Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski, czyli Frenchies, to mały pies o łagodnym charakterze. Jest znany z dużych uszu i płaskiego pyska. To przyjacielskie i pełne energii psy, które mają charyzmatyczną osobowość, co czyni je popularnym wyborem jako zwierzęta domowe.

Frenchie były pierwotnie hodowane jako rasa „towarzysząca”, co oznacza, że ​​są bardzo zorientowane na ludzi i nie lubią być pozostawione same sobie nawet na krótkie okresy. Idealnie potrzebują właściciela przez cały dzień.

Buldog francuski temperament i osobowość

Odpowiednie dla rodzin z dziećmi lub bez dzieci, buldogi francuskie mogą szybko poczuć się częścią rodziny.

 • Buldogi francuskie są sympatyczne i zabawne, rzadko szczekają.
 • Dzięki starannemu przedstawieniu i odpowiedniej socjalizacji buldogi francuskie mogą dogadać się z innymi psami, a nawet kotami.
 • Uwielbiają ludzkie towarzystwo, więc Twój harmonogram powinien pozwalać na dużo czasu spędzanego w domu, aby zapobiec lękowi separacyjnemu, na który buldogi francuskie mogą być podatne.

Buldogi francuskie mogą być mniej wymagające w utrzymaniu, ponieważ wolą krótsze spacery, ale zdecydowanie mają swój charakter i osobowość — zrobią wszystko, aby uzyskać odrobinę atencji i uwagi.

Jak wyglądają buldogi francuskie?

Chociaż mogą nie mieć tej samej przystojnej elegancji golden retrievera, buldog francuski jest niezaprzeczalnie uroczy. Mają małe, zwarte ciało i są dość muskularne. Frenchie występują w kolorach takich jak: płowy (od jasnego do ciemno-płowego), biały, ale mogą również mieć pręgowane wzory lub czarne maski. Nos powinien mieć zawsze czarny, niezależnie od koloru szaty, nigdy brązowy lub błękitny.

Mają charakterystyczne ciemnobrązowe oczy i spłaszczoną twarz. Ich gładka, błyszcząca sierść wymaga jedynie od czasu do czasu szczotkowania, aby zachować czystość. Nie zrzucają jej zbyt wiele.

Odżywianie Buldoga Francuskiego

Ponieważ buldogi francuskie mają niższą tolerancję na ćwiczenia, ważne jest, aby pilnować ich porcji, aby zapobiec nadmiernemu przybieraniu na wadze.

 • Podawaj wysokiej jakości karmę odpowiednią dla rasy dwa do trzech razy dziennie (w zależności od wieku).
 • Zawsze miej pod ręką dużo świeżej wody, szczególnie w upalne dni, kiedy mogą się łatwo przegrzać.
 • Utrzymanie zdrowej wagi psa jest szczególnie ważne, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z plecami, kręgosłupem lub biodrami, które są powszechne dla tej rasy.

Jeśli dajesz swojemu psu smakołyk okazjonalnie lub wykorzystujesz smakołyki do treningu, pamiętaj, aby wziąć to pod uwagę i zmniejszyć jego dzienną porcję. Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego spożycia kalorii, ponieważ może to zaburzyć równowagę w diecie.

Na co chorują buldogi francuskie?

Buldogi francuskie to wesołe i lubiące zabawę psy, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami. Niestety są zagrożone pewnymi warunkami związanymi ze swoją rasą.

Jeśli kupujesz szczeniaka, możesz zwiększyć swoje szanse na posiadanie szczęśliwego i zdrowego psa, wybierając renomowanego hodowcę buldogów francuskich.

 • Zaburzenia układu oddechowego

Jako rasa o płaskiej twarzy, buldogi francuskie są podatne na zespół brachycefaliczny dróg oddechowych lub BOAS. Ten problem zdrowotny wynika z krótkiej struktury twarzy, która powoduje efekt zgniatania tkanek w tylnej części nosa i w gardle. Ich spłaszczone twarze utrudniają im dyszenie i ochłodzenie, a  w upalne dni mogą się przegrzać, co może powodować problemy zdrowotne.

 • Problemy z plecami, kręgosłupem i szyją

Buldogi francuskie są bardziej podatne na problemy i ból kręgosłupa i szyi niż inne psy, co może wynikać ze sposobu, w jaki są hodowane – krótkie tylne nogi i kędzierzawy ogon.

 • Owrzodzenia rogówki

Buldogi francuski wyhodowane są tak, aby miały płaską twarz. Przez to, że ich oczy są bardziej narażone niż u innych psów i mogą być bardziej podatne na infekcje. Urazy oka mogą prowadzić do owrzodzenia rogówki. Schorzenie stanie się poważniejsze, jeśli leczenie zostanie opóźnione. Innym powszechnym problemem zdrowotnym buldoga francuskiego jest „wiśniowe oko”, w którym tkanka oka wystaje z oczodołu. Może dotyczyć jednego lub obu oczu i będzie wymagać wizyty u weterynarza.

 • Problemy z zębami

Psy o krótszych twarzach często mają stłoczone zęby, co może powodować problemy z zębami.

 • Zapalenie ucha

Charakterystyczne „uszy nietoperza” buldoga francuskiego są dużą częścią ich uroku, ale mogą również stanowić powszechne źródło problemów zdrowotnych. Wąski kanał słuchowy w połączeniu z szeroko otwartym wejściem oznacza, że ​​zarazki i zanieczyszczenia mogą łatwo dostać się do środka i spowodować infekcję, nawet przy starannym czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *