Żaba pomidorowa

Żaba pomidorowa – jej barwa i kształt w pełni odzwierciedlają nazwę tego gatunku. Żaba z pewnej odległości naprawdę przypomina nieco pomarańczowego pomidora. Warto jednak zauważyć, że nazwa ta może odnosić się do trzech różnych gatunków, natomiast my skupiamy się tutaj na gatunku cieszącym się największą popularnością w terrarystyce, a zatem Dyscophus guineti. Żaba ta wywodzi się z Madagaskaru i ceni sobie tropikalne lasy wilgotne, bagna oraz mokradła.

Co warto wiedzieć o żabie pomidorowej

Żaba pomidorowa to krępy płaz osiągający długość 6,5 cm w przypadku samców oraz 9,5 cm w przypadku samic. Posiada szeroki tułów ze spłaszczonym grzbietem, a także wysoką głowę z krótkim pyskiem. Na ubarwienie składa się żółć przechodząca w brąz oraz czerwień. Nazwa tego płaza jest zatem jak najbardziej trafna, ponieważ może on przypominać pomidora. Żaba pomidorowa wykształciła w sobie ciekawy mechanizm obronny. W sytuacji zagrożenia pokrywa swoje ciało białą i kleistą substancją o bardzo przykrym zapachu i smaku. Warto również pamiętać, że żaba pomidorowa to nazwa, która jest stosowana w odniesieniu do trzech różnych żab, jednak w terrarystyce najczęściej spotkamy się ż żabą Dyscophus guineti. Jest określana także jako Kulula guineti. Prowadzi nocny tryb życia, natomiast w dzień stara się chować w mchach i zbutwiałych pniach drzewa.

Czym karmić żabę pomidorową

Płaz z gatunku Dyscophus guineti posiada bardzo szeroką paszczę, co pozwala mu polować na całkiem dużą zdobycz. Podstawą diety żaby pomidorowej są: chrząszcze, ślimaki oraz szarańcze. Dorosłym osobnikom można podawać także mniejsze ślimaki. Bardzo cenionym przez żabę pomidorową przysmakiem są dżdżownice. Można także podawać larwy mącznika i drewnojada, ale najpierw należy uszkodzić larwom aparat gębowy. W innym razie mogą poranić żabę. Zaleca się także stosowanie posypki zawierającej witaminy i minerały. Młode osobniki należy karmić codziennie lub 2 dni, natomiast dorosłym osobnikom wystarczy jedna, obfita dawka pokarmu w tygodniu. Żabie pomidorowej nie należy serwować mysich noworodków.

Terrarium dla żaby pomidorowej

Żaba pomidorowa nie potrzebuje bardzo duże terrarium. Dla jednego dużego osobnika w zupełności wystarczy terrarium o wymiarach 60x30x30 cm. Żaby pomidorowe można jednak hodować w liczbie mnogiej, ale wówczas potrzebne jest większe akwarium. Jeśli stado będzie bardziej liczne niż 4 osobniki, rekomenduje się wymiary 90x45x45 cm. Podłożem terrarium powinna być gruba warstwa substratu kokosowego wymieszanego z chipsami kokosowymi, a także korą z drzew liściastych. Podłoże powinno być stale wilgotne, co oznacza, że konieczne jest systematyczne zraszanie nawet 2-3 razy dziennie. W terrarium należy umieścić dwie płytki miski – na jedzenie oraz na wodę. Dla dekoracji można użyć płaskich korzeni, skorup kokosa, jak również sztuczne i żywe rośliny. Wybierając żywe rośliny, pamiętaj, że muszą one być przytwierdzone do ścian terrarium. Dobrze sprawdzi się fikus oraz monstera. Rośliny te wytrzymają w jednym terrarium z żabą pomidorową. Zalecana temperatura w terrarium to 24 – 27 st. w ciągu dnia oraz 18 – 22 st. w nocy. Wilgotność powyżej 70%.

Czy żaba pomidorowa to dobry wybór do terrarium?

W odpowiednich warunkach, żaba pomidorowa może przeżyć nawet 10 lat. Nie wymaga ona skomplikowanego terrarium, a hodowla jest dość prosta, dlatego, także początkujący hodowcy po odpowiednim zapoznaniu się z tym gatunkiem mogą zdecydować się na wybór tej żaby. Drobnym minusem jest to, że gatunek Dyscophus guineti wciąż nie jest bardzo rozpowszechniony w naszym kraju, a to stwarza pewne ograniczenia – obszerne materiały na temat tych płazów są dostępne w języku angielskim, a ponadto, może pojawić się problem z zakupem żaby. Ceny dla tego gatunku wahają się od 150 do nawet 300 złotych. Znacznie droższe okaże się przygotowanie terrarium, ale to w zasadzie norma dla wszystkich terrariów tropikalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *