Border Collie

Border Collie

Prawdopodobnie uważany za najlepszego psa pasterskiego na świecie, Border Collie jest inteligentnym, intensywnym pracoholikiem, który żyje dla porządku i ponad wszystko ceni pracę. Jego koncentracja jest legendarna — podobnie jak spustoszenie, które może siać, gdy się nudzi. Popularny ze względu na urodę i średni rozmiar, pęd do pracy i silne pragnienie trzymania ludzi razem przez cały czas może być niemiłą niespodzianką dla rodzin, które znają go tylko z jego uroczych ról w filmach takich jak „Babe –  świnka z klasą” i „Hotel dla psów”.

Jaki charakter ma Border Collie?

Border Collie nie jest przytulaśnym, kanapkowym psem. Jest to rasa niesamowicie czujna, energiczna, pracowita i inteligentna. Szybko się uczy — tak szybko, że czasem trudno jest mu stawiać wyzwania.

Te psy lubią ciągle coś robić. W rzeczywistości musi być zajęty, inaczej się nudzi, co prowadzi do denerwujących zachowań, takich jak szczekanie, kopanie lub ściganie samochodów. Nie jest psem, który spokojnie leży w salonie, podczas gdy właściciel popija lemoniadę — rozwija się dzięki aktywności. Pamiętaj, że został wyhodowany do biegania i pracy przez cały dzień, pasąc owce.

Border Collie jest również znany z tego, że jest bardzo wrażliwy na każdą wskazówkę swojego przewodnika, od gwizdka, przez sygnał ręką, po uniesienie brwi.

Oczywiście Border Collie nie jest doskonały. Może być silny i niezależny, a jego przymus stada może zostać źle ukierunkowany. W przypadku braku owiec lub jakiejś pracy jest skłonny gonić dzieci, samochody lub zwierzęta.

Może również stać nieśmiały, jeśli nie jest odpowiednio uspołeczniony jako szczeniak. Zajęcia dla szczeniąt i mnóstwo kontaktu z różnymi ludźmi, miejscami i rzeczami pomagają wrażliwemu Border Collie zyskać pewność siebie.

Jak wygląda Border Collie?

Psy mają od 50 do 55 cm wzrostu i ważą od 15 do 20 kg. Suki mają od 47 do 52 cm i ważą od 12 do 18 kg.

Border Collie mają dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest twardy, średniej długości, a podszerstek jest krótszy i miękki. Bordery mogą pochwalić się tym, że występują w 3 rodzajach długości sierści: długowłosy, średni i krótkowłosy.

Wśród border collie występuje ponad 100 różnych odmian kolorystycznych. Jego sierść jest najczęściej czarna z białą strzałką na pysku, szyi, łapach, nogach i czubku ogona. Może jednak być w dowolnym kolorze dwukolorowym, trójkolorowym, merle lub jednolitym, z wyjątkiem białego.

Ciężko pracujący Border Collie nie jest pedantyczny i nie potrzebuje nadmiernej pielęgnacji, by dobrze wyglądać. Jego odporna na warunki atmosferyczne podwójna sierść wymaga cotygodniowego szczotkowania, aby dobrze rozprowadzić olejek i zapobiec matowieniu w przypadku krótkiej odmiany. Częstsze szczotkowanie w okresie linienia to dobry pomysł, aby zminimalizować wypadanie włosów w domu (wypada sezonowo). Kąpać należy go tylko w razie potrzeby — mniej więcej co cztery miesiące lub kiedy jest naprawdę brudny.

Co musisz wiedzieć o zdrowiu Border Collie

Border Collie są na ogół zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Border Collie dostaną którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

  • Dysplazja stawu biodrowego: Jest to stan dziedziczny, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawizny na jednej lub obu tylnych nogach, ale inne nie wykazują zewnętrznych oznak dyskomfortu.
  • Postępujący zanik siatkówki (PRA): Jest to rodzina chorób oczu, która obejmuje stopniowe pogarszanie się stanu siatkówki. Wiele dotkniętych chorobą psów dobrze przystosowuje się do ograniczonego lub utraconego wzroku, o ile ich otoczenie pozostaje takie samo.
  • Anomalia Collie Eye: Jest to stan dziedziczny, który powoduje zmiany i nieprawidłowości w oku, które czasami mogą prowadzić do ślepoty. Choroba może być wykryta u szczeniąt już w wieku 5 do 8 tygodni. Na szczęście istnieje test genetyczny, aby ustalić, czy pies jest wolny od CEA.

Fakty o rasie:

  • Border Collie to doskonały pies stróżujący, który zaalarmuje Cię o przybyciu listonosza, włamywacza lub wiewiórki. Niektórzy mogą stać się uciążliwymi szczekaczami.
  • Bordery są bardzo zorientowane na ludzi i są wspaniałymi psami rodzinnymi.
  • Niektóre Bordery nie pasują do innych psów lub kotów, a niektóre radzą sobie świetne.
  • Border Collie zagania wszystko, co się rusza, w tym dzieci, samochody, ludzi na rowerach, koty i wiewiórki. Może stać się prawdziwym problemem, jeśli pozwoli się mu wędrować po okolicy.
  • Collie jest bardzo wrażliwy, często reaguje na najsubtelniejsze polecenia i wydaje się, że jest w stanie z góry przewidzieć pragnienia swojego właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *