Acanthurus Sohal

Acanthurus Sohal

Acanthurus Sohal, inaczej — Pokolec szary (nazwa jest zbyt skromna dla tej nietypowej i pięknie ubarwionej ryby) zamieszkuje przybrzeżne regiony Półwyspu Arabskiego, Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego. Ryby można spotkać w bliskim sąsiedztwie raf koralowych na głębokości od 2 do 10 m. Pływają pojedynczo lub w małych grupach, składających się z samca i kilku samic. Samiec stale monitoruje samice, strzegąc terytorium, na którym żerują. Młode osobniki najczęściej pływają samotnie na kamienistych płyciznach. W warunkach naturalnych wielkość ryb dochodzi do 40 cm, natomiast w akwarium ich wielkość jest mniejsza.

Jak Acanthurus Sohal wygląda

Najłatwiejszy sposób na rozpoznanie Sohala to spływające po ich ciele faliste linie. Paski zmieniają się między ciemnym a jasnym, a tam, gdzie płetwy stykają się z ciałem – widnieją elektrycznie-niebieskie brzegi. Same płetwy mają zwykle żółty odcień. Tam, gdzie Acanthurus Sohal ukrywa swój „skalpel”, widzimy pomarańczowy akcent. Kolor ma na celu zwrócenie uwagi na ten mechanizm obronno-atakujący. Podobna pomarańczowa plama uwydatnia skrzela.
Młode osobniki mają ubarwienie podobne do ryb dorosłych, tylko mniej kontrastowe. Samce i samice wyglądają tak samo.

Czy hodowla Acanthurus Sohal jest trudna?

Na pewno nie jest łatwa. Sohal jest rybą wymagającą i posiada dominujący charakter, co czasem tworzy akwarystom dodatkowe komplikacje, ale o wszystkim po kolei.

Dla jednej osoby wymagane jest akwarium o pojemności co najmniej 700 litrów, gdyż ryba jest bardzo aktywna i szybko, nieustannie się porusza. Jeśli poczuje się w cieśni lub zatłoczona przez aquascaping, może stać się bardziej agresywna. To jedna z rzeczy, które sprawiają, że utrzymanie tego gatunku jest dość trudne.
Najlepsze parametry dla wody: temperatura 22-26°C, pH 8,1-8,4, filtracja i zwiększone napowietrzanie wody.

Kolejna rzecz to aquascaping, którego też musi być wystarczająco dużo. Większe jaskinie będą potrzebne, by zapewnić rybie zadomowienie się na noc i odpoczynek oraz by chronić inne ryby w razie konfliktu z Sohalem. Słynie z dość agresywnego charakteru i będzie zastraszać każdą inną rybę, więc jeżeli się zdecydujesz na kolegów dla Sohala, pamiętaj by zapewnić im schronienie w postaci licznych jaskiń.

Trzecia kwestia to koralowce. Chociaż w środowisku naturalnym Sohal wykorzystuje łożyska koralowców Acropora, by się ukryć przed drapieżnikami i jest rybą roślinożerną, może dojść do żucia polipów koralowych, gdy jest głodny lub agresywny. Musisz mieć to na uwadze i pilnować, by ta energiczna ryba była zawsze nasycona.

Agresywny i dominujący charakter sprawia, że krewetki czy małe skorupiaki będą prędzej czy później zjedzone, a z innymi rybami będzie konfliktować. By zapobiec temu, polecamy podsadzać Sohala do akwarium jako ostatniego.

Jak się zachowuje Acanthurus Sohal?

Pokolec szary ma agresywne usposobienie i wykazuje znaczną wrogość w stosunku do innych typów pokolców. Odznacza się niewielkim strachem w niewoli, rzucając wyzwanie gatunkom nawet dwukrotnie większym. A jeśli inna ryba wygląda podobnie (inny pokolec) – czeka Cię światowa rywalizacja agresji w akwarium. Tak więc wybór innych ryb do wspólnego akwarium może być trudny.

Jeżeli Sohal czuje się zestresowany lub w jakikolwiek sposób zagrożony – używa kręgosłupa do obrony. Nakłucia lub skaleczenia kręgosłupa mogą pozostawić otwory do infekcji. Najlepszym sposobem na uzyskanie pozorów spokoju jest dodanie Acanthurus Sohal jako ostatniego do zbiornika. Bez ustalonego wcześniej terytorium do obrony ryba zachowuje się lepiej. Dodawaniu nowych towarzyszy w odwrotnej kolejności będzie się wiązać z katastrofą. Sohal znęca się nad przybyszami czasem do śmierci. Wiele akwarystów się poddaje i trzyma Sohala w zbiorniku wyłącznie z rafami albo łączy z podobnie agresywnymi osobnikami.

Pokolec szary i kwestia żywienia

Menu ryb w środowisku naturalnym się składa głównie z alg, robaków i małych skorupiaków. W warunkach akwariowych Sohalom podaje się algi, szpinak i liście sałaty, pocięte mięso z krewetek, małży i kałamarnic, różnego rodzaju suchą karmę przeznaczoną dla ryb roślinożernych. Ryby należy karmić co najmniej 3 razy dziennie.

Problem pojawia się, gdy nie nadążasz za ilością jedzenia, bo głodny Pokolec zaczyna wtedy przyglądać się dużym koralom polipowatym! Akwaryści zauważyli, że ryby przeżuwają gałęzie. Nie jest to jednak problem z zachowaniem ryby, tylko wołanie o jedzenie. Jeśli widzisz, że twój Sohal gryzie polipy, oznacza to, że jest po prostu głodny i trzeba jak najszybciej poprawić schemat żywienia.

Nie przechodź też na dietę wyłącznie wegetariańską. Sohal również potrzebuje białka. Ma kilka łatwych faworytów: krewetki solankowe, kryl, wzbogacone krewetki mysis.

Większość czystych i zdrowych zbiorników nie wytwarza wystarczającej ilości glonów, aby utrzymać dorosłego Acanthurus Sohal. Bez odpowiedniej diety wegetariańskiej Sohale mają skłonność do rozwoju erozji linii bocznej! Musisz więc uzupełnić ich żerowanie za pomocą refugium wypełnionego makroglonami czy zaoferować klips warzywny z nori, płatki i granulki z morskich wodorostów. Ostatnie trzeba namoczyć w suplemencie witaminowym, aby zapobiec niepożądanym niedoborom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *