Acanthurus lineatus

Acanthurus lineatus

Acanthurus lineatus – inna nazwa dla tej pięknej i szybkiej ryby — Pokolec strojny. Występuje głównie w centralnej części regionu Indo-Pacyfiku. W Australii występuje od Queensland, północnej Wielkiej Rafy Koralowej i Australii Zachodniej na północ od Nowej Południowej Walii. Można je spotkać również na obszarach przybrzeżnych Japonii i na Wyspach Hawajskich.

Dopóki nie dojrzeje (młodzież), pływa zazwyczaj samotnie. Dorośli mogą tworzyć harem samca i kilku samic lub tworzyć pary i wspólnie patrolować terytorium. W czasie tarła mogą tworzyć duże grupy i się poruszać razem.

Jak wygląda Acanthurus Lineatus?

Bardzo popularny ze względu na niezwykle atrakcyjne ubarwienie i spory rozmiar. Dorosła ryba może mieć około 38 – 40 cm długości. Jak większość kolców, ma spłaszczone ciało z obu stron. Górna połowa ciała ma czarno obramowane żółto-niebieskie paski. Spód ciała może różnić się od jasnoniebieskiego do fioletowego. Ciekawostką jest, że kolor ciała, w tym wzór płetwy ogonowej, zmienia się z podniecenia. Samce są na ogół większe niż samice.
Jak większość Pokolców, Acanthurus lineatus ma jadowity kręgosłup ogonowy, który może powodować poważne rany, a jego ostre płetwy czasem są nazywane skalpelem.

Pokolec strojny: zachowanie i charakter

Poza sezonem lęgowym Acanthurus lineatus ma charakter terytorialny. Mówi się, że ich terytorium jest określane wizualnie. Ich wewnątrzgatunkowe zachowanie obejmuje pływanie, krążenie i prowokowanie lub pogoń za innymi rybami.
Lineatus jest rybą bardzo aktywną i prawie cały czas jest w ruchu i potrzebuje sporo wolną przestrzeń do pływania.

Trzymając tę ​​rybę we wspólnym akwarium z innymi mieszkańcami, należy pamiętać, że Pokolec strojny wykazuje swój agresywny charakter nie tylko w stosunku do ryb z jego rodziny, ale także do innych dużych ryb. Zaleca się zasiedlenie go w akwarium na koniec. Nie warto też trzymać tej ryby razem z krewetkami i innymi skorupiakami, które prędzej czy później staną się dla niego pokarmem.

Hodowla Acanthurus Lineatus w akwarium

Ten gatunek jest dość wymagający pod względem warunków utrzymywania. Dla jednego osobnika wymagane jest akwarium o minimalnej pojemności 700 litrów. To niestrudzony pływak, który potrzebuje dużo wolnej przestrzeni, aktywnej cyrkulacji i napowietrzania wody. W małym akwarium ryba staje się płochliwa i przybiera wyblakły kolor. Fajnie, gdy w akwarium umieścimy dużą liczbę masywnych jaskiń, by dość duży Pokolec strojny mógł w nich swobodnie pływać. Odpowiednie parametry wody: temperatura 22 – 26 stopni, pH 8,1 – 8,4.

W przeciwieństwie do innych ryb akwariowych ta ryba jest nieco trudna do utrzymania jako zwierzę domowe. Wiadomo, że są agresywne i kłótliwe. Czasami mają reputację walczących z innymi gatunkami ryb. Z tego powodu częstym rozwiązaniem wśród akwarystów jest trzymanie w akwarium tylko jednej Acanthurus Lineatus. Może być zalecany do dużych zbiorników rafowych.

Jest to ryba roślinożerna, a trzymana w akwarium rafowym nie znajdziesz lepszego rozwiązania do czyszczenia glonów, ale tutaj tkwi inny problem – skąd wziąć tyle glonów, aby wystarczająco dobrze karmić tego Pokolca? Lineatus może być przyzwyczajony do innych pokarmów, ale dla dobrego samopoczucia ta ryba potrzebuje wystarczającej ilości pokarmu roślinnego. O odżywianiu porozmawiamy w dalszej części artykułu.

Podsumowując, gatunek ten może całkiem dobrze się przystosować do warunków niewoli, zwłaszcza młode, średniej wielkości osobniki, jeżeli zapewnisz im odpowiednie warunki.

Jak żywimy Acanthurus Lineatus?

Pokolec strojny jest na ogół roślinożerny. W swoim naturalnym środowisku żywi się algami morskimi, a czasami mięsnymi kawałkami dostępnymi w jego otoczeniu. W warunkach akwarium możemy je karmić mrożonymi krewetkami mysis, płatkami spiruliny i suszonymi algami morskimi. Mogą być również karmione pokarmem w postaci granulek lub płatków, idealnie, gdy będą namoczone w suplemencie witaminowym, aby zapobiec niepożądanym niedoborom. Czasami do diety można dodać również warzywa.

Na ogół Acanthurus Lineatus należy karmić kilka razy dziennie, ale w niewielkich ilościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *