Kot brytyjski

Kot brytyjski

Koty brytyjskie to bardzo popularna rasa słynąca ze swojego charakterystycznego wyglądu. Ze względu na puszystą sierść oraz duże, okrągłe oczy, koty te przypominają nieco pluszowego misia. To bardzo towarzyski i kontaktowy kot, który chętnie spędza czas ze swoim właścicielem. Jednocześnie, nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i nie nastręcza właścicielowi dodatkowych trudności. Kot brytyjski okaże się bardzo dobrym wyborem dla wszystkich osób szukających przyjacielskiego kota do domu.

Czym charakteryzuje się wygląd kota brytyjskiego?

Brytyjczyki to dość duże koty o prostym grzebiecie i mocno zbudowanej klatce piersiowej. Posiada okrągłą głowę na krótkiej, grubej szyi. Ozdobą głowy są zaokrąglone uszy oraz duże, okrągłe oczy. W połączeniu z puszystą sierścią, oczy te sprawiają wrażenie, jakby zerkał na nas pluszowy miś. Kot brytyjski posiada także bardzo długi ogon stanowiący nawet 2/3 długości całego ciała. Koty brytyjskie występują w ponad 150 różnych umaszczeniach, a różnokolorowe mogą być również okrągłe oczy tego kota. Wbrew pozorom, puszysta sierść nie jest tak miękka w dotyku, jak można by się było tego spodziewać po samym wyglądzie. Kot angielski posiada krótkie i gęste futerko, które w dotyku może być delikatnie szorstkie. Wzrost tego konta to ok. 30 cm, natomiast waga to od 4 do 8 kg w przypadku samców oraz od 3 do 4 kg w przypadku samic. 

Pielęgnacja i zdrowie kota brytyjskiego

Koty brytyjskie nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Krótką i gęstą sierść wystarczy czesać raz w tygodniu lub częściej w okresie lnienia. Warto także zadbać o profilaktykę wzroku, ponieważ nieco krótszy pyszczek w połączeniu z gęstą sierścią może sprzyjać łzawieniem, a także zarastaniem kanalików łzowych. Warto zatem co jakiś czas przecierać oczy kota wilgotną ściereczką, zwłaszcza, gdy zauważymy, że nagromadza się tam wydzielina. Można także skonsultować problem z weterynarzem i zastosować odpowiednie krople. Co jakiś czas zachodzi także konieczność przemywania uszu kota miękką szmateczką. Tutaj również można zdecydować się na zakup preparatu, który ułatwi zachowanie należytej higieny kanałów usznych. Średnia długość życia kota brytyjskiego wynosi ok. 15 – 17 lat. Do częstych chorób tej rasy należy zaliczyć: niedrożność kanalików łzowych, hemofilię, policystowość nerek, a także kardiomiopatię.

Jaki charakter ma kot brytyjski?

Koty brytyjskie są bardzo przyjazne i towarzyskie. Uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem i nie stronią od zabawy, dlatego wszelkie drapaki i zabawki są przez nie mile widziane. Mogą wychodzić na dwór, aczkolwiek raczej jest to kot w typie domatora, który lepiej czuje się w zaciszu swojego domu. Wypuszczając kota na zewnątrz, po jego powrocie zawsze należy dokładnie przyjrzeć się sierści. Jako iż jest ona bardzo gęsta, problemem są przylegające zabrudzenia. Kot brytyjski toleruje inne zwierzęta w domu, a zatem asymilacja z psem nie będzie tu stanowić większego problemu. A jak to wygląda w kwestii polowań? No cóż, koty brytyjskie na przestrzeni lat były uważane za bardzo doświadczonych i sprawnych łowców, jednak w przypadku typowego kota domowego, jeśli nie będzie miał okazji do wykształcenia instynktu, łowienie nie powinno leżeć w jego trybie dnia.

Dla kogo kot brytyjski okaże się dobrym wyborem?

Kot brytyjski to świetna propozycja dla osób szukających tradycyjnego kota do domu. To wierny kompan, który lubi podążać za swoim właścicielem i nigdy nie odmawia głaskania oraz pieszczot. Jest także chętny do zabawy, ze względu na żywiołowe i ciekawskie usposobienie. Plusem jest również to, że kot brytyjski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i raczej nie nastręcza właścicielowi dodatkowych obowiązków. W zupełności wystarczą okresowe wizyty u weterynarza oraz należyta profilaktyka sierści, oczu oraz uszu. Brytyjczyki zachwycają przede wszystkim swoim wyglądem. Ich gęsta i puszysta sierść w połączeniu z okrągłą głową i dużymi oczami przypomina pluszowego misia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *