Chomik chiński

Chomik chiński

Chomiki chińskie są bardzo podobne do chomików dżungarskich. Są największym gatunkiem z chomików karłowatych, a ponadto najdłużej żyją. W Polsce wciąż są mniej popularne od chomików syryjskich i dżungarskich, ale to się powoli zmienia. W klatach coraz częściej spotkamy się właśnie z tym gryzoniem, który jak na chomika cieszy się całkiem niezłym zmysłem orientacji. Czy chomik chiński to dobry wybór? Mamy nadzieję, że poniższe informacje okażą się cenne i przydatne dla hodowców.

Najważniejsze informację o chomiku chińskim

Chomik chiński rzeczywiście występuje naturalnie na terenie Chin, ale zakres jego występowania jest znacznie szerszy i obejmuje również: południe Syberii, Mongolię i Koreę. To największy chomik pośród chomików karłowatych. Osiedla się w pobliżu ludzkich osad, gdzie łatwiej jest mu pozyskać potrzebny pokarm. W hodowli jest dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć tylko jednego zwierzaka w klatce. Chomik chiński jest bardzo terytorialny i w naturze pojedynkuje się na śmierć i życie z innymi chomikami walczącymi o dany obszar. Jest agresywny także w stosunku do samic, a zatem w jednej klatce może żyć tylko jeden chomik. Po czasie przyzwyczaja się do właściciela, ale nie należy się nastawiać, że będzie zadowolony z długich zabaw.

Pielęgnacja i odżywianie chomika

W środowisku naturalnym chomik chiński sięga po bardzo zróżnicowane jedzenie – co mu wpadnie w łapki, to postara się spożytkować. Można go zatem karmić wszelkimi ziarnami oraz nasionami przeznaczonymi dla gryzoni. Do tego dochodzą trawy, zioła oraz warzywa. W sklepach zoologicznych bez trudu można znaleźć mieszanki stworzone specjalnie z myślą o chomiku chińskim. Co ciekawe, nie jest to jedynie roślinożerca. Chomik chiński nie pogardzi także niewielkimi owadami oraz bezkręgowcami. Można wypuszczać go z klatki na wybieg, który zostanie odpowiednio zabezpieczony. Ciekawostka – ten gatunek ma znacznie lepszą orientację od innych chomików, ale wciąż bywa nieco niezdarny. Jeśli chodzi o zdrowie, czasami pojawiają się infekcje ucha i górnych dróg oddechowych, a także problemy stomatologiczne. Chomik chiński żyje nieco dłużej od innych – w odpowiednich warunkach może dożyć wieku nawet 4 lat.

Klatka dla chomika chińskiego

Klatka dla chomika chińskiego powinna być dostatecznie wysoka, ponieważ ten gatunek bardzo dobrze się wspina i lubi tak spędzać czas. Podłożem w klatce mogą być trociny lub ściółka konopna. Warto, aby warstwa była dostatecznie gruba, ponieważ chomiki w naturze drążą tunele, które służą im za sypialnię i spiżarnię. Dlatego też, domek dla chomika w klatce najlepiej umieścić w taki sposób, aby był częściowo przysypany. W ten sposób zapewni bezpieczne schronienie i zagwarantuje większe poczucie komfortu. W klatce warto zadbać o kołowrotek, ale powinien on być wykonany z jednolitego materiału: drewna lub plastiku – na pewno nie sprawdzą się metalowe pręty. Do tego dochodzi także poidełko, miska na jedzenie oraz elementy do wspinania. Rozstaw prętów powinien być dostatecznie mały, ponieważ są to bardzo zwinne gryzonie, zwłaszcza we wspinaczce.

Czy chomik chiński nada się jako pupil domowy?

Chomiki chińskie są świetną alternatywą dla chomików syryjskich i dżungarskich. Żyją nieco dłużej, a ponadto są odrobinę większe. To dobry wybór zwłaszcza dla osób kierujących się zasadą: jeden zwierzak na jedną klatkę. Chomik chiński jest bowiem bardzo terytorialny, to bezwzględny samotnik. Potrafi się dobrze wspinać, a także chętnie korzysta z kołowrotka. Powinien to być kołowrotek zabudowany, z jednolitego materiału. Gatunek ten nie sprawia trudności w pielęgnacji i żywieniu, a przy dobrych warunkach może przeżyć w zdrowiu nawet 4 lata. Nieco problematyczna bywa hodowla i rozmnażanie, jako iż samce bywają agresywne nawet w stosunku do samicy. W Polsce popularność tego gatunku systematycznie rośnie, dzięki czemu, można już znaleźć godne zaufania hodowle. Cena chomika chińskiego to ok. 100 – 200 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *