Kot bengalski

Kot bengalski

W ciągu ostatniej dekady koty bengalskie zyskały sławę, stając się jedną z najpopularniejszych ras kotów na świecie. Bengale zachwycają miłośników kotów od efektownej sierści, przez dzikość po osobowość. Chociaż wielu je uwielbia, z pewnością nie są to typowe koty domowy.

Kot bengalski to potomek lamparta

Większość kotów domowych, różnią się od swoich starożytnych dzikich przodków, bengale są bezpośrednio potomkami lamparta azjatyckiego, co oznacza, że mają o wiele więcej genów z dzikiego kota niż inne rasy kotów.


W przeciwieństwie do w pełni domowych ras kotów koty bengalskie są bardziej rasą hybrydową – co sprawia, że są częściowo dzikie, częściowo domowe.


Nie oznacza to, że kot bengalski nie może być zwierzęciem domowym, wręcz przeciwnie – bengale są doskonałymi zwierzętami domowymi dla doświadczonego właściciela. Jednak oznacza to, że koty bengalskie mają wyższy poziom energii, większą ciekawość i mniej uległy charakter.
Co sprawia, że koty bengalskie są tak wyjątkowe?
Koty bengalskie są tak wyjątkowe, ponieważ w przeciwieństwie do innych kotów domowych są bezpośrednio spokrewnione z dzikim kotem lampartem przez co potrzebują większej aktywności i stymulacji.

Bengalskie koty są inteligentne

Koty bengalskie są również bardzo inteligentne i nie będą tak łatwo je zająć jak koty, do których się przyzwyczailiśmy.
Bengale będą potrzebowały więcej interakcji międzyludzkich i trzeba się nimi często bawić. Trzeba dać im przestrzeń na wystarczającą aktywność fizyczną, zwłaszcza jeśli są trzymane w pomieszczeniach.

Koty bengalskie wymagają nie tylko większej uwagi, ale także przestrzeni wokół domu, aby się mogły wspinać i odkrywać, często próbując dotrzeć do najwyższego punktu w danym pomieszczeniu. To im pozwala zaspokoić ich ciekawość.
Koty bengalskie również uwielbiają bawić się w walkę i będą chętnie wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami lub ludźmi w domu.

Dla niektórych właścicieli może to na początku być przytłaczające, jednak większość właścicieli tej rasy szybko odkrywa, że w rzeczywistości bengale dostarczają wiele radości, zabawy i ekscytacji, a nie męczą.


Czym charakteryzuje się wygląd kota bengalskiego?
Popularne cętkowane i złote płaszcze w panterkę nie są jedynym akceptowanym kolorem i wzorem dla Bengalów. W zależności od pochodzenia genetycznego obojga rodziców kocięta w tym samym miocie mogą się bardzo różnić od siebie.

Istnieją tylko trzy podstawowe kolory akceptowane przez rasę: brązowy, srebrny i trzy kolory śniegu. W ramach każdej kategorii kolorów akceptowane są dwa rodzaje wzorów: Spotted i Marble
Prócz kolorów istnieją także 2 wzory sierści: cętkowany i Marmurkowaty.

Bengale są muskularne, o podobnym profilu co koty europejskie, jednak o znacznie smuklejszej sylwetce. Długość ciała tych energicznych kotów może wynosić 35 cm. Ich sierść jest bardzo miękka w dotyku, przypominające nieco królicze włosy.

Czy koty bengalskie są dobrymi zwierzętami domowymi?

● Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem kota bengalskiego do swojego domu, powinieneś wiedzieć trochę o tym pięknym kocie, zanim to zrobisz.

● Jeśli szukasz leniwego kota, który po prostu siedzi w domu i nie robi wiele, koty bengalskie nie będą dobrymi zwierzakami dla Ciebie lub Twojej rodziny. Są niezwykle aktywne i wysportowane.

● Kot bengalski jest bardzo inteligentny. Ze względu na to rasa ta jest łatwa do trenowania.

● Koty bengalskie mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi dla tych, którzy nie chcą się martwić o pielęgnację. Mają ładną, krótką, gęstą sierść i nie zrzucają jej zbyt wiele. Nie potrzebują żadnej pielęgnacji poza obcinaniem pazurów i nie potrzebują częstych kąpieli. Ciekawostką dotyczącą kotów bengalskich jest to, że wiele osób uczulonych na koty stwierdza, że nie są one aż tak uczulone na kota bengalskiego ze względu na krótkie włosy i nawyki pielęgnacyjne.

Czy koty bengalskie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami?

Koty bengalskie dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Bengale są bardzo niezależne, ale są również niezwykle czułe i mogą i będą dobrze prosperować w domu, w którym jest tylko jedna osoba lub cała rodzina. Dobrze sobie poradzą jako jedyne zwierzę domowe w domu, ale zazwyczaj nie mają problemów z innymi zwierzętami. Ponadto kochają dzieci tak długo, jak dzieci są wystarczająco duże, aby zrozumieć, jak prawidłowo się z nimi obchodzić.

Ponieważ koty bengalskie naprawdę uwielbiają być aktywne i zaangażowane we wszystko, co dzieje się w wokół nich – często radzą sobie znacznie lepiej w domu, w którym jest więcej niż jedna osoba i / lub zwierzę. Więcej ludzi i więcej zwierząt często sprawi, że będą mniej podatni na nudę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *