Dlaczego papuga wyrzuca jajka

Dlaczego papuga wyrzuca jajka?

Niektóre gatunki papug, np. nierozłączki, nimfy lub papugi plamiste, sprawiają pewne kłopoty w kwestii wysiadywania jaj. Doświadczeni hodowcy wiedzą, jakich warunków potrzebuje ptak, aby należycie zajął się jajami i zapewnił młodym odpowiednie warunki do życia. Początkujący częściej popełniają błędy, które ujawniają się w okresie lęgowym oraz po złożeniu jaj. W tym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego papuga wyrzuca jajka i co można zrobić w takiej sytuacji.

Kiedy papuga składa jajka?

Papuga składa jajka ok. 7 – 10 dni po kopulacji. Okres ten przypada na wiosnę. Co ważne, papuga złoży jaja niezależnie od tego, czy miała kontakt z samcem, czy też nie. W tej drugiej sytuacji jajko będzie po prostu puste w środku. Okres składania jaj trwa nieco ponad tydzień. Papuga składa 4-6 jajek po jednym jajku co drugi dzień. W tym czasie przez cały dzień siedzi w budce, natomiast samiec czuwa na żerdzi w pobliżu. W okresie składania jaj należy zapewnić papugom nieco więcej dyskrecji i prywatności. Nadmierna ingerencja ze strony człowieka to jeden z głównych powodów, dlaczego papuga wyrzuca jajka. Jeśli chcesz rozmnożyć swoje papugi, koniecznie sięgnij po fachową literaturę i sprawdź, jak stworzyć ptakom dogodne warunki.

Jak wysiadywane są jajka papugi?

Większość gatunków papug ma to do siebie, że zadanie wysiadywania jajek dzielą pomiędzy sobą samica i samiec. Samica wysiaduje jajka w nocy, natomiast samiec w dzień. W tym czasie papugi są bardziej wyczulone i nadmierna ingerencja człowieka może im przeszkadzać. Dlatego na czas wysiadywania, kontakt z papugami należy ograniczyć do absolutnego minimum. Wysiadywanie trwa zwykle ok. trzech – czterech tygodni, a ptaszki będą się wykluwały w kolejności złożenia jaj.

Dlaczego papuga nie wysiaduje jajka?

Może się zdarzyć, że papuga po prostu porzuci jajka i nie będzie chciała ich wysiadywać. Istnieją trzy najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszy to nadmierna ingerencja człowieka. Papugi w okresie lęgu i wysiadywania jaj są szczególnie wyczulone i nadmierny kontakt z człowiekiem po prostu im przeszkadza. Drugi powód to niezapłodnione jajo. Jeśli samica nie miała kontaktu z samcem lub złożyła jajka niezapłodnione, wówczas nie będzie ich wysiadywać. Trzeci powód to niewłaściwe warunki w klatce lub wolierze. Ptak, który przeczuwa, że będzie miał problem z wykarmieniem młodych, często porzuca jajka. Ba, zdarza się nawet, że po wykluciu samiec lub samica wyrzucają najsłabsze i chorowite pisklę z gniazda.

Dlaczego papuga pozbywa się jaj? i co wtedy zrobić?

Na pewno nie należy zbyt szybko ingerować, ponieważ papugi w tym aspekcie swojego życia źle znoszą zbyt częstą ingerencję człowieka. Zwłaszcza gdy jest to parka bardzo przywiązana do swojego terytorium. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego papuga wyrzuca jajka jest to, że jajka są po prostu niezapłodnione i puste w środku. Wówczas papuga wie, że nie ma sensu ich wysiadywać. Jeśli natomiast papuga nie chce wysiadywać zapłonionych jaj, należy sprawdzić, czy zadbało się o odpowiednie warunki w klatce lub wolierze oraz o zapas jedzenia. Ptaki często porzucają jaja, jeśli czują, że nie będą w stanie zapewnić młodym jedzenia. Warto także skonsultować się z weterynarzem dysponującym wiedzą o ptakach.

Inne nietypowe zachowania papugi względem jaj

Niektóre zachowania papug są naprawdę zastanawiające i zajmują czas ornitologów oraz weterynarzy specjalizujących się w ptakach. Obok pytań o to, dlaczego papuga wyrzuca jajka, często pojawia się także pytanie o to, dlaczego papuga zjada własne jajka. Powodem jest najczęściej niedobór wapnia. Skorupki jajka są bogatym źródłem tego pierwiastka i dlatego papugi mogą je zjadać. Bywa także, że papuga wyrzuca skorupki z gniazda. Ciężko jednoznacznie określić przyczynę tego zachowania. Można jednak zakładać, że papuga poczuła się zagrożona, a wyrzucenie skorupek stanowiło reakcję obronną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *