Gekon lamparci

Gekon lamparci

Inne nazwy to Eublepharis macularius i Eublefar tygrysi. Gatunek znajdziemy od wschodniego Afganistanu na południe przez Pakistan do Beludżystanu i na wschód do Indii Zachodnich.

Gekon lamparci ma pięć oficjalnie uznanych podgatunków, z których nie wszystkie mają nazwy zwyczajowe. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie podgatunki istniały jako jeden aż do lat 70. i początków 80., kiedy zaczęto rozdzielać gatunki gadów na podgatunki.

Ze względu na przyjazny charakter Gekona lamparciego i względną łatwość pielęgnacji, są idealnym wyborem dla początkujących i zaawansowanych entuzjastów. Należy, jednak brać pod uwagę warunek długoterminowej opieki, ponieważ gekon może żyć w warunkach domowych przez dekadę lub dłużej.

Gekon lamparci – wygląd

Dorosłe osobniki tego gatunku rozwijają się do około 22-28 cm długości. Dorosły osobnik waży od 45 do 65 g. Spośród innych gatunków gekonów, lamparciego możemy odróżnić dzięki ruchomym powiekom. Faktycznie jest to jedyny gatunek gekonów z powiekami, inne gatunki mają jedynie przezroczyste membrany nad oczami.

Dzikie Gekony lamparcie są zwykle ciemniejsze, a te hodowane w niewoli mają różne kolory i wzory skóry. Zazwyczaj są pokryte plamami podobnymi do lamparcich lub plamami z grubymi poziomymi paskami.

Czy Gekon lamparci jest spokojny?

Gekon lamparci względem człowieka jest spokojna i przyjazna, chociaż może też ugryźć właściciela, jeśli jest zestresowany lub chory.

Pisklęta i młode Gekony lamparcie mogą być bardzo głośne. Krzyczą i skomlą, by je nakarmić gdy są głodne. Dorosłe osobniki mają ciekawe zachowanie zwane “machaniem ogonem”. Jest to ruch w boki, który oznacza, że gad odczuwa zagrożenie. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz swojego gekona machającego ogonem do innego gekona, natychmiast je rozdziel. Innym fascynującym zachowaniem jest grzechotanie ogonem. Robią to, gdy są podekscytowane. Często można to zaobserwować, gdy polują na jedzenie lub łączą się w pary.

Podobnie jak wiele gatunków jaszczurek, Gekony lamparcie mają zdolność odrzucania ogona, gdy są zagrożone. Jest to adaptacja obronna zwana autonomią ogonową lub autotomią i występuje w reakcji na zagrożenie. Odrzucony ogon nadal drga, odwracając uwagę drapieżnika, gdy jaszczurka pospiesznie opuszcza scenę. Później ogon, oczywiście, odrasta. Nie tylko drapieżniki mogą wywołać u gekona taką reakcję, ale też choroba, stres związany z warunkami życia lub agresywnymi kolegami z terrarium. W ogonach przechowują tłuszcz i często wracają do miejsca, gdzie go odrzucili, by zjeść ten ogon i uzupełnić utracone zapasy.

Żywienie Gekona lamparciego w terrarium

Na wolności gekony lamparcie są owadożercami. Jedzą prawie wszystko, co przed nimi się porusza i jest odpowiedniego rozmiaru. Nie jedzą i nie będą jeść roślin ani warzyw, więc nawet się nie staraj. Większość lamparcich gekonów również nie zje martwych owadów, więc upewnij się, że masz dobre i stabilne źródło żywego pożywienia jeszcze przed przyniesieniem gekona do domu.

Karmić gekona najlepiej o zmierzchu, naśladując naturalne pory spożycia pokarmów w środowisku naturalnym. Młode gekony lamparta wymagają codziennego karmienia, podczas gdy dorosłe gekony można karmić co drugi dzień i tyle, ile zjedzą w ciągu 15 minut. Wielkość owada musi być równa przestrzeni między oczami gekona, inaczej będzie miał trudności z trawieniem. Nie warto karmić gekona robakami, które złapiesz na dworze, bo mogą przenosić pasożyty i śladowe ilości pestycydów. Najlepiej kupuj żywą karmę w sklepie zoologicznym lub hoduj je sam.

Gekony lamparcie są również znane z tego, że zmieniają swoje preferencje żywieniowe wraz z wiekiem, więc mogą uwielbiać świerszcze jednego dnia i odmawiać ich jedzenia następnego. Aby tego uniknąć, staraj się utrzymywać zróżnicowaną dietę, stosując kombinację świerszczy, robaków, karaluchów, jedwabników, woskowiny i innych owadów.

Terrarium dla Gekona lamparciego

Lubią długie, płytkie, szklane obudowy z siatką drucianą, która umożliwia dobrą wentylację i dostęp do światła. Minimalny rozmiar terrarium, którego potrzebujesz dla jednego gekona lamparta, to ok. 45 litrów. W terrarium musi się znaleźć co najmniej trzy obszary: obszar do wygrzewania się, kryjówka i miejsca do aktywności.
Jeden róg gekon wyznaczy do eliminacji odpadów. Najlepszą porą na czyszczenie terrarium to wcześnie rano lub o zmierzchu. Współgra to z naturalnymi cyklami snu gekona i ograniczy ilość stresu, jaki znosi. Na co dzień należy usuwać odpady, zanieczyszczenia, martwe owady i zrzuconą skórę. Jeśli na jakimkolwiek przedmiocie lub meblach znajdują się odchody, należy je wyczyścić. Mycie miski i zmiana wody to również rytuał codzienny.

Piasek zawsze był uważany za najlepszą opcję jako podłoże dla gekonów, ale w ciągu ostatnich 10 lat opinie się zmieniły. Można użyć płytek ceramicznych, gazety, sztucznej murawy. Upewnij się, że podłoże, które wybierzesz, jest łatwe do czyszczenia i wymiany oraz że nie zbiera kurz. Pył podrażnia układ oddechowy gekona i może powodować problemy zdrowotne. Unikaj również takich podłoży jak cedr, sosna, wióry z twardego drewna, żwirek dla kotów, trociny i ściółka z kolb kukurydzy.

Dodając dekoracje do terrarium gekona, staraj się używać rzeczy, które pasują do naturalnego środowiska gekona. Skały i rośliny powinny być wykorzystywane do tworzenia naturalnych przestrzeni życiowych i zachęcać gekona do wspinania się, zabawy i ukrywania. Gładką skałę wykorzystaj jako powierzchnię do wygrzewania się gekona.

Mówiąc o oświetleniu, musi naśladować naturalny cykl światła, do którego jest przyzwyczajony gekon. Właściwe oświetlenie można uzyskać za pomocą czarnych lamp grzewczych oraz czerwonych lamp, umieszczonych na zewnątrz obudowy.

Wilgotność w terrarium z Gekonem lamparcim

Właściwa wilgotność ma kluczowe znaczenie dla dobrobytu gekona. Zbyt duża wilgotność może prowadzić do infekcji dróg oddechowych, a niewystarczająca – powodować problemy ze zrzuceniem skóry. Zalecana jest wilgotność na poziomie 40% lub niższym. Dodatkowo Gekony lamparcie mogą potrzebować wilgotnej kryjówki, która pomoże im zrzucić skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *