Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych psich ras na świecie. Psy tej rasy są bardzo znane i lubiane w Polsce, a ich popularność wywodzi się z udziału w wielu filmach i serialach: „Czterej pancerni i pies”, „Przygody psa Cywila” czy też „Komisarz Alex”. To bardzo silne oraz inteligentne psy, które są wykorzystywane przez człowieka do wielu zadań i prac. To także wierny i oddany członek rodziny, który niemniej jednak wymaga doświadczonego i konsekwentnego opiekuna.

Czy odznacza się wygląd owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki posiada prostokątną sylwetkę. Jest psem harmonijnie i dobrze zbudowanym. Wysokość w kłębie wynosi ok. 60-65 cm w przypadku psów i 55-60 cm w przypadku suk. Owczarek posiada dużą głowę z charakterystycznymi, stojącymi uszami i długą kufą. Posiada silnie rozwinięte szczęki i żuchwę, a jego zgryz skrywa 42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie. Pies tej rasy posiada długi i nisko osadzony ogon z obfitym owłosieniem. Owczarki niemieckie występują w bardzo różnym umaszczeniu: czarne podpalane, czarne z rudym, brązowe, jasnoszare podpalane, szare, czerwonobrązowe, wilczaste, bi-color. Szata owczarków niemieckich składa się z sierści podwójnej z podszerstkiem. Psy tej rasy linieją dwa razy do roku: jesienią i wiosną.

Jaki charakter i usposobienie posiada owczarek niemiecki?

Owczarki niemieckie to psy bardzo inteligentne, posłuszne i lojalne. Dołóżmy do tego ich odwagę, upór oraz imponujące rozmiary, a uzyskamy idealnego psa policyjnego. I rzeczywiście, służby w wielu krajach na świecie wykorzystują owczarki niemieckie jako psy tropiące biorące udział w obławie, a także jako psy przeznaczone do szukania narkotyków czy materiałów wybuchowych. Może służyć także jako przewodnik osób niewidomych. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Jest oddany całej rodzinie, ale bezwzględnie posłuszny jest jedynie wobec tej osoby, którą uzna za swojego właściciela, czy konkretniej, przewodnika stada. Psy tej rasy potrzebują dużej ilości ruchu. Lubią się bawić, a prawidłowo socjalizowane są łagodne wobec dzieci i nie atakują innych zwierząt. Źle wychowany owczarek niemiecki będzie jednak sprawiał dużo problemów. Może się stać lękliwy, nerwowy, a także nadmiernie agresywny i nieposłuszny. A zatem, nie jest to rasa dla początkujących.

Pielęgnacja i zdrowie owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie to psy bardzo wytrzymałe cieszące się dobrym zdrowiem. „Wilczury” to rasa, która nie była mocno modyfikowana, co pozwoliło zachować ich naturalny rodowód. Problem w tym, że na rynku nie brakuje niestety „skundlonych” owczarków niemieckich. Pies wymaga systematycznego szczotkowania, zwłaszcza w okresie lnienia. Można co jakiś czas przycinać pazury. Wystarczy sporadyczna kąpiel, nawet 1-2 razy do roku. Pies tej rasy jest bardzo aktywny i wymaga ruchu: dalekich spacerów, wybiegania, aportowania. Jako, iż jest to pies bardzo inteligentny, warto mu także zapewnić rozrywki intelektualne. Do częstych schorzeń tej rasy zaliczymy: dysplazję stawów biodrowych, przerost prostaty, gnilec, a także reakcje i zmiany alergiczne. Średnia długość życia zadbanego owczarka niemieckiego wynosi 13 – 14 lat.

Owczarek niemiecki będzie dobrym wyborem dla?

Biorąc pod uwagę charakter i usposobienie, a także siłę tego psa, nie jest on optymalnym wyborem dla osób, które nie mają doświadczenia z psami. Wymaga bowiem konsekwentnego wychowania, w którym właściciel musi wymagać bezwzględnego posłuszeństwa. Od szczeniaka musi być również prawidłowo socjalizowany, zwłaszcza jeśli ma być psem dla rodziny z dziećmi, a także jeśli ma tolerować inne zwierzęta, np. koty. Owczarek niemiecki to doskonały wybór dla osoby, która oczekuje lojalnego i wiernego kompana, który chętnie będzie podążał za swoim właścicielem zarówno w domu, jak również w trakcie długich wędrówek i biegania. To dobry stróż oraz pies obronny. Średnio nadaje się do życia w bloku, ta rasa znacznie lepiej czuje się w domu z ogrodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *