Kirysek lamparci

Kirysek lamparci

Corydoras leopardus albo kirysek lamparci – piękna ryba z rodziny sumowatych. Jest jednym z trzech gatunków (C. julii, C. leopardus i C. trilineatus), które jest ciężko od siebie odróżnić. C. leopardus ma najdłuższy ze wszystkich pyszczek, a jego plamki oraz środka pozioma linia boczna są intensywniejsze niż C. julii. Patrząc na tę rybę, łatwo zrozumieć skąd ta nazwa. Czarne plamki na szaro-beżowym ciele zlewają się w nieregularne paski. To, czego nie widzimy z nazwy – piękny niebiesko-srebrny (a czasem fioletowy) opalizujący połysk, który jest widoczny tylko pod pewnym oświetleniem.

Na płetwie grzbietowej mają dużą czarną plamę. Ich lekko przeźroczysty ogonek jest pokryty czarnymi paskami, które biegną prostopadle do promieni płetw. Samice zwykle szybciej rosną, są szersze i bardziej rozbudowane niż samce, ale ogólnie ryby te osiągają około 5-6 cm.

W naturze te ryby zamieszkują wody Amazonki, które rzadko mają pH powyżej 6 oraz są bogate w taniny (dzięki gnijącym roślinom). To robi wodę rzeki bardziej miękką i zakwaszoną.

Wiele gatunków Corydoras jest zbieranych z piasku pokrytego biofilmem, więc jeżeli zapewnisz w swoim akwarium rozwinięcia biofilmu przed wprowadzeniem Kirysków, będzie to świetnym powitaniem i pomysłem. Podobnie jak w przypadku wielu dzikich ryb, może być trochę trudno na początku nakłonić Kirysków do przyjęcia gotowej żywności w akwarium, więc fajnie, gdy będziesz mieć naturalną powierzchnią do wypasu. Będą mogły żerować na podłożu o każdej porze. Nie zaleca się wprowadzania tych sumów do nowo zakładanych (niedojrzałych) akwariów, ponieważ może to doprowadzić nawet do ich śmierci.

Przed dodaniem ryb do akwarium upewnij się również, że masz dobry filtr do wody, ponieważ w środowisku naturalnym mają one nieosiągalnie dobry obrót wody, ale zawsze można się zbliżać do ideału. W tej sytuacji, oprócz filtru, pomogą również solidne rośliny.

Akwarium dla Kirysków lamparcich

Świetnie się sprawdzi podłużny kształt akwarium. 40-50 cm długości i 20 litrów – idealny dla pary Kirysków, a dla grupy z 4-8 osobników potrzebujesz co najmniej 100 litrów. Pomiędzy szkiełkiem nakrywkowym a poziomem wody powinno być co najmniej 7-10 cm.

Woda: pH 6,2-8, dH 2-18°, dobra filtracja, niskie napowietrzanie oraz cotygodniowe podmiany do 20-30% od całkowitej pojemności. Kiryski są dość wrażliwe na parametry i jakość wody. Nie tolerują wysokich stężeń soli ani obecności miedzi w wodzie.

Każda nagła zmiana chemii wody lub temperatury często szokuje rybę, powodując „osłabienie” i upadek na bok, więc zadbaj o delikatną podmianę i stałą temperaturę 20-27°C. Sum lamparci może żyć również w temperaturze 28-30°C, ale w tym przypadku jego żywotność będzie znacznie skrócona.

Mówiąc o aranżacji, będą się czuły świetnie z wystarczającą ilością zaczepów, grotów, jaskiń i innych schronów przy zachowaniu wolnej przestrzeni do pływania. Oprócz zarośli żywych roślin można dodać te pływające na powierzchni. Idealne podłoże to gruboziarnisty piasek lub drobny okrągły żwir (2-3 mm) i najlepiej o ciemnym kolorze.

Jak się zachowuje Kirysek lamparci?

Kiryski to spokojna i pokojowa ryba, a nawet czasem nieśmiała. Są aktywne o każdej porze dnia. Czują się lepiej i powinny żyć w grupach 4-10 osobników swojej rodziny. Jeśli chodzi o tę rybę, dobrym wyborem może być pielęgnice karłowate, danio pręgowany, grupa małych bystrzaków lub ryb ołówkowych, gdyż te ryby zazwyczaj będą podążać za pokarmem, gdy powoli spływa w dół, ale także zostawią jedzenie dla Twoich Kirysków. Nie trzeba przepełniać swojego zbiornika, ale pamiętaj, że inne spokojne ryby są częścią poczucia bezpieczeństwa, którego potrzebują Kiryski, aby wyjść i zbadać zbiornik.

Z pewnością nie można łączyć Kirysków z dużymi i agresywnymi rybami. Mimo że sum lamparci jest opancerzony, szczególnie agresywne ryby mogą ich zastraszać i wtedy będzie cały czas się ukrywać i odczuwać stres. Te subtelne piękności naprawdę docenią pokojowy zespół akwariowy.

Czym karmić Corydoras leopardus?

W naturze sum lampart żywi się małymi skorupiakami, owadami i ich larwami, roślinami i robakami. W akwariach przyjmuje żywe (dżdżownice, rozwielitki, tubifex, enchitreus itp.) i mieszane pasze (Neon BloodWorms, Tetra TabiMin, Tetra PlekoMin, Sera Viformo, Sera Premium Spirulina Tabs itp.). Jedzenie pobiera zazwyczaj od dołu.

Kirysek lamparci: choroby

Oznaki stresu u lamparciego suma zwykle zaczynają się od przyspieszonego oddechu, następnie wkracza letarg (często ryby po prostu „siedzą” na liściach roślin, zaczepach lub podłożu, oddychając), czasami ryby opadają na jedną stronę. Przy takich znakach konieczne jest natychmiastowe, ale delikatne zastąpienie co najmniej 50% wody świeżą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *