Papuga nimfa

Papuga nimfa

Papuga nimfa to jeden z popularniejszych gatunków przeznaczonych do hodowli w domu. Słynie z kolorowego ubarwienia i charakterystycznego „irokeza” na czubku głowy. Ma krótki i ostry dziobek, a na jej „policzkach” widnieją pomarańczowe lub brązowe plamki. Nimfy można nauczyć mówić, ale na pewno nie będą w tym fachu tak dobre, jak papugi żako. Papuga nimfa to wybór dla hodowcy, który może poświęcić jej dużo czasu. Alternatywą jest zakup dwóch papużek.

Najważniejsze informację o papugach nimfach

Nimfy wywodzą się z Australii i należą do grupy dość sporych papug. Długość ich ciała może wynieść nawet 30 – 35 cm. Może być bardzo różnie ubarwiona, ale najpopularniejsze są papużki jasne z różnymi odcieniami zieleni. Wywodzą się z Australii. Papuga nimfa nie znosi samotności, co sprawia, że jest przeznaczona do hodowli w parze, ewentualnie dla osób, które mogą jej poświęcić ponad 2 godziny swojego czasu każdego dnia. Samotność bardzo szybko negatywnie odbije się na papużce, która stanie się osowiała i smutna. Można ją trzymać w towarzystwie innej papużki, ale nie każdej. Np. papużka falista okaże się nazbyt głośnym i uciążliwym sąsiadem.

Jakich warunków do życia potrzebuje nimfa?

Hodowca powinien zadbać o dostatecznie dużą klatkę lub wolierę o wymiarach 100×120 cm. W klatce powinny znaleźć się gałązki i drewniane żerdzie do wspinania, przesiadywania oraz podskakiwania. Papuga nimfa jest bardzo ciekawska i żywiołowa, dlatego w jej klatce powinno znaleźć się dostatecznie dużo różnorodnych zabawek, z których chętnie będzie korzystać. Do tego dochodzą również dwa pojemniki z wodą – jeden posłuży jako źródło wody pitnej, natomiast drugi, większy, papużka potraktuje jako basen, w którym będzie mogła zadbać o swoją higienę. Trzeci pojemnik posłuży do podawania jedzenia.

Pielęgnacja i żywienie nimf

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście mieszanka pokarmu dedykowana papugom. Są to miłośniczki nasion i ziaren (zwłaszcza słonecznika i dyni). Chętnie jedzą niektóre warzywa i owoce. W sklepie zoologicznym warto także kupić mieszankę piasku z owocami. Piasek jest bowiem niezbędny w procesie trawienia. Oczywiście musi to być odpowiedni piasek! Dietę należy uzupełnić wapniem i białkiem, który można dostarczyć w formie twarogu lub ugotowanego jajka. Papuga nimfa źle znosi sól, dlatego wszelkie podawane jej pokarmy powinny być wolne od soli. Jeśli chcesz nauczyć papugi sztuczek lub mówienia, koniecznie zaopatrz się w przysmaki.

Jedna papuga nimfa czy parka?

To zależy od tego, ile czasu możesz poświęcić swojej papudze. Jeśli chcesz, aby stała się dla Ciebie kompanem i towarzyszyła Ci w codziennych obowiązkach, wybierz jedną papugę. Pozbawiona towarzystwa swojego gatunku szybko przywiąże się do właściciela dając się łatwo oswajać. Można z nią chodzić na ramieniu, a także rozmieścić w kilku miejscach domu żerdzie do siedzenia. Papugę nimfę warto przynajmniej na godzinę wypuścić z klatki. Należy oczywiście zadbać o siatki okienne, zabezpieczyć kable i przewody, a także lekkie przedmioty. Jeśli nie możesz poświęcić papudze tyle czasu, możesz wybrać dwie papugi nimfy, które zajmą się sobą. Staną się nieco mniej ufne wobec właściciela, a także trudniejsze w oswajaniu, ale nie będą czuły się samotne.

Komu przypadnie do gustu papuga nimfa

Papuga nimfa może być wiernym i lojalnym kompanem. Po oswojeniu chętnie spędza czas ze swoim właścicielem, siadając mu na ramieniu. Potrafi także nauczyć się kilku słów, choć na pewno nie jest to odpowiedni wybór dla kogoś, kto oczekuje papugi „poliglotki”. W tym polu lepsza okazuje się np. papuga żako. Nimfa naprawdę źle znosi samotność i jeśli nie będziesz w stanie poświęcić jej dostatecznie dużo czasu, szybko stanie się smutna i osowiała, co odbije się niekorzystnie także na zdrowiu fizycznym. W takich sytuacjach można zdecydować się na zakup dwóch samców lub parki. Papużki zajmą się wtedy sobą, ale ich oswojenie będzie dużo trudniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *