Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki

Papużki nierozłączki to bardzo energiczne i ciekawskie ptaszki lubiące towarzyszyć swoim właścicielom w codziennych obowiązkach. Ich nazwa wzięła się od tego, że papużka tracąca swojego partnera rzadko wiąże się z nowym partnerem. Wbrew pozorom, nie trzeba kupować pary nierozłączek. Jednakże jedna papużka nierozłączka jest odpowiednia wyłącznie dla osób, które mogą jej poświęcić naprawdę dużo czasu.

Czy papużki nierozłączki trzeba hodować w parze?

Nazwa tych ptaszków sugeruje nam, że osoby pragnące cieszyć się w swoim domu papużkami nierozłączkami powinny zdecydować się na zakup przynajmniej dwóch ptaków. To tylko częściowo prawda. Owszem, papużka nierozłączka potrzebuje ciągłego towarzystwa, aby czuć się szczęśliwie. Tym towarzystwem może być jej właściciel. Jeśli jednak będzie pozostawiana sama sobie na długi okres czasu, będzie osowiała i smutna, co niekorzystnie odbije się na jej zdrowiu. Para ptaszków zajmie się natomiast sobą, dzięki czemu, można je pozostawiać w samotności na dłużej. Parę nierozłączek trudniej oswoić, ale jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze.

Odpowiednia klatka dla nierozłączek

Zalecana klatka dla pojedynczej papużki powinna mieć wymiary 70x50x30 cm. W przypadku dwóch ptaszków powinno to być przynajmniej 100x50x50 cm. W wolierze muszą być przynajmniej 2-3 żerdki z drewnianych gałązek. Można umieścić niewielki basenik i codziennie wymieniać w nim wodę. Służy on do kąpieli, które papużki nierozłączki bardzo lubią. Poza basenikiem warto zadbać o poidło oraz dwa karmniki. W jednym umieszcza się ziarno, a w drugim owoce i rośliny. Dno klatki należy wypełnić piaskiem dla ptaków ze zwiększoną ilością wapnia (np. z rozdrobnionymi muszelkami). Ptaszki nie pogardzą drewnianymi drabinkami oraz zabawkami do gryzienia. Klatka powinna stać w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu osłoniętym od przeciągów.

Czy należy je wypuszczać z klatki?

Zdecydowanie tak! To warunek konieczny do tego, aby zachować ptaszki w dobrej kondycji psychofizycznej. Warto jednak wydzielić pomieszczenie, w którym nierozłączki będą mogły trochę polatać. Należy usunąć z nich trujące kwiaty, zabezpieczyć kable, a także usunąć wolnostojące, lekkie przedmioty, które mogą zostać strącone przez papużkę. Ptaszki te są bardzo szybkie i ciekawskie. Lubią się kąpać, dlatego mogą próbować wchodzić do wazonu z wodą. Pomieszczenie dla nierozłączek musi mieć zamknięte okna, ewentualnie okna zabezpieczone trwałą moskitierą. Samotna nierozłączka zżyta ze swoim właścicielem może mu towarzyszyć w codziennych zajęciach, siadając na jego ramieniu. W trakcie zabawy nierozłączki należy mieć zawsze na oku, ponieważ lubią one płatać różne figle, np. dziobać meble, kable oraz inne przedmioty, które wpadną im w oko. Nierozłączki bez odpowiedniej ilości ruchu stają się osowiałe, a ponadto skraca się ich długość życia.

Jak oswoić papużki nierozłączki

Oswajanie jednej papużki jest dużo prostsze, ponieważ potrzebuje ona towarzystwa właściciela. Parę nierozłączek oswaja się nieco trudniej, ale odrobina cierpliwości i zadanie zostanie zrealizowane pomyślnie. Po kilku dniach od umieszczenia nierozłączek w domu można podawać im smakołyki dłonią. Jeśli będą uciekać, wyciągamy dłoń z klatki i próbujemy ponownie później. Gdy papużki zaczną jeść z ręki, można powoli uczyć ich siadania na ręce. Dopiero gdy papużka bez obaw będzie siadała na dłoni lub ramieniu swojego właściciela, można ją wypuścić z klatki, aby mogła sobie polatać.

Jak dbać o papużkę nierozłączkę

Papużki nierozłączki wymagają dużej uwagi. Zdecydowanie odradzamy je osobom, które nie mają dostatecznie dużo wolnego czasu i cierpliwości. Kupując nierozłączki należy być przygotowanym na pewne szkody w trakcie ich wypuszczania z klatki. Nawet w dobrze zabezpieczonym pomieszczeniu nierozłączka może psocić, jako iż z natury jest po prostu bardzo ciekawska i żywiołowa. Warto także dowiedzieć się więcej o tym, w jakich pomieszczeniach papużki nierozłączki czują się komfortowo, a także, jak zbilansować ich dietę, aby zapewnić im najlepsze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *