Husky Syberyjski

Husky Syberyjski

Husky syberyjski – zawładnęły wyobraźnią mas, a także artystów, pisarzy i producentów filmowych swoim przyciągającym wzrok wyglądem i budzącymi podziw talentami. Ten średniej wielkości pies roboczy posiada siłę i atletykę.

Husky syberyjski jest psem pełnym wdzięku, atletycznym, o dużej wytrzymałości i zapale do pracy. Ta przyjazna rasa psów, która powstała w północno-wschodniej Azji jako pies zaprzęgowy, ma żywą i psotną osobowość. Chociaż są to psy o wysokiej energii, husky mogą być czułe i delikatne, jeśli zapewni się im odpowiednią opiekę.

Jaka jest osobowość Husky Syberyjskiego?

Wesołe i kochające zabawę Husky Syberyjskie mają radosną osobowość, którą przekazują każdemu, kogo spotkają. Ich psotna natura wymaga właściciela, który jest gotów dotrzymać im kroku zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Rozwijają się w ludzkim towarzystwie, ale potrzebują solidnego, delikatnego treningu już od szczenięcia. Większość Husky Syberyjskich dobrze radzi sobie z innymi psami, zwłaszcza z tymi, z którymi są hodowane. Mają wysoki popęd zdobywcy i mogą gonić koty i zwierzęta gospodarcze. Husky Syberyjskie mogą być też kopaczami, szczególnie w ciepłe dni, ponieważ lubią tworzyć przyjemne miejsca do leżenia. Z reguły nie szczekają, ale wyją.

Jak wyglądają Husky Syberyjskie?

Husky Syberyjski to pies średniej wielkości, nieco dłuższy niż wysoki. Wysokość waha się: psy 53,5–60 cm, waga 20,5–28 kg, natomiast suki 50,5–56 cm, waga 15,5–23 kg.

Husky Syberyjski ma wyprostowane uszy, ich oczy mogą być brązowe lub niebieskie, a nawet po jednym w każdym kolorze.

Husky syberyjskie mają bardzo gęstą, pluszową sierść z dużą ilością podszerstka.

Husky występuje w wielu umaszczeniach, od białego do czarnego, bywa również czekoladowy, rudy, srebrzysty i szary, często ich futro stanowi też połączenie kolorów, są np. czarno-białe, obejmują czerwienie i miedzie. Większość psów ma białe znaczenia, szczególnie na klatce piersiowej i nogach.

Odżywianie Husky Syberyjskiego

Husky Syberyjskie były hodowane tak, aby wymagały mniej jedzenia niż niektóre rasy podobnej wielkości. Zapewnij swojemu psu 2 posiłki dziennie, z których każdy powinien zawierać maksymalnie filiżankę suchej karmy. Specyficzne potrzeby żywieniowe psa będą zależeć od wielkości, poziomu aktywności, wieku i innych czynników. Należy monitorować wagę psa, aby zapobiec otyłości i przedyskutować potrzeby żywieniowe psa z weterynarzem.

Na co chorują Husky Syberyjskie?

Husky są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Husky dostaną którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

  • Zaćma: Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje trudności w widzeniu. Oczy psa będą mętne. Zaćma zwykle pojawia się w starszym wieku i czasami można ją usunąć chirurgicznie, aby poprawić wzrok psa.
  • Dystrofia rogówki: Ten stan wpływa na rogówkę lub zewnętrzną przezroczystą część gałki ocznej. Jest to zmętnienie spowodowane gromadzeniem się lipidów w rogówce.
  • Postępujący zanik siatkówki (PRA): Jest to choroba zwyrodnieniowa oka, która ostatecznie powoduje ślepotę z powodu utraty fotoreceptorów w tylnej części oka. PRA jest wykrywalne na wiele lat przed pojawieniem się u psa jakichkolwiek oznak ślepoty. Na szczęście psy mogą używać innych zmysłów, aby zrekompensować ślepotę, a niewidomy pies też może żyć pełnią szczęścia.
  • Dysplazja stawu biodrowego: stan, w którym panewka stawu biodrowego tworzy się nieprawidłowo.
  • Niedoczynność tarczycy: choroba, w której tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów.

Ważne informacje o Husky Syberyjskim:

  • Husky Syberyjskie nie są polecane do mieszkania, choć niektóre dobrze sobie radzą w mieszkaniach, jeśli są odpowiednio przeszkolone i ćwiczone.
  • Husky Syberyjskie są znane z ucieczek i z tego, że oddalają się i znikają. Mogą przeskakiwać przez płoty, zrywać łańcuchy, zsuwać kołnierze lub znajdą inny sposób ucieczki. Potrzebują wysokiego ogrodzonego podwórka, a ogrodzenie powinno być również zakopane kilka cm pod ziemią, aby uniemożliwić Husky podkopanie się.
  • Husky Syberyjskie lubią wyć, za to rzadko szczekają i nie zaalarmują szczekaniem, jeśli ktoś wejdzie na posesję. To oznacza, że nie są odpowiednie jako psy stróże.
  • Husky Syberyjskie nie są rasą dla nieśmiałego właściciela. Potrzebują silnego pana, który utrzyma pozycję alfa w domu. Potrzebują treningu posłuszeństwa od najmłodszych lat i mogą być trudną i upartą rasą do trenowania.
  • Ze względu na swoją urodę, Husky Syberyjskie są jedną z najmniej trafnie zakupionych ras. Wielu kupujących nie bierze pod uwagę ich temperamentu i szczególnych dziwactw jak kopanie, uciekanie — przez co właściciele często zostają z niesfornym, choć pięknym psem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *