Brzanka różowa

Brzanka różowa

Pochodzenie lśniącej i płomiennej Pethia conchonius (łąc.) to północne Indie (tany Bengal i Assam). Istnieją również populacje tej ryby w Singapurze, Australii, Meksyku, Kolumbii. W zależności od miejsca pochodzenia, wielkość i kolorystyka może nieco się różnić.

Brzanka jest jedną z najpiękniejszych ryb w swojej rodzinie karpiowatych. Niewymagająca, przychylna, inspirująca do obserwacji z zaciekawieniem. Te cechy sprawiają, że jest to jedna z najpopularniejszych ryb dla początkujących akwarystów.

W środowisku naturalnym Brzanka różowa żyje w bardzo różnych warunkach – od bystrych potoków i dopływów rzek, po bardzo małe zbiorniki wodne: jeziora, stawy i bagna.

Naturalnie rosną dość duże – ok.15 cm, ale w akwarium rzadko osiągają 10 cm. Dojrzałość płciową osiągają przy długości ciała 6 cm, a oczekiwana długość życia to około 5 lat.

Czy Brzanka różowa jest zawsze różowa?

W zależności od odmiany i pochodzenia kolor ciała waha się od pomarańczowego do jasnoróżowego, ale zawsze jest ze srebrzysto-złotym i zielonkawym odcieniem wzdłuż grzbietu.

W pobliżu płetwy ogonowej znajduje się czarna kropka, charakterystyczna i zauważalna różnica między Brzanką różową a innymi członkami rodziny karpiowatych. Samce zazwyczaj mają czerwonawy brzuch, boki oraz płetwy. Są mniejsze i jaśniej ubarwione, a samice mają bardziej zaokrąglony i szerszy brzuch. Istnieje też populacja z mocno rozwiniętymi płetwami.

Jak hodować Pethia conchonius w warunkach akwarium?

Ponieważ nie stawia specjalnych wymagań, można ją łączyć z większością popularnych ryb, jak n.p. bojce wspaniałe, tęczanki, żyworódki, kąsaczowate.

Naturalnie żyją w grupach, więc najlepiej je trzymać w towarzystwie co najmniej 8-10 osobników Brzanek, zwłaszcza że nie komplikuje to utrzymania. Będą mniej nerwowe i agresywne wobec innych gatunków. Może to też zaowocować bardziej efektownym i ciekawym zachowaniem (zwłaszcza gdy samce będą prezentować swoje najlepsze kolory, rywalizując ze sobą o uwagę samic).

Najlepiej by akwarium dla Brzanek był prostokątny i co najmniej na 80 litrów, chemia wody nie ma specjalnych wymagań.
Potencjalnie Brzanka różowa może żyć w nieogrzewanym akwarium, naśladuje to ich naturalne warunki życiowe. Dobrze jest dobrać sąsiadów, które podobnie lubią zimniejszą wodę. Filtracja i przepływ wody jest koniecznością z dwóch powodów: te ryby uwielbiają delikatny prąd i potrzebują przepływu, gdyż są dość zanieczyszczające. Świeża i czysta woda oraz umiarkowany prąd muszą być zapewnione.

Brzanki dobrze się czują przy przytłumionym świetle, więc na powierzchni akwarium można wypuścić pływające rośliny. Aranżacja nie ma większego znaczenia, chociaż w pustym akwarium nie będą się czuć najlepiej. Jeżeli się zdecydujesz na żywe rośliny, uważaj na możliwe uszkodzenia bardzo delikatnych rodzajów i pozostawienie miejsca na aktywne pływanie. Ta ryba lubi przeszukiwać piasek w poszukiwaniu pożywienia, więc ciemne piaskowe podłoże zapewni dodatkowy komfort dla niej i bardzo ładnie podkreśli wyjątkowe odblaski koloru Brzanki.

To doskonała ryba dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w akwarystyce. Bardzo dobrze znoszą zmiany miejsca zamieszkania, są bezpretensjonalne w żywieniu i po prostu piękne!

Dieta dla Brzanki różowej

Jedzą wszelkiego rodzaju żywą (ochotkę, tubifex, krewetki solankowe), mrożoną lub suchą żywność. Urozmaicona dieta pozwala utrzymać aktywność i zdrowie układu odpornościowego ryb.

Brzankę należy karmić kilka razy dziennie porcją pokarmu, która zostanie zjedzona w ciągu kilku minut. Nie zapomnij, że te ryby mają skłonność do przejadania się, więc raz w tygodniu zrób im „dzień postu”.

Jak się zachowuje Brzanka różowa?

Różowa Brzanka jest bardzo aktywną i zabawną rybą (drażni się i goni się nawzajem z innymi), ale razem z tym – spokojna i nieagresywna. Najlepiej, gdy żyje w grupie 6-10 samców i samic Brzanek. Będziesz wtedy dostrzegać niesamowity teatr w akwarium.

Jedyna sugestia co do sąsiadów – nie trzymaj je z rybami, które mają długi płetwy, bo mogą zostać oderwane. Nie wiadomo, czemu Brzanka czasem jest tak niemiła do swoich sąsiadów, więc lepiej unikaj tej sytuacji od razu.

Ciekawostka — jeżeli zaobserwujesz, że Brzanka ociera się o podłoże – jest oznaką dobrego samopoczucia! Świetnie jej się mieszka w Twoim akwarium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *