Dlaczego koty ugniatają koc

Dlaczego koty ugniatają koc?

Dlaczego koty ugniatają koc?! Nasze domowe zwierzaki często wykazują zachowania, które wydają nam się dziwaczne, ot kolejny kaprys futrzaka. Jednakże doświadczony behawiorysta wie, że nawet najdziwniejsze zachowanie stanowi pewien sygnał, który pozwala lepiej zrozumieć psa lub kota. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego koty ugniatają koc lub inne, miękkie powierzchnie. Czy jest to forma zabawy? A może stoją za tym zachowaniem inne, bardziej praktyczne czynniki?

Ugniatanie koca przez kota to ważna umiejętność

Małe kocięta potrafią ugniatać już po kilku godzinach od narodzin. Do życia jest im potrzebne mleko matki, a poprzez ugniatanie sutka można łatwiej pozyskać mleko. Z kolei silniejsze osobniki w ten sposób znaczą sutek, który ich zdaniem jest najlepszy i oferuje najwięcej mleka. To zachowanie zostanie z kotami na zawsze. Jeśli następnym razem będziesz się zastanawiał, dlaczego koty ugniatają koc, przypomnisz sobie, że jest to nawyk powtarzany od pierwszych dni życia. U samotnego, młodego kota może to być objaw choroby sierocej, zwłaszcza, jeśli ugniataniu towarzyszy ssanie tkanin lub sierści. Oznacza to, że kot zbyt szybko został odebrany matce. Konieczna jest wizyta u weterynarza, którzy przypisze odpowie feromony regulujące poziom hormonów.

Czy ugniatanie koca przez kota to wyraz zadowolenia?

Tak, u dorosłych kotów ugniatanie koca, poduszki, kołdry lub… Twojego brzucha jest formą zabawy. Pozyskiwanie mleka w dzieciństwie wiąże się z wyrzutem hormonów szczęścia, a zatem proces ugniatania kojarzy się z czymś przyjemnym, miłym. Kot ugniata coś miękkiego, ponieważ czuje się dobrze. Behawioryści sądzą jednak, że mechanizm ten działa w dwie strony. A zatem, kot może ugniatać także wtedy, gdy chce poprawić sobie humor. Prawdopodobnie Twój futrzasty przyjaciel nie ma świadomość, że samo ugniatanie poprawia nastrój, ale nawyki, które wykształcił się w trakcie życia zachęcają do takiego właśnie zachowania.

Ugniatanie koca przez kota to również zaznaczenie terenu

Jak już mówiliśmy, najsilniejsze kocięta ugniatają sutek, których zdaniem jest najobfitszym źródłem mleka. W ten sposób znaczą swoją własność. Na opuszkach łapek znajdują się gruczoły potowe. Kot ugniata miejsca, które lubi, lub takie, które kojarzą mu się negatywnie. Pierwsze zachowanie ma oznaczyć teren jako jego własność, z kolei drugie wskazać miejsca, których należy unikać. To zdumiewające, jak koty rysują swoją mapę świata. Dlaczego koty ugniatają koc? Skoro jest miękki, ciepły i wygodny, to najprawdopodobniej uznały go za swoją własność. Możesz być jednak zdumiony sytuacją, w której kot będzie unikał tego samego koca. Wówczas, ugniatanie miało oznakować koc jako miejsce niebezpieczne. Najwyraźniej Twój futrzasty pupil przeżył na tym kocu chwile grozy. A ugniatanie Twojego brzucha lub innej części ciała? Karmisz, głaszczesz i dbasz o swojego kota. Jesteś dla niego dostawcą szczęścia. A zatem… oznacza Cię jako swoją własność! To jeden z powodów, dla których koty są zazdrosne i mogą drapać kogoś, kto jest z Tobą blisko.

Dlaczego ugniatanie koca przez kota powinno budzić niepokój?

Dlaczego koty ugniatają koc i co dokładnie może oznaczać to zachowanie. Znaczenie terenu i wyrażanie swojego zadowolenie na pewno nie są groźne. Jednakże czy ugniatanie koca lub innych, miękkich powierzchni może być niepokojące i powinno zachęcić do wizyty u weterynarza? Tak, jest kilka takich sytuacji. Jeśli kot robi to kompulsywnie i wyraźnie jest zdenerwowany, wówczas może w ten sposób rozładowywać swoją frustrację. Zwłaszcza samce mają tendencję do ugniatania i kopulowania z kocem. Takiemu kotu należy zapewnić więcej ruchu, a także wybrać mniej energetyczną karmę. 

Jeśli ugniataniu koca towarzyszy ssanie sierści lub tkanin, jest to klasyczny objaw choroby sierocej kota, który zbyt szybko został zabrany matce. Taki kot czuje się zaniepokojony i szuka rekompensaty zachowania, które przynosiło mu szczęście i poczucie bezpieczeństwa. W takich sytuacjach należy udać się do weterynarza. Z pomocą odpowiednich feromonów można skutecznie wyleczyć kocią chorobę sierocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *