Modliszka diabelska

Modliszka diabelska

Modliszka diabelska to owad o niezwykłym wyglądzie, którego nie powstydziłyby się liczne stwory z filmów sci-fi, horrorów oraz fantastyki. To jeden z głównych powodów, dla których tak wielu hodowców decyduje się na wybór tego owada do swojego terrarium. Niezwykłe są również strategie drapieżne tego gatunku. Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że nie jest to gatunek dla każdego. Zwłaszcza ze względu na częste i dość problematyczne wylinki, modliszkę diabelską można polecić doświadczonym hodowcom.

Charakterystyka modliszki diabelskiej

Charakterystycznymi elementami wyglądu modliszki diabelskiej są bardzo duże szczęki oraz chwytaki, a także długie, zakręcone czułki. Ubarwienie owada jest zmienne, ale najciekawiej prezentują się barwy ostrzegawcze: czerwony, fioletowy, a także czarny i biały. Modliszka przyjmuje również jaskrawy odcień w sytuacji, gdy chce zwabić do siebie owady. Jest to gatunek drapieżny, który wykształcił w sobie niezwykłą umiejętność. Modliszka diabelska udaje kwiat, a w momencie, gdy nieświadomy owad pojawi się dostatecznie blisko, modliszka uderza go w najczulszy punkt, czyniąc łatwą i szybką zdobyczą. Na pewno warto zwrócić uwagę na złożone oczy składające się z wielu tysięcy komórek, które umożliwiają widzenie w rozpiętości 180 stopni. Samiec osiąga ok. 8-9 cm natomiast samica 9-10 cm.

Tryb życia modliszki

Modliszka diabelska żyje krótko. Dla samców jest to ok. 6 – 8 miesięcy, natomiast w przypadku samicy nieco dłużej – do 10 miesięcy. Modliszka zaczyna życie od postaci larwalnej, a następnie przechodzi w imago, w którym pozostaje przez 1-2 miesiące (samce) i 2-3 miesiące (samice). Głównym problemem w trakcie hodowli są wylinki. W przypadku samców jest to 7 wylinek, natomiast dla samic nawet 9 wylinek. Wylinki te wymagają szczególnego zaangażowania hodowcy, ale niestety zdarza się, że kończą się one śmiercią modliszki.

Czym karmić modliszkę diabelską?

Modliszki diabelskie to owady drapieżne, które żywią się mniejszymi owadami. Przede wszystkim polują na te owady, które zapylają kwiaty lub po prostu siadają na ich pędach lub łodygach. Gatunek ten potrafi na długo zastygać bez ruchu i przypominać kwiat. Hodowcy mogą podawać modliszkom ćmy (spożywcze i barciaki), karaczany i muchy domowe. Dla larwy odpowiednie będę muszki hydei. Można podawać także karmówki, ale powinny one być o wiele mniejsze od samej modliszki.

Terrarium dla modliszki diabelskiej

Ze względu na swój rozmiar oraz wysokie umiejętności wspinaczki, modliszka diabelska wymaga dość dużego, a przede wszystkim wysokiego terrarium. Niezbędne są dwa osobne pojemniki: jeden większy na imago oraz nieco mniejszy dla postaci larwalnych. Wnętrze terrarium można odtworzyć w klimacie pustynnym, ale należy pamiętać o suchych gałęziach, na których modliszka będzie mogła wypoczywać. Jako podłoże dobrze sprawdzi się gruboziarnisty piasek wymieszany z torfem, porostami i suchym mchem. Na ściankach terrariom warto także zawiesić siatkę, która umożliwi modliszce spełnianie się w roli wspinacza. Temperatura w najcieplejszym punkcie terrarium powinna wynosić nawet 45 st. C. Dla innych regionów jest to 30 – 35 st. w dzień oraz 20 – 25 st. w nocy. Optymalna wilgotność to ok. 30 – 35% w dzień oraz 50 – 60% w nocy. Jedynie w okresie wylinek można zadbać o nieco większą wilgotność poprzez regularne zraszanie podłoża.

Dla kogo modliszka diabelska będzie odpowiednim gatunkiem?

Modliszka diabelska jest zalecana doświadczonym hodowcom, którzy mają już nieco większe doświadczenie z innymi gatunkami i są przygotowani do wzmożonej uwagi w trakcie wylinek. Hodowcy muszą być także gotowi na straty, ponieważ sam proces wylinki jest dość problematyczny i może skończyć się śmiercią owada. Wybierając modliszki diabelskie trzeba także przygotować się na nieco wyższe rachunki za prąd, biorąc pod uwagę, że terrarium musi być ogrzewane do wysokich temperatur. Niemniej jednak, prawidłowo hodowana modliszka diabelska jest cennym obiektem obserwacyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *