Koń fryzyjski

Koń fryzyjski – dostojna i szlachetna rasa

Koń fryzyjski zachwyca swoim majestatem i w pełni zasłużenie jest określany przez miłośników koni „czarną pełną”. Ponadto, jest to koń niezwykle cierpliwy i chętny do pracy z człowiekiem, dzięki czemu doskonale nadaje się pod siodło. Wymaga jednak umiejętniej pielęgnacji oraz dobrego karmienia, ponieważ miewa tendencje do pewnych problemów zdrowotnych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej imponującej i szlachetnej rasy koni?

Koń fryzyjski – czym się charakteryzuje?

Koń fryzyjski jest nazywany „czarną perłą”, ponieważ zgodnie z wzorcem jest całkowicie kary. Dopuszczana jest jedynie niewielka, biała gwiazdka na łbie. To konie bardzo masywne i doskonale umięśnione, co widać już na pierwszy rzut oka. Osiągają wysokość 160-170 cm w kłębie. Trzeba również przyznać, że konie fryzyjskie mają niebanalny fryz! Długie włosy często opadają im swobodne na jedną ze stron zasłaniając oko, co dodatkowo podkreśla niezwykłą urodę tego konia. Źrebaki fryza przez pierwsze tygodnie życia mogą być ciemnobrązowe, a dopiero z czasem staną się kare.

Charakter konia fryzyjskiego

Koń fryzyjski to ostoja cierpliwości, spokojności oraz opanowania. Nie posiada tendencji do narowistości lub płochliwości, dzięki czemu, jest chętnie wybierany przez jeźdźców, którzy pragną wyruszyć koniem w otwarte tereny, także do lasu. Fryz jest bardzo inteligentny, szybko uczy się nowych rzeczy i wykazuje się dużą chęcią współpracy z człowiekiem. Ich łagodne usposobienie w połączeniu z dużą cierpliwością sprawia, że konie fryzyjskie wyśmienicie sprawdzają się w hipoterapii, wspierając osoby niepełnosprawne. Niektóre okazy mogą wyjawiać zbytni upór, ale prawidłowe prowadzenie fryza od źrebaka pozwala skutecznie nadać mu pożądanych cech.

Konie fryzyjskie i ich problemy zdrowotne

Osoby posiadające konia fryzyjskiego muszą bardzo uważnie zwracać uwagę na to, co jedzą fryzy. Wybieg musi być wolny od jakichkolwiek roślin trujących, a na tym terenie nie wolno również stosować nawozów sztucznych. Jeśli na wybiegu rosną dęby, konieczne jest usunięcie leżących liści oraz żołędzi, które dla fryza są bardzo szkodliwe. Konie fryzyjskie są narażone na zatrucia ponieważ posiadają bardzo wrażliwy układ trawienny. Dlatego warto zadbać o jakościową karmę w postaci świeżo skoszonej, soczystej trawy. Powszechną chorobą fryzów jest gruda. To narośl na skórze występująca pod szczotkami. Przyczyną są: pasożyty, infekcje bakteryjne, alergie, ale również urazy mechaniczne. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie się do zaleceń weterynarza. Odpowiednia profilaktyka znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia grudy o fryzów.

W jakim celu wykorzystuje się konie fryzyjskie?

Koń fryzyjski to doskonały wybór pod siodło. Fryzy są opanowane, chętnie współpracują, rzadko wykazują tendencje do narowistości i płochliwości. Imponujący jest chód konia, w trakcie którego wysoko podnosi nogi. Bardzo płynnie przechodzi ze szlachetnego stąpania po kłus i galop. Koń fryzyjski dobrze sprawdzi się także w trakcie wypraw leśnych i w terenie. Konie fryzyjskie bywają powszechnie wykorzystywane w hipoterapii, jak również w szkołach jeździectwa. Natomiast ze względu na swój wyjątkowy i majestatyczny wygląd, wielu miłośników koni trzyma je, aby codzienne móc cieszyć oko ich wyglądem.

Ile kosztuje koń fryzyjski?

Cena to prawdopodobnie główna z przeszkód dla osób, które chciałyby kupić konia fryzyjskiego. Rasa ta jest dość droga, a składa się na to kilka czynników, głównie wysoka popularność, ale również ograniczona liczba sprawdzonych hodowli. Przymierzając się do zakupu fryza trzeba liczyć się z tym, że wydatek 30,000 zł to absolutne minimum, natomiast okazy z najbardziej renomowanych hodowli mogą podchodzić pod cenę 100,000 zł. Ruszając na zakup fryza warto wziąć ze sobą weterynarza lub znawcę koni. Specjalista pomoże wybrać zdrowe zwierzę pozbawione ukrytych wad. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *