub wracają do zdrowia. Tutaj po raz kolejny chodzi o wewnętrzne wibracje, które wspierają prawidłową regenerację kości, mięśni i organów wewnętrznych.

Kiedy koty uczą się mruczeć?

Mruczenie to podstawowa umiejętność komunikacyjna każdego kota. Już kilkuletnie kocięta potrafią całkiem donośnie mruczeć i jest to zachowanie nieprzypadkowe. W ten sposób małe sygnalizują matkom swoje położenie, a także to, że wszystko z nimi w porządku. Poprzez mruczenie kocięta nawiązują również więź ze swoją matką. A zatem, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego koty mruczą podczas głaskania, możemy zakładać, że jest to nie tylko wyraz zadowolenia, ale również nawiązywanie więzi ze swoim właścicielem. Jedno jest natomiast pewne – mruczenie to niezwykle ważna umiejętność każdego kota.

Dlaczego koty mruczą?

Reasumując, koty mogą mruczeć z kilku powodów. Najczęściej to to wyraz zadowolenia oraz szczęścia podczas zabawy lub głaskania, jednak w ten sposób Twój futrzasty przyjaciel może sygnalizować także inne potrzeby i emocje. Koty mogą mruczeć, gdy są głodne, potrzebują wody lub uwagi. Wówczas mruczenie jest połączone z machaniem ogona i miauczeniem. Koty mruczą także wtedy, gdy coś je boli lub dochodzą do zdrowia, np. po walce z innym kotem. W ten sposób generują wewnętrzne wibracje o leczniczych właściwościach. Koty mogą także mruczeć w sytuacji, gdy komunikują się z innymi kotami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *