Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony

Correlophus ciliatus w wersji łacińskiej. Występuje endemicznie w prowincji Południowej w Nowej Kaledonii. Istnieją trzy odrębne populacje tego gatunku:, jedna znaleziona na Isle of Pines i okolicznych wysepkach, a dwie inne znajdują się na głównej wyspie Grande Terre.

Gekon orzęsiony otrzymał swoją nazwę ze względu na wyrostki skórne, które otaczają oczy i wyglądają bardzo podobnie do grubych rzęsek, jednak ten gekon nie tylko nie ma rzęs, ale i powiek. Utrzymuje oczy czyste i nawilżone, oblizując je.

Te piękne jaszczurki nadrzewne dorastają około 12-15 cm wraz z ogonem, który niestety łatwo ginie bez możliwości ponownej regeneracji. Większość dorosłych osobników na wolności ich nie ma.
Płeć Gekonów orzęsionych zwykle można określić nie wcześniej niż w 5-6 miesiącu życia. Całkowicie dorosły Correlophus ciliatus ma około roku.
W kolorystyce przeważa kolory żółty i brązowy. Trójkątna głowa z naroślami skórnymi i pionowymi źrenicami nadają tym jaszczurkom podobieństwo do małych smoków. Podobnie jak większość gekonów, łatwo poruszają się po szkle i wyróżniają się super zwinnością. W domowych warunkach, przy odpowiedniej pielęgnacji i odżywianiu żyją nawet 15 lat.

Gekon orzęsiony w domowym terrarium

Do komfortowego pobytu gekon orzęsiony potrzebuje pionowego terrarium (od ~30x30x45 cm), bo jest zwierzęciem nadrzewnym i wymaga wystarczającej ilości gałęzi, zaczepów, po których będzie mógł się wspinać i eksplorować zakątki terrarium. Ponadto mieszkanie dla gekona powinno mieć dużo zieleni, gdzie będzie się chować i urządzać zasadzki. W tym celu nadają się zarówno żywe, jak i sztuczne rośliny. Ważne by miały wystarczająco mocne gałęzie i gęste liście (syngonium, scindapsus, fikusy).

W ramach podłoża najlepiej umieścić torfowiec lub duże wiórki kokosowe, wtedy wilgoć będzie utrzymywana dłużej. Jest szczególnie ważna dla gekona podczas linienia. W przeciwnym razie wysuszona skóra nie będzie mogła normalnie zejść, a gekon może nawet stracić palce lub ogon. Najlepszy poziom wilgotności to około 65%. Nocą musi być jeszcze większa, gdyż Correlophus ciliatus jest nocnym gekonem i ​​całe jego aktywne życie toczy się w ciemności.

Temperatura w punkcie wygrzewania się powinna wynosić 30-32°C, a w nocy – 25-26°C; temperatura kryjówki w dzień 25-28°С, w nocy 22-24°С. Wygodny rozgałęziony zaczep pod źródłem ciepła pozwoli gekonowi wybrać optymalną odległość od lampy i najbardziej komfortową dla niego temperaturę.

Aby móc obserwować takiego zwierzaka, terrarium musi być wyposażone w dodatkowe oświetlenie nocne. Do tego idealnie nadają się lampy LED, a także lampy dekoracyjne, które nie będą mu przeszkadzając swoim jasnym światłem.

Dieta dla Gekona orzęsionego

W przeciwieństwie do większości gatunków gekona ten jest wszystkożerny. Uważany również za owocożernego, żywiąc się na przykład bananem, brzoskwinią, mango czy jabłkiem. W niewoli też lubią jeść świerszcze i nie odmówią owocowego puree czy gotowej specjalnej mieszanki. Pamiętaj, by dodawać wapń jako suplement do paszy, bez tego dieta będzie niekompletna. Zaleca się również okresowe podawanie witamin. Zwłaszcza jeśli chcesz, aby twoje gekony się rozmnażały. Jak większość gekonów, młode osobniki karmić należy codziennie, natomiast dorosłe dobrze sobie radzą przy posiłkach raz na dwa dni.

Jak się zachowuje Gekon orzęsiony?

Gekon orzęsiony prowadzi nocny tryb życia. Lubi chować się w zaroślach lasów deszczowych w ciągu dnia, wspinając się nie więcej niż 3 metry pod baldachim w nocy, aby polować. W dzień Correlophus ciliatus spędza czas, śpiąc gdzieś w bezpiecznym miejscu na drzewie.

Wobec swoich sąsiadów może się zachowywać agresywnie, dlatego razem warto trzymać zwierzęta tylko tej samej wielkości i najlepiej byłoby rozdzielić samce. Samice znacznie lepiej dogadują się ze sobą. W dzikiej naturze wydają ćwierkający dźwięk, gdy szukają partnerów lub konfrontują się z potencjalnymi drapieżnikami.

Mówiąc o oswojeniu gekona, można brać go na ręce i karmić, ale nie więcej niż przez kilka minut i tylko dorosłego osobnika. Małe gekony są bardzo delikatne i możemy zrobić im krzywdę. Najlepszy czas na oswajanie tego gekona to późny wieczór, gdy się obudzi i będzie miał ochotę na trochę aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *