Dlaczego psy wyją

Dlaczego psy wyją? Jak oduczyć psa takiego zachowania

Dojmujące i głośne wycie psa może być poważnym problemem, zwłaszcza gdy mieszkamy w bloku, a nasi sąsiedzi nie należą do szczególnie wyrozumiałych. Wycie może mieć wiele przyczyn, a znaczenie ma także rasa – niektóre psy są bardziej głośne od innych, co objawia się także szczekaniem i wyciem. Czy psa można oduczyć wycia? Tak, ale w pierwszej kolejności należy ustalić, dlaczego psy wyją, a następnie poszukać rozwiązania, które będzie zgodne z założeniami behawiorystów. 

Dlaczego pies wyje?

Podobnie jak szczekanie, wycie to jeden ze sposobów komunikacji psa. Istnieje wiele powodów takiego zachowania. Najczęściej jest to wyraz tęsknoty za właścicielem, smutku, a także bólu. Gdy pies jest pozostawiony sam ze sobą na długi okres czasu, ryzyko wycia jest dużo wyższe. Pies wyje także z nudów i w ten sposób stara się zwrócić na siebie uwagę. Bywa także, że wycie naprzemiennie ze szczekaniem jest sygnałem alarmowym, w którym pies stara się ostrzec przed niebezpieczeństwem. Czworonogi wyciem mogą się wzajemnie nawoływać i komunikować ze sobą. Jest to zachowanie pochodzące w prostej linii od wilków, które wykorzystują wycie właśnie jako ostrzeżenie lub nawoływanie. 

Jeśli wyciu towarzyszą inne objawy, np. gryzienie ogona, nadmiernie drapanie, osowiałość, suchy nos czy gorączka, wówczas warto udać się do weterynarza, ponieważ wiele wskazuje na to, że pies zmaga się z jakąś chorobą, a wycie jest wyrazem bólu i smutku. Chcąc oduczyć psa takiego zachowania, trzeba ustalić, dlaczego psy wyją. Absolutnie nie należy ganić lub karcić czworonoga za takie zachowanie, ponieważ jest ono normalne, tak samo jak szczekanie! Istnieją natomiast sprawdzone i bezpieczne sposoby na to, aby oduczyć psa wycia w sytuacjach, w których nie jest to konieczne.

Dlaczego psy wyją gdy zostają same w domu?

Psy bardzo często wyją w samotności. Jest to wyraz z tęsknoty za właścicielem, ale również nudy. Ponadto, pies pozostawiony sam w domu jest bardziej wyczulony i gdy usłyszy charakterystyczny dźwięk (wycie innego psa, wycie syreny, gwizd czajnika) może zareagować wyciem w odpowiedzi. Przede wszystkim, psa od szczeniaka należy przyzwyczajać do pozostawienia w domu, stopniowo zwiększając czas rozłąki. Przed wyjściem należy zapewnić psu większą ilość ruchu, dzięki czemu, więcej czasu poświęci na sen. Można także pozostawić włączone radio, dzięki czemu, pies nie będzie się czuł samotny. Pamiętajmy także o zabawkach. Kolejnym sposobem jest pozostawieniu na kojcu nieużywanej części garderoby, która ma zapach właściciela. 

Bardzo istotne jest również to, w jaki sposób wychodzisz z domu, a także jak do niego wracasz. Nie żegnaj się czule z psem przed wyjściem, bo tylko potęgujesz negatywne emocje psa związane z rozłąką. Niech wyjście będzie czymś absolutnie normalnym. Po powrocie, nie reaguj na szaleńczą radość psa po przekroczeniu progu. Poczekaj chwilę, aż pies się uspokoi i zrównoważy, wtedy możesz się z nim przywitać. Możesz zapytać swoich sąsiadów, czy w ostatnim czasie sytuacja uległa poprawie. Jeśli nie, warto poszukać innych powodów wycia psa.

Inne sposoby na oduczenie psa wycia

Pamiętajmy o tym, aby psa absolutnie nie ganić i nie karcić za wycie. To unicestwianie naturalnych zachowań, co w przyszłości okaże się bardzo niebezpieczne i szkodliwe. W pierwszej kolejności należy lepiej zrozumieć, dlaczego psy wyją i gdzie takie zachowania mają swoje podłoże. Dopiero wtedy można poszukać skutecznych metod na oduczenie psa tego zachowania.

Czasami wycie psa wynika ze złego zachowania. Być może jako szczeniak pies wył, aby zwrócić na siebie uwagę i poprosić Cię o zabawę lub pieszczoty. Jeśli osiągnął cel, kłopot murowany. Dorosły pies chętnie wykorzysta tą technikę manipulacji, aby zwrócić na siebie Twoją uwagę. Co robić w takiej sytuacji? Ignorować. Poczekaj, aż pies się uspokoi i przestanie wyć. Dopiero wtedy pochwal go, pogłaskaj i daj mu przysmak. W przypadku uporczywego problemu wycia warto skorzystać z pomocy weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *