Czym żywią się nietoperze

Czym żywią się nietoperze?

Nietoperze to jedyne ssaki zdolne do aktywnego lotu. Ich wygląd przeraża wielu ludzi, natomiast tendencja niektórych gatunków do żywienia się krwią wzbudziła skojarzenia z wampirami. W wielu motywach fantastyki wampir potrafi się przemieniać właśnie w nietoperza. Wbrew pozorom, zwierząt tych nie musimy się obawiać. Nie są one agresywne dla ludzi, a ich unikalna zdolność echolokacji pozwala ominąć nawet najbujniejsze fryzury. A czym żywią się nietoperze?

Czy nietoperze faktycznie żywią się krwią?

W odpowiedzi na pytanie o to, czym żywią się nietoperze, często możemy usłyszeć odpowiedź, że żywią się krwią. I rzeczywiście, na świecie występują tzw. desmodontini nazywane wampirami. Zwykle występują na terenie Ameryki Południowej i Północnej. Mają bardzo rozłożyste, ciemnoszare skrzydła i bardzo ostre kły. To właśnie na tych nietoperzach wzorowali się twórcy literatury i filmów ukazujący przemianę wampira w nietoperza. Nietoperze z grupy wampirów rzadko kiedy żywią się krwią człowieka, ale wybierają duże ssaki, zwykle w trakcie snu. Co więcej, nietoperze to altruiści – jeśli ich pobratymcy nie zdołali pozyskać krwi, wypluwają część niestrawionej, aby podzielić się.

Co jedzą nietoperze

Większość gatunków nietoperzy preferuje w swojej diecie owady, ale wiemy już, że zdarzają się także wampiry, które faktycznie żywią się krwią innych ssaków. Znane są także gatunki owadożerne, które chętnie wybiorą nasiona, płytki a także owoce, takie jak: mango, figi, banany czy daktyle. Z kolei dostatecznie duże gatunki nietoperzy mogą zapolować na prawdziwie „grubą” zwierzynę. Grubą na ich standardy, ma się rozumieć. Duży nietoperz z gatunku drapieżców może pokusić się o złapanie mniejszej ryby, ptaka, żaby czy też jaszczurki. Rzadko zdarzają się także akty kanibalizmu, w którym nietoperz zjada innego nietoperza.

Cym żywią się popularne gatunki występujące w Polsce?

Wiele osób obawiających się tych ssaków pyta o to, czym żywią się nietoperze zamieszkujące terytorium naszego kraju. Jak już wspomnieliśmy, w Polsce sklasyfikowano do tej pory 27 gatunków nietoperzy i wszystkie z nich są gatunkami owadożernymi. Nietoperze żyjące w Polsce chętnie żywią się mrówkami, komarami, chrabąszczami, ćmami, motylami, pasikonikami czy widelnicami. W wielu przypadkach nietoperz zjada owady, których działalność jest szkodliwa dla człowieka. Toteż gatunki w Polsce są bardzo przyjazne i należy im się szacunek. Zwłaszcza, że nietoperz stara się unikać człowieka, choć zdarza się sytuacja, że nieproszony gość może zjawić się w naszym domu i przysiąść np. na firance. Można go jednak łatwo zamknąć do pudełka i wypuścić na wolność.

Ile gatunków nietoperzy żyje na świecie?

Na całym świecie żyje ok. 1360 gatunków. W Polsce spotkamy się jedynie z 27 gatunkami, a najliczniej reprezentują je: gacek, nocek, mroczek, borowiaczek, karlik, mopek i podkowiec. Nietoperze w Polsce znajdują się pod ochroną, ponieważ żywią się owadami, które przez człowieka są uważane za szkodliwe. Ich przysmakiem są komary – nietoperz jest w stanie zjeść nawet kilkaset takich owadów w przeciągu godziny, a to już jeden z powodów, dla których powinniśmy szanować latające ssaki, choć ich wygląd rzeczywiście może budzić pewne obawy. Co ważne, w Polsce nie spotkamy się z gatunkami określanymi mianem wampirów.

Czy nietoperz może być niebezpieczny dla człowieka

Dawniej straszono młode dziewczęta nietoperzami wplatającymi się we włosy. W ten sposób rodzice chcieli zapobiec nocnym schadzkom. Jest to jednak mit, ponieważ nietoperz słynie ze swojej zdolności echolokacji, czyli namierzania przeszkód z pomocą odbitych dźwięków. Nasza głowa wraz z fryzurą są taką właśnie przeszkodą, którą nietoperz spokojnie ominie. Sprowokowany może jednak ugryźć, ale nie wyrządzi tym poważnych szkód. Niebezpieczne mogą być gatunki wampirów, które mogą pożywić się ludzką krwią. O ile samo ugryzienie nie stanowi zagrożenia, o tyle choroby roznoszone w ten sposób już tak. Nietoperze wampiry nie występują jednak w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *