Szynszyla Szynszyle

Szynszyle są zabawne i przyjazne

Szynszyla mniejsza od kota domowego, z dużymi, ciemnymi oczami, aksamitnie zaokrąglonymi uszami i pluszowym, szarawym futrem  jest prawdopodobnie jednym z najbardziej czarujących gryzoni!

Istnieją dwa gatunki szynszyli:  szynszyla chilijska lanigera i  szynszyla krótkoogoniasta. Oba ucierpiały z powodu nadmiernego polowania i łapania w pułapki i oba są obecnie wymienione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako Zagrożone, ponieważ ich liczba nadal spada pomimo obecnych środków ochronnych. C. lanigera jest typem trzymanym jako zwierzę domowe.

Szynszyle – czym się żywią?

Szynszyle są roślinożercami, a to oznacza, że muszą mieć stale podane jedzenie przez swój układ pokarmowy, aby uniknąć problemów zdrowotnych.

Szynszyla wymagają dużej ilości błonnika, niskiej diety węglowodanowej  i niskotłuszczowej. 75-80% diety tych gryzoni stanowi siano, np. z tymotki, trawy pospolitej lub lucerny (jeśli szynszyla jest w ciąży lub karmi).
Oprócz siana należy podawać szynszyli niewielką ilość wysokiej jakości granulatu dostępnego w sklepach zoologicznych.

Niektóre szynszyle lubią też kawałek świeżego warzywa, np. marchewki, ale tutaj uwaga, aby nie podawać ich za dużo, ponieważ może to wywołać biegunkę.

Szynszyle potrzebują sporej klatki

Szynszyle są dość duże jak na małego zwierzaka i są bardzo aktywne, więc potrzebują dużo miejsca. Mają zazwyczaj od 23 do 38 centymetrów długości, ale ogon może zwiększyć ich długość o kolejne 8 do 15 cm. Zwykle ważą od 0,5 do 0,8 kg.

Szynszyle będą potrzebować:

  • minimalny rozmiar klatki 90 cm (dł.) x 60 cm (gł.) x 120 cm (wys.) dla pary lub trzech szynszyli (jest to tylko rzeczywista przestrzeń życiowa i te wymiary nie powinny uwzględniać stojaków)
  • półki na różnych wysokościach
  • zamkniętego łóżka do spania w ciągu dnia – musi być wystarczająco duże, aby wszystkie szynszyle w klatce mogły się zwinąć razem, jeśli chcą
  • wystarczająco dużo pudełek dla każdej szynszyli w klatce, na wypadek, gdyby chciały mieć własną przestrzeń. Drewniane pudełka są idealne, ale niezależnie od tego, czego używasz, przygotuj się, że w końcu zostaną pogryzione i będą wymagały wymiany.

Kąpiel pyłowa dla szynszyli

Kąpiel w kurzu jest powszechną czynnością pielęgnacyjną szynszyli. Regularne kąpiele w kurzu są naturalnym zachowaniem tych zwierząt, aby utrzymać bujną sierść w czystości i zdrowiu.

Do kąpieli szynszyli należy używać zakupionego w sklepie pyłu dla szynszyli. Ten pył jest specjalnie stworzony dla tego celu. Kiedy szynszyle tarzają się w tym kurzu, wnika on w ich sierść aż do skóry,  pochłaniając olej i brud z sierści, co z kolei utrzymuje sierść w czystości.

Kąpiel pyłowa powinna być udostępniana szynszyli tylko sporadycznie, a nie pozostawiana w klatce na czas nieokreślony. Zbyt dużo kąpieli może wysuszyć ich skórę, a jeśli kurz pozostanie w klatce, szynszyle często będą siedzieć w wannie i / lub używać jej jako kuwety.

Najlepiej oferować szynszylom kąpiel pyłową co najmniej dwa razy w tygodniu wieczorem, kiedy są najbardziej aktywne, przez około 10 do 15 minut. Zwykle wystarczy dwa razy w tygodniu, ale kąpiel można proponować częściej, jeśli futro szynszyli zaczyna wyglądać szorstko, jest wilgotne lub tłuste.
Niektórzy właściciele codziennie zapewniają swoim szynszylom kąpiel w kurzu. Tak długo, jak ich skóra nie jest zbyt sucha i nie widać swędzenia, jest to w porządku.

 

Oto kilka faktów na temat szynszyli:

  • Szynszyle to gryzonie o miękkim futrze, silnych tylnych łapach, dużych uszach i ogonie, który stanowi około jednej trzeciej długości ich ciała.
  • Szynszyle są wysportowane – mają długie tylne kończyny przystosowane do skakania. Mogą wskoczyć na szczyt lodówki!
  • Szynszyle są bardzo towarzyskie – na wolności żyją w koloniach liczących ponad 100 szynszyli.
  • Szynszyle potrzebują diety bogatej w błonnik – ich zęby stale rosną, więc muszą jeść dużo siana, które jest ścierne, aby pomóc ścierać zęby. Niektóre szynszyle wymagają regularnej opieki stomatologicznej,
  • Szynszyle mają niezwykły układ trawienny – pokarm przechodzi przez ich jelita i powstają specjalne odchody (tzw. kaekotrofy). Szynszyle zjadają te odchody, więc ponownie je wchłaniają i trawią.
  • Szynszyle śpią w ciągu dnia – prowadzą nocny tryb życia, co oznacza, że ​​są najbardziej aktywne wieczorem i w nocy.

Szynszyle mogą żyć nawet 20 lat – więc zanim zdecydujesz się na tego zwierzaka, upewnij się, że możesz zobowiązać się do długoterminowej odpowiedzialności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *