Naso elegans pokolec

Naso elegans

Naturalnie występuje w Oceanie Indyjskim: w Morzu Czerwonym na południe od Durbanu, na wybrzeżu Afryki Południowej i na wschodzie przez wyspy zachodniego Oceanu Indyjskiego do południowo-zachodniej Indonezji. Ryby można spotkać wzdłuż zewnętrznych zboczy raf koralowych oraz w cichych lagunach na głębokości od 3 do 100 m. Dorosłe ryby pływają w parach lub pojedynczo, natomiast młode wolą przebywać w stadzie. W naturalnym środowisku ryby osiągają wielkość około 45 cm.

Członkowie rodziny Acanthuridae mają wysuwany, ostry jak brzytwa kręgosłup po obu stronach obszaru ogonowego. Kolce są używane do obrony i prawdopodobnie w sporach terytorialnych.

Jak wygląda Naso Elegans

Elegancki rożec ma owalny kształt, spłaszczony z boków. Pysk jest wysunięty do przodu, a oczy są duże i wysoko umieszczone, co jest jedną z ich cech charakterystycznych. Od czoła do góry biegnie żółto-pomarańczowa linia, która wraca dołem. Większa część ciała jest koloru szarego. W okolicy ogonowej znajdują się dwa pomarańczowe ostrza, a płetwa ogonowa jest biała z czarnymi obwódkami i białym paskiem z tyłu.
W przeciwieństwie do samic samce mają długie czarne nitki na promieniach ogona. Młode osobniki mają ubarwienie podobne do dorosłych ryb, tylko mniej jaskrawe.

Naso Elegans – charakter

Jakie zachowanie ma Elegancki rożec? Jest dość aktywnym i dobrym pływakiem. Potrzebuje sporo przestrzeni do swobodnego poruszania się. Jest miły i spokojny, ale też ciekawy! Będziesz regularnie widywał, jak się zbliża do ściany akwarium. Naso jest ciekawy zbliżających się obiektów i chce je widzieć lepiej.

Ta towarzyska i spokojna ryba utrzymuje doskonałe relacje z innymi mieszkańcami akwarium. Jedynym problemem mogą być inni członkowie jego gatunku (lub gatunki pokrewne), wobec których jest mniej tolerancyjny. Dlatego lepiej jest mieć w swoim akwarium tylko jeden tyn rożca. Należy też uważać na wspólne zamieszkiwanie z małymi rybkami, ponieważ mogą one służyć jako aperitif 🙂 Ogranicz to ryzyko, wprowadzając do akwarium Naso jako ostatniego, najlepiej jeszcze całkiem młodego. Naso elegans nie szkodzą koralowcom i bezkręgowcom, więc mogą być trzymane w akwarium rafowym.

Hodowla pokolca w akwarium

Eleganckie rożce są hodowane w akwariach i poszukiwane przez kolekcjonerów. Ten rożec dobrze przystosowuje się do warunków w niewoli i może żyć w akwarium przez wiele lat. Jest jednym z najpopularniejszych nosorożców, ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary i jasne ubarwienie.

Wymaga wysokiej jakości czystej wody, która jest bardzo dobrze natleniona i filtrowana. Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o pojemności 900 litrów. Wolną przestrzeń do pływania należy połączyć z dużą ilością żywych skał porośniętych glonami. Wymagają również jasnego oświetlenia około 12 godzin dziennie, temperatura 24 – 28 stopni, pH 8,1 – 8,4.

Jak dla wielu gatunków morskich, aklimatyzacja to trudny czas dla Naso. Niektóre ryby odmawiają jedzenia, czasami przez prawie miesiąc. Wyzwaniem jest zacząć ponowne karmienie jak najszybciej. Aby to zrobić, musi być umieszczony w cichym miejscu, a dystrybucja żywności nie może być zakłócana. Prawdopodobnie odniesiesz większy sukces, karmiąc ich drobno posiekanymi roślinami i żywą Artemią.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas ich przenoszenia, ponieważ ich ostrza mogą łatwo zahaczyć się o siatkę lub w najgorszym przypadku przebić torbę.

Czym się żywi Naso Elegans

Rożec elegancki — ryba roślinożerna. Początkowo, po zadomowieniu się w akwarium, menu ryby powinno składać się wyłącznie z pokarmów roślinnych. Dobrze umieścić w zbiorniku dużą żywą skałę, by ryby mogły skubać glony. Jeśli na kamieniach nie ma wystarczającej ilości glonów, ryby należy karmić spiruliną, sałatą i szpinakiem, a także suchym pokarmem płatkowym zawierającym spirulinę.

Stopniowo Naso można przyzwyczaić do żywego pokarmu, dając im małe porcje posiekanego mięsa krewetek, kalmarów i małży. Ryby nie odmawiają Artemii, tubifex i bloodworms, ale mimo wszystko, składnik roślinny w ich menu powinien być dominujący. Ryby należy karmić co najmniej 2 razy dziennie.

Ciekawostki o Naso elegans

  • Często bywa mylony z Naso Lituratus. Oba gatunki są łatwe do rozpoznania: płetwa grzbietowa jest żółta u Naso elegans i czarna u Naso lituratus. Należy zauważyć, że separacja tych dwóch gatunków jest całkiem niedawna (2001).
  • Długość życia tych ryb w akwarium jest nieprzewidywalna. Niektórzy doświadczeni akwaryści mają problemy z utrzymaniem eleganckich rożców, które giną bez powodu, podczas gdy u innych akwarystów żyją w akwarium przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *