Legwan zielony

Legwan zielony

Legwan występuje naturalnie na terytorium Ameryki Środkowej oraz północnej części Ameryki Południowej. Aktualnie można go spotkać także w południowych stanach USA, ale został tu przeniesiony w sposób sztuczny. To duża, zielona jaszczurka, która zwykle spędza czas na drzewach i konarach, ale warto wspomnieć o tym, że potrafi ona doskonale pływać i wstrzymać oddech nawet na kilkadziesiąt minut. Legwan zielony to także bardzo popularny gatunek do terrarium, ale polecany jest doświadczonym hodowcom.

Co warto wiedzieć o zielonym legwanie?

Legwan zielony to jaszczurka osiągająca bardzo duże rozmiary – nawet do 150 cm długości ciała. Posiada gruby i silny ogon, masywne ciało oraz cztery kończyny zakończone długimi pazurami. Na grzbiecie legwana znajdują się kolce, które mogą zostać wykorzystane w celach obronnych. Grubsze fałdy skóry są niezbędne do termoregulacji. Poza parą oczu do rejestrowania obrazu, legwan zielony posiada dodatkowe, trzecie oko, które ma na celu monitorować zmiany natężenia światła. W ten sposób legwan broni się przed ataki z powietrza. Większą część swojego życia spędza na drzewach. Samice schodzą na ziemię tylko w celach rozrodczych. Co ciekawe, jest to jednak wyśmienity pływak, który potrafi wytrzymać pod wodą ponad pół godziny. Ponadto, legwan zielony wcale nie musi być zielony. Jego ciało może być również niebieskie, pomarańczowe czy czarne.

Pielęgnacja i żywienie legwana

Legwan zielony jest roślinożercą i chętnie żywi się bardzo szerokim spektrum roślin. Dlatego też należy uważać, aby nie dostarczyć mu roślin trujących lub szkodliwych, ponieważ pod względem „zieleniny” jaszczurki te naprawdę nie są wybredne. Można je karmić takimi roślinami, jak: mniszek lekarski, rukola, koniczyna, bazylia czy też babka lancetowata. Legwan zielony pożera także liście drzew, np. lipy czy brzozy. Pielęgnacja polega na dostarczeniu basenu z wodą oraz spryskiwaniu terrarium 2-3 razy dziennie. Legwana absolutnie nie należy wypuszczać z terrarium, byłoby to dla niego bardzo niebezpieczne. W odpowiednich warunkach, legwany w niewoli żyją nawet 15 – 20 lat.

Terrarium dla legwana zielonego

Pierwszą przeszkodą w hodowli są rozmiary legwana oraz preferowany tryb życia. Jaszczurka ta potrzebuje naprawdę dużego terrarium o wysokości co najmniej dwóch metrów. Jeśli chodzi o długość i szerokość – nie powinny być mniejsze niż 1 metr, ale optimum to 1,5 – 2 metry. Terrarium musi być zabezpieczone stalą oraz grubym szkłem, co sprawia, że waga takiego terrarium wynosi nawet kilkaset kilogramów.

Podłożem terrarium mogą być łupki kokosowe, torf, kora, a nawet maty korkowe. Absolutnie nie należy stosować żwirku, piasku czy trocin. Kluczową kwestią jest zapewnienie wielu konarów i liściastych gałęzi, które najlepiej formować na kształt drzew, które są naturalnym środowiskiem dla legwanów. Lampa grzewcza powinna zapewnić ok. 25-32 st. C w dzień oraz 23 – 26 st. C w nocy. Legwany lubią dużą wilgotność sięgającą 90%. Żarnik musi dawać światło przez 12 godzin. Niezbędna jest także lampa UVB. W terrarium należy zadbać o miskę z wodą, jak również nieco większy basen, który posłuży legwanowi do kąpieli.

Dla kogo legwan zielony będzie dobrym wyborem?

Legwany zielone to bardzo cenne obiekty obserwacyjne, ale niestety są one zarezerwowane jedynie dla doświadczonych hodowców, którzy dysponują odpowiednio dużym mieszkaniem lub domem, a ponadto sporym budżetem. Samo przygotowanie terrarium dla legwana może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Legwana można natomiast kupić za kilkaset złotych. Zwierzę nie wymaga szczególnej pielęgnacji, ale konieczność kilkukrotnego spryskiwania oraz częstego dostarczania jedzenia sprawia, że na pewno nie jest to odpowiedni wybór dla osób, które często podróżują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *