Akwarium dla bojownika

Akwarium dla bojownika

Bojowniki słyną ze swojego kolorowego wyglądu i stanowią bardzo wdzięczny obiekt obserwacyjny w akwarium. Nie może zatem dziwić fakt, że tak wielu akwarystów decyduje się na zakup bojowników. Jak każda rybka wymaga jednak odpowiednich warunków do życia. Tylko wtedy będzie zdrowy i osiągnie słuszny wiek, który w przypadku bojowników wynosi ok. 3 – 5 lat. W tym miejscu podpowiemy, jakie akwarium dla bojownika stanie się dla tej rybki komfortowym i wygodnym domem.

Jaką pojemność powinno mieć akwarium dla bojownika?

Doświadczony akwarysta zawsze odpowie na to pytanie tak samo: im większe akwarium, tym lepiej. Zapewne oczekujesz jednak konkretnych informacji, a zatem podpowiemy, jaka powinna być minimalna pojemność. Dla jednego bojownika zaleca się przynajmniej 20 litrów wody. Dla kilku bojowników absolutnym minimum jest 50 litrów. Jeśli masz jednak możliwość zastosowania większego akwarium, wybierz większą pojemność. Po pierwsze, pozwoli to cieszyć się rybkami w pełnej krasie, a po drugie, rybki nie będą narażone na wysoki poziom amoniaku, co w przypadku małych akwariów jest bardzo poważnym problemem. Czy kula to odpowiednie akwarium dla bojownika? Tylko wtedy, jeśli będzie dostatecznie duże i wyposażone w filtr.

Jakie wyposażenie powinno mieć akwarium dla bojownika

Plusem jest to, że bojownik nie ma szczególnych wymagań i założenie dobrego akwarium nie wymaga większych nakładów finansowych. Absolutną podstawą jest filtr biologiczny, dobrze sprawdzi się filtr z ceramiką. Oświetlenie nie jest niezbędne, chyba, że w akwarium posadzimy żywe rośliny, które oczywiście będą potrzebowały światła. Oświetlenie nie powinno być jednak zbyt mocne, ponieważ bojowniki raczej preferują ciemniejsze otoczenie. Jeśli chodzi o grzałkę, wszystko zależy od temperatury pokojowej w domu lub mieszkaniu. Jeśli przez cały rok przekracza ona 20 – 21 st. C, wówczas grzałka nie jest potrzebna. Jeśli jednak temperatura spada poniżej 20 st., wtedy należy zastosować grzałkę. Akwarium powinno mieć także pokrywę.

Parametry wody

Bojowniki czują się najlepiej w wodzie o odczynie pH na poziomie 5,0 – 7,0, z czego optymalna wartość to 6,0. Woda nie powinna być zbyt twarda, zaleca się wartość od 5 do 15°n. Temperatura wody nigdy nie powinna być niższa, niż 20 st. C, aczkolwiek zaleca się, aby była wyższa niż 22 st. Nie należy stosować sztucznego prądu, ponieważ bojowniki występują naturalnie w zbiornikach stojących. Jednym niezbędnym wymogiem jest odpowiednio wydajny filtr biologiczny.

Co powinno znaleźć się w akwarium z bojownikiem?

Podłożem akwarium dla bojownika może być drobnoziarnisty żwirek Warto postawić na podłoże aktywnie biologiczne, które dodatkowo będzie filtrować wodę. Jeśli chodzi o roślinność, warto postawić na rośliny pływające, takie jak chociażby salwinia pływająca, rzęsa wodna, a także limnobium rozłogowe. Biorąc pod uwagę, że akwarium dla bojownika nie powinno być jasno oświetlane, dobrym wyborem są także kryptokoryny, które dobrze znoszą mniejsze ilości światła. Ciekawym rozwiązaniem będą także lotosy posadzone w glinianych donicach. Rośliny są niezbędne do zachowania prawidłowego środowiska w wodzie. Roślinność nie może być jednak zbyt gęsta, ponieważ bojownik oddycha powietrzem atmosferycznym, co oznacza, że powinien mieć nieskrępowany dostęp do tafli wody.

Czy bojownik to dobry wybór dla każdego akwarysty?

Zdecydowanie tak, bojownik to rybka, którą z powodzeniem mogą wybrać także początkujący akwaryści, ponieważ wymagania w przypadku tego gatunku są naprawdę niewielkie. W przypadku ciepłego mieszkania lub domu nie jest potrzebna nawet grzałka, natomiast oświetlenie powinno być bardzo kameralne. Plusem jest to, że bojowniki są rybkami ogólnodostępnymi. Samice można kupić za ok. 20 – 30 zł, natomiast w przypadku samców jest to 30 – 40 zł. W sklepie zoologicznym bez trudu zakupimy również odpowiedni pokarm oraz wyposażenie, które sprawi, że akwarium dla bojownika będzie komfortowym i bezpiecznym domem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *