Chihuahua

Chihuahua – mały duży pies

Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. Co ciekawe, jest to również jedna ze starszych ras, która pojawiła się już w VIII wieku p.n.e. Nazwa tej rasy wywodzi się od jednego ze stanów Meksyku, Chihuahua ze stolicą o tej samej nazwie. Przyjmuje się, że to właśnie z tego obszaru pochodzą psy tej rasy. Pomimo lichych rozmiarów, Chihuahua to pies bardzo charakterny, który umie postawić się większym psom, co niestety nie zawsze kończy się dla niego dobrze.

Chihuahua i jego wyjątkowy wygląd

Chihuahua prześmiewczo są nazywane „pieskami kieszonkowymi”. I rzeczywiście, psa tej rasy bez trudu można umieścić w nieco większej kieszeni. Widok osób tak przenoszących swoje psy nie jest czymś zaskakującym. Zwłaszcza, że z Chihuahuą na czerwonym dywanie lubią pokazywać się celebryci. To najmniejszy pies świata, którego waga ciała nie powinna przekraczać 3 kg. Charakterystycznym elementem wyglądu jest także zagięty ogon unoszący się wysoko nad tułowiem. Psy tej rasy mają okrągłą głowę z krótką kufą i płytko osadzonymi oczami, które Chihuahua potrafi wytrzeszczać, czym budzi powszechne rozbawienie. Pies posiada także dość długie, stojące uszy z zaokrąglonymi końcówkami. Co ciekawe, większość psów tej rasy posiada krótką sierść, ale istnieją także odmiany długowłose.

Nasz malec z Meksyku ma specyficzny charakter

„Mały, ale wariat” to określenie, które do Chihuahuy pasuje jak ulał. Ten niepozorny piesek jest bardzo charakterny i odważny, co zresztą nastręcza czasami problemów, zwłaszcza, gdy nasza Chihuahua akurat postanowi bez kompleksowo naszczekać na rottweilera sąsiada. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków większe psy są bardzo wyrozumiałe i ignorują zaczepki małych piesków, ale i tak trzeba być bardzo czujnym. Wbrew pozorom, na co dzień nie są zbyt hałaśliwe i łatwo oduczyć je szczekania i wycia podczas samotnych chwil w domu. Psy te są także bardzo inteligentne, dzięki czemu, można nauczyć ich kilku sztuczek adekwatnych do ich rozmiarów. Są wesołe i skłonne do zabawy. Bardzo lubią ruch, choć oczywiście nie są to psy, które sprawdziłyby się na dłuższych dystansach.

Pielęgnacja i zdrowie psów rasy Chihuahua

Jedną z zalet tej rasy jest długowieczność. Ze względu na kieszonkowe rozmiary, bardzo długi rodowód i brak sztucznej ingerencji w ich rozwój, Chihuahuy żyją naprawdę długo, nawet powyżej 15 lat. Nie sprawiają wiele trudności w pielęgnacji. Krótki podszerstek sprawia, że Chihuahua jest bardzo narażona na wilgoć i chłód. Pieski tej rasy wymagają także regularnego przycinania paznokci, czyszczenia uszu oraz dokładnego szczotkowania zębów. Jednym z mankamentów tej rasy jest właśnie podatność na problemy stomatologiczne.

Dla kogo odpowiednim psem będzie Chihuahua?

Chihuahua to idealny piesek domowy, który stanie się maskotką i oczkiem w głowie całej rodziny. To wesoły i inteligentny piesek, który uwielbia pieszczoty, przywiązuje się do swojego właściciela, a ponadto lubi ruch i zabawę, choć może nie na długich dystansach. Jednocześnie, jako psy bardzo odważne i czujne informują o obecności obcych donośnym szczekaniem. Plusem tak małego pieska jest to, że można go zabrać absolutnie wszędzie. Zmieści się nawet do większej kieszeni, a wystający łepek na pewno wywoła uśmiech mijających Cię osób. Chihuahua wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak szczotkowanie sierści, szczotkowanie zębów, a także przycinanie pazurków. Jedno jest pewne, Chihuahua wielokrotnie dostarczy domownikom wielu powodów do radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *