Bojownik szmaragdowy

Bojownik szmaragdowy

Betta Smaragdina pochodzą ze wschodniej Tajlandii i są popularnym gatunkiem ryb hodowanych do walki od setek lat. Dzięki interwencji człowieka można je znaleźć nawet w Malezji. Naturalne środowisko zamieszkania Bojownika to wolno płynące i ciemne strumienie, pola ryżowe, bagna i stawy. Ich naturalne środowisko ma również zróżnicowane podłoże – błoto, piasek lub osady. Można je znaleźć nawet w tak małym zbiorniku wodnym, jak rów na poboczu drogi. Przetrwać w tego typu zbiornikach pozwala bardzo ciekawy dodatkowy narząd oddechowy – labirynt. W razie potrzeby pozwala on rybom pobierać tlen atmosferyczny.

Bojownika szmaragdowego coraz rzadziej można spotkać w ich naturalnym środowisku z powodu niszczenia siedlisk, zanieczyszczenia i hybrydyzacji z hodowli z innymi gatunkami bojowników.

Mówi się, że Betta szmaragdowa może żyć od 5 do 7 lat, ale bardziej prawdopodobne, że jej żywotność będzie wynosiła od 2 do 4 lat, co jest bardziej typowe dla bojowników.

Bojownik szmaragdowy – charakterystyka

Szmaragdowo-zielona Betta to ciekawie ubarwiony gatunek dzikiej wersji Bojownika. Nazwa „smaragdina” to po łacinie “szmaragd”, czyli “zielony klejnot”. Ryba ma przepiękny połysk pokrywający ciało, rozciągający się nawet w kierunku płetw. Kolor ich ciała w zasadzie jest wielokolorowy – łączy się zielony, pomarańczowy, niebieski i czerwony. Jeden z nich może być dominujący, ale zawsze mają charakterystyczny zielono-niebieski (szmaragdowy) opalizujący połysk łuski. Płetwy mają średniej długości, w porównaniu do innych gatunków bojowników. Długość ciała ok. 7 cm.

Samce i samice łatwiej odróżnić, gdy osiągną dojrzałości. Samiec Betta Smaragdina jest jaśniej ubarwiony i ma większe płetwy.

Bojownik szmaragdowy – czym karminć

Bojowniki szmaragdowe są głównie mięsożerne. W swoim naturalnym środowisku żywią się małymi owadami, larwami owadów, małymi skorupiakami, a czasem żerują na dnie i jedzą pokarm roślinny. Na wolności jedzą, kiedy tylko mogą, ale w niewoli powinny być karmione raz lub dwa razy dziennie dietą białkową wysokiej jakości. Zaakceptują pokarmy w postaci granulek i płatków, ale dla ich zdrowia i dobrego humoru należy podawać pokarmy mrożone lub żywe, takie jak ochotki, rozwielitki lub artemia.

Akwarium dla Betty szmaragdowej

Betta Smaragdina wymaga zbiornika na 100 litrów dla pary hodowlanej. Temperatura powinny wynosić około 22-28 C, a poziom pH w granicach 5,5-7,5. Mogą być trzymane z innymi gatunkami ryb, ale wymagałyby wtedy znacznego powiększenia zbiornika.

Bojownik szmaragdowy potrzebuje dużo roślin akwariowych i bogatej aranżacji, która zapewni im miejsce do ukrycia i odprężenia się. Preferują otoczenie zacienione przez rośliny i odpowiedni wystrój akwarium. Bojownik ten preferuje wolno płynące wody. Dobrym pomysłem będzie założenie pokrywy na akwarium, ponieważ są one doskonałymi skoczkami i wiadomo, że wyskakują z akwarium. Zresztą jest to jedna z głównych przyczyn śmierci tych ryb, więc zwróć na to szczególną uwagę.

Bojowniki są uważane za bardzo odporne ryby, które potrafią żyć i rozwijać się w różnych parametrach wody, o ile ta jest regularnie czyszczona i dobrze filtrowana. Ściółka z liści jest doskonałym wyborem na podłoże do akwarium z Bojownikiem szmaragdowym, ponieważ nie tylko będzie mógł je skubać, ale otrzyma korzystne dla zdrowia taniny, powstające przy gniciu liści.

Zachowanie Bojownika szmaragdowego

Jak wszystkie Betta, Smaragdina są dość nieśmiałe. Jednak pozostają terytorialne i nawet jeśli nie szukają walki, mogą zaatakować (lub nawet zabić) inne ryby, które są trochę zbyt nachalne. Podczas tarła i opieki nad potomstwem samiec jest bardzo agresywny. Kilka samców w jednym akwarium to zły pomysł. Są zaprogramowane do walki ze sobą i wiele samic tego nie zrekompensuje. Bojowników najlepiej trzymać albo w samotności, albo ze spokojnymi, wolno pływającymi gatunkami, przy umowie zapewnienia wystarczająco dużego zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *