Dlaczego psy mają mokry nos

Dlaczego psy mają mokry nos?

Dlaczego psy mają mokry nos? Nos psa to bez wątpienia jedna z najważniejszych części ciała naszego czworonoga. Jako iż psy nie mogą pochwalić się szczególnie dobrym wzrokiem, ale za to posiadają genialny węch, nos często zastępuje psu oczy. Przyjęło się, że nos psa powinien być chłodny i mokry, natomiast nos suchy i ciepły to objaw choroby. Czy tak jest w istocie? W tym artykule powiemy, dlaczego psy mają mokry nos oraz co należy zrobić w sytuacji, gdy nos psa jest przesuszony.

Dlaczego psy mają mokry nos i jaka jest tego przyczyna?

Oczy psa są stale nawilżane przez łzy, które w niewielkich ilościach spływają w dół pyska, właśnie w okolice nosa. Gdy tak się stanie, pies oblizuje łzy, a tym samym nawilża swój nos. Jeśli uważniej przyjrzysz się swojemu czworonogowi, na pewno zwrócisz uwagę na to, że dość często oblizuje on swój nos. Nie chodzi tu jedynie o to, aby na bieżąco usuwać łzy, które delikatnie łaskotają lub swędzą. Mokry nos to czuły nos, który lepiej wyłapuje zapachy! 

Zapachy są zamknięte w niewidocznych gołym okiem cząsteczkach, tymczasem wilgotny nos psa pozwala te cząsteczki przechwycić. To jeden z sekretów stojących u podstaw doskonałego węchu psa. Osoby, które pytają o to, dlaczego psy mają mokry nos często niepokoją się suchością nosa u swojego pupila. I rzeczywiście, suchy nos w wielu przypadkach może oznaczać problemy zdrowotne, ale istnieją również bardziej przyziemne i proste wytłumaczenia takiego stanu rzeczy.

Czy suchy nos może być objawem choroby?

Jeśli suchy nos występuje w pakiecie z innymi, niepokojącymi objawami, tak, wówczas najczęściej jest to zły znak, który świadczy o jakiejś chorobie naszego pupila. Jednak istnieją także sytuacje, w których suchy nos psa absolutnie nie powinien nas alarmować. Wiemy już, że nos psa jest wilgotny dlatego, że sam czworonóg co jakiś czas go oblizuje. Jeśli nasz pies dopiero co wstał z głębokiego snu lub dłuższej drzemki, jego nos będzie suchy i nie ma w tym nic zaskakującego. Suchy nos u psa może mieć również związek z nieprawidłową cyrkulacją powietrza oraz wysoką temperaturą w domu. Dłuższe wylegiwanie się na słońcu również sprawi, że nos czworonoga będzie suchy.

Kiedy powinien nas zaalarmować suchy nos psa?

No dobrze, to kiedy powinniśmy być zaniepokojeni suchością nosa u naszego psa? Przede wszystkim, jeśli nasz pies jest osowiały i występują u niego inne objawy, np. brak apetytu, mniejsza energiczność niż zwykle, gorączka. Wówczas rzeczywiście mamy podstawy do tego, aby sądzić, że suchy nos jest objawem chorobowym i wymaga natychmiastowej wizyty u weterynarza. Mnóstwo psich chorób objawia się suchością nosa, począwszy od drobnej infekcji, aż po poważne schorzenia. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zastrzyk lub tabletki przypisane przez weterynarza, aby zdrowie naszego pupila wróciło do normy.

Dlaczego pies stale nawilża swój nos?

Jak już mówiliśmy, przede wszystkim chodzi tu o doskonały zmysł węchu naszego psa. Wilgotny nos lepiej wyłapuje krążące w powietrzu cząsteczki, które przenoszą ze sobą zapachy. Wiele wskazuje na to, że spływające z oczu łzy w dużej mierze mają pobudzić nawilżanie nosa, ponieważ wywołują delikatne swędzenie, przez co pies czuje potrzebę polizania się po nosie. Warto także dodać, ze lizanie nosa ma właściwości odkażające, zważając na substancje zawarte w ślinie psa. 

Wilgotny nos pozwala także utrzymać prawidłową temperaturę ciała czworonoga. Rytmiczne dyszenie z wywieszonym językiem powoduje wyrzucanie dużych ilości pary wodnej, która osiada na nosie i również daje uczucie chłodu. Należy pamiętać, że nos jest niezwykle wrażliwą częścią psiego ciała. To niezwykle unerwione i ukrwione miejsce, a optymalna wilgotność sprzyja zachowaniu nosa w nienagannej kondycji. Dlatego, jednym z objawów choroby będzie także to, że pies znacznie rzadziej niż zwykle liże swój nos.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *