Królik miniaturka

Królik miniaturka

Królik miniaturka to potoczna nazwa wszystkich królików niehodowlanych, które mają służyć jako zwierzątko domowe. Najczęściej jest to po prostu udomowiony królik europejski. Miękkie futerko, słodki wygląd oraz ciekawskie zachowania to tylko niektóre z atutów tego zwierzaka. Wbrew pozorom, nie jest to jednak zwierzę proste w pielęgnacji i wymaga poświęcenia mu odpowiedniej ilości czasu. Nie powinien być maskotką dziecka. Królik miniaturowy może żyć w naszym domu luzem, tak jak kot czy pies.

Czy królika miniaturkę można puścić w domu luzem?

Tak, wiele osób decyduje się trzymać swojego królika luzem, tak jak psa czy kota. Wymaga to szybkiego nauczenia załatwiania swoich potrzeb w kuwecie. Na szczęście jest to dość łatwe. Wystarczy zbierać luzem leżące odchody i wrzucać je do kuwety, a królik szybko zrozumie, że ma się tam załatwiać. W kuwecie należy stosować niezbrylający się pellet, ponieważ trociny mogą być szkodliwe. Królik miniaturka może żyć również w klatce, ale wówczas powinna być ona dostatecznie duża, a ponadto, królik powinien jakiś czas spędzać poza nią. Pokój należy przygotować poprzez zasłonięcie kabli i przewodów. Królik wymaga dwóch misek – na jedzenie i wodę. Niezbędna wyprawka obejmuje także paśnik na siano, legowisko oraz zabawki.

Królik miniaturka a inne zwierzęta domowe

O ile pies lub kot przeszedł odpowiednią socjalizację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby te dwa zwierzaki żyły w jednym domu. Nie należy jednak spodziewać się symbiozy lub też częstych interakcji. Zwierzaki po prostu będą akceptować swoją obecność. Z królikiem miniaturką nie należy natomiast trzymać żadnych gryzoni. Królik jest bowiem żywicielem pasożyta o nazwie encephalitozoon cuniculi. Jest on odpowiedzialny za kunikulozę. Pasożyt znajduje się w moczu królika i dla gryzoni będzie po prostu zabójczy. Także inne zwierzęta domowe nie powinny mieć kontaktu z moczem królika.

Czy warto dokupić drugiego królika?

Królik miniaturka to zwierzę o silnie zakorzenionych instynktach, w tym instynkcie społecznym. Króliki żyją w stadzie o ściśle ustalonej hierarchii. Większość osób decyduje się jednak na zakup jednego królika i nie widzi w jego zachowaniu objawów świadczących o tym, że nie służy mu samotność. No cóż, w dużej mierze królik po prostu nie ma tego jak okazać. W wielu przypadkach króliki czują się jednak samotne, co odbija się niekorzystnie na ich zdrowiu. Z tego względu warto zastanowić się nad zakupem dwóch królików. Mogą być tej samej płci, lub samiec i samica, ale wówczas konieczna jest oczywiście kastracja.

Prawidłowa pielęgnacja królika miniaturki

Opieka nad królikiem nie ogranicza się wyłącznie do zapewnienia odpowiedniej ilości ruchu, jedzenia oraz wody. Konieczne jest także regularne sprawdzanie i przycinanie pazurków, ważenie i dostosowywanie diety, ocena stanu uzębienia, a także higiena uszu. W przypadku królików długowłosych potrzebne jest także systematyczne szczotkowanie. Plusem jest to, że królik miniaturka to jedno z najchętniej wybieranych zwierząt domowych, a co za tym idzie, w sklepach zoologicznych można bez trudu zakupić nie tylko karmę i zabawki, ale również akcesoria potrzebne do prawidłowej pielęgnacji. Do tego dochodzą oczywiście szczepienia. Podstawą diety królika jest siano oraz zioła. Dietę uzupełniają warzywa oraz czasami owoce. O ile króliki rzeczywiście lubią marchewkę, o tyle sałata nie jest wskazana w jego diecie.

Czy królik miniaturka to dobry wybór dla dziecka?

Króliki miniaturki często są postrzegane jako odpowiedni zwierzak dla dziecka. Czy aby słusznie? No cóż, królik rzeczywiście może być dobrym kompanem dla dziecka, a ponadto, uczyć odpowiedzialności i sumienności w dbaniu o swojego zwierzaka. Pamiętajmy jednak, że zwierzę to jest bardzo delikatne i wymagające, łatwo mu wyrządzić krzywdę, nawet nieświadomie. Królik miniaturka nie może być traktowany jako maskotka. Dzieci powinny się z nim bawić pod nadzorem osoby dorosłej. Ponadto, osoba dorosła powinna nadzorować, czy dziecko w prawidłowy sposób pielęgnuje i karmi królika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *