Euphyllia Paraancora

Euphyllia Paraancora

To jeden z popularniejszych koralowców z grupy LPS, czyli wielkopolipowych koralowców twardych. W środowisku naturalnym najczęściej spotyka się je w głębokowodnych obszarach raf lub w miejscach osłoniętych przed falami. Koralowce Euphyllia są bardzo atrakcyjne, mogą rosnąć dość duże i dobrze się rozwijać w akwariach o zadowalającej jakości wody, oświetleniu i przepływie wody. Gatunek Paraancora może nawet stykać się z innymi bez szkody dla siebie lub swojego sąsiada-koralowca, więc aby stworzyć niepowtarzalny krajobraz akwariowy, można zgrupować kilka okazów gatunku Euphyllia.

Pochodzenie i wygląd LPS Euphyllia paraancora

Gatunek ten, znany akwarystom jako rozgałęziony koral młotowaty, występuje w środkowym rejonie Indo-Pacyfiku, zachodnim Pacyfiku i środkowych Oceanach Indyjskich.

To jeden z nielicznych rodzajów koralowców kamiennych, których gatunek można odróżnić po kształcie macek. Są proste, rozgałęzione lub z poszerzonymi i zawiniętymi do wewnątrz krawędziami. W kolorze dominują fluorescencyjne kolory zielony, niebieski lub żółtawy. Końcówki macek są lekko opuchnięte i jaśniejsze. Czasami zdarzają się okazy z mackami w innych kolorach. U przedstawicieli tego gatunku szkielet jest rozgałęziony (phaceloid).

Utrzymywanie Paraancora w akwarium

Są to stosunkowo łatwe w utrzymaniu koralowce, które często osiągają w akwarium sporych rozmiarów. Jakość wody musi mieścić się w normalnym zakresie dla akwarium rafowego. Zasolenie wody powinno wynosić 34-36 ppt, temperatura wody 23,5 – 28 stopni C, pH 8,2 – 8,4, zasadowość 7 – 12dKH, a optymalna zawartość wapnia 400 – 450ppm. Poziomy fosforanów powinny być jak najniższe. Najlepsze oświetlenie — od średniego do jasnego, ważne by było niezbyt intensywne. Przepływ wody umiarkowany, ale na tyle silny, aby poruszać mackami koralowca i zapobiegać osadzaniu się na nich szczątków, natomiast przepływ nie powinien być zbyt silny, ponieważ w tym przypadku koralowiec nie będzie w stanie wysunąć swoich macek.

Czy dokarmiać Euphyllie?

Większość składników odżywczych dla tych koralowców dostarczana jest przez symbiotyczne algi. Jednak jeśli chcesz nakarmić swoje koralowce, z radością przyjmą każdy pokarm mięsny. Wszystko, od krewetek solankowych po kawałki ryb, kalmary lub skorupiaki, zostanie dobrze odebrane. Jednak nie przesadzaj: jeśli koralowce są trzymane w zdrowym, dobrze zaopatrzonym zbiorniku, nie trzeba ich karmić, a przekarmienie może prowadzić do zwiększenia poziomu składników odżywczych, co może spowodować powstawanie niechcianych glonów. Karmienie pomaga koralowcom rosnąć i zachować zdrowie, jednak Euphyllia radzi sobie dobrze bez dodatkowego dokarmiania.

Rozrastanie się Euphyllia Paraancora

Uwaga: te koralowce mogą osiągać dużych rozmiarów: większy okaz może z łatwością pokryć obszar o średnicy około 30 cm. Te koralowce rosną dość szybko. Jeśli odpowiednio zadbasz o gatunki rozgałęzione, nie tylko zwiększą się one, ale także zwiększą liczbę „gałęzi”.
Ten gatunek koralowców można nawet rozmnażać, aby zwiększyć liczbę osobników. To wcale nie jest trudne: odetnij lub odłam gałąź kolonii, a następnie umiejscowij je w pożądanym miejscu. W odpowiednich warunkach z takiej gałęzi może wyrosnąć nowa kolonia, którą można również dalej dzielić. Koralowce te są również znane ze swojej zdolności do rozmnażania się w akwarium poprzez pączkowanie, wtedy u podstawy kolonii pojawiają się nowe małe polipy. Mogą oddzielić się od macierzystej kolonii, tworząc nową, więc miej je na oku.

Ciekawostki o Euphyllia Paraancora

  • Dość często różne okazy i gatunki rodziny Euphyllii stają się „domami zapasowymi” dla ryb błazenków (klownów), zwłaszcza jeśli w akwarium nie było dla nich odpowiedniego ukwiału morskiego. Małe symbiotyczne krewetki również czasem mogą się ukrywać między mackami tego koralowca.

Koralowce Euphyllia potrafią występować w różnym środowisku, nawet przy mętnej wodzie, również nie są super wymagające do warunków oświetleniowych, w przeciwieństwie do innych koralowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *