Koń andaluzyjski

Koń andaluzyjski

Konie andaluzyjskie są zaliczane do grona koni iberyjskich, a ich ojczyzną są tereny współczesnej Hiszpanii. W tym kraju są one nazywane Pura Raza Española, co tłumaczymy jako: czysta rasa hiszpańska. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mieliście okazję widzieć już tego konia: w stajni, na paradzie czy też na pokazach jeździeckich. Ze względu na swój charakter i usposobienie, koń andaluzyjski uchodzi za bardzo dobry wybór pod siodło.

Koń andaluzyjski charakterystyka wyglądu

Andaluzy posiadają proporcjonalną budowę ciała. Są dobrze zbudowane, aczkolwiek niekoniecznie muskularne. Charakteryzuje je lekkość i zwinność. Koń posiada zgrabną głowę zdobioną przez długą, falowaną grzywkę. Głowa jesz osadzona na długiej szyi, co dodatkowo nadaje temu zwierzęciu uroku. Ma długie i mocne nogi umożliwiające długie wędrówki. Jeśli chodzi o wysokość, koń andaluzyjski osiąga średnio ok. 155 – 165 cm w kłębie, a jego waga oscyluje w okolicy 400 kg. Często spotyka się andaluzy siwe, ale wzorzec dopuszcza także konie kare, gniade i kasztanowe.

Jakie usposobienie mają konie andaluzyjskie?

Koń andaluzyjski to bardzo inteligentne zwierzę, co znacznie ułatwia jego ujeżdżanie. Najpierw należy jednak okiełznać jego charakter, a trzeba przyznać, że są to konie bardzo temperamentne i odważne. Początkowo mogą wykazywać pewną tendencję do narowistości, ale można sobie z tym dość łatwo poradzić. Konie te nie płoszą się z byle powodu. Koń jest przyjacielski i nastawiony do współpracy. Wykazuje się dużym zrozumieniem i cierpliwością, dzięki czemu, andaluz może być wykorzystywany do hipoterapii. Mówi się, że konie raczej nie przywiązują się do właściciela, ale do miejsca. W przypadku andaluzów ciężko jednak nie odnieść wrażenia, że jest to koń bardzo wierny i lojalny swojemu właścicielowi. Nierzadko reaguje wyraźną radością, gdy w boksie zjawia się jego właściciel, aby zabrać go na przejażdżkę.

Jak wygląda pielęgnacja konia andaluzyjskiego?

Pielęgnacja andaluzów nie różni się specjalnie od innych ras koni. Włosie powinno być regularnie czesane. W boksie powinno być czysto i schudnie, jako iż koń andaluzyjski to bardzo czysta rasa. Wymaga pielęgnacji kopyt, zwłaszcza po aktywności. Stajnia powinna posiadać dobrą wentylację, ponieważ wysoka wilgotność może prowadzić do chorób. Do tego dochodzi oczywiście odpowiednia ilość ruchu, pełnowartościowa i zbilansowana dieta, a także częsty kontakt z właścicielem. Chociaż są to konie bardzo inteligentne, wybieg warto oczyścić ze wszelkich trujących roślin.

Czy koń andaluzyjski jest dobrym wyborem dla jeźdźca?

Zdecydowanie tak, andaluzy to bardzo dobre konie pod siodło. Chociaż młode konie w pierwszej fazie są temperamentne i mogą być narowiste, doświadczony ujeżdżacz koni nie powinien mieć większych problemów z okiełznaniem jego temperamentu. Później idzie jak z płatka – andaluz jest chętny do współpracy, inteligentny i skłonny do nauki nowych rzeczy. Rasa ta nie słynie z rozwijania dużych prędkości, ale wykazuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu, dobrze sprawdza się na długie wyprawy. Cierpliwość i łagodne usposobienie sprawiają, że dobrze ułożone konie świetnie sprawdzają się w pracy z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi.

W jakiej cenie można kupić andaluza?

Dużą zaletą jest dość przystępna cena w porównaniu z innymi rasami koni pod siodło. Młodego konia przeznaczonego do nauki można kupić poniżej 10 tys. złotych. Jeśli zależy Ci na koniu już ujeżdżonym i nauczonym posłuszeństwa, tutaj ceny oscylują w granicy 20 – 35 tys. złotych. Wiele zależy oczywiście od renomy hodowli. W przypadku najbardziej renomowanych hodowli, koń andaluzyjski może kosztować ok. 40 – 50 tys. złotych, aczkolwiek osoby dysponujące o połowę mniejszym budżetem powinny bez trudu pozyskać zdrowego, silnego i ujeżdżonego konia tej rasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *