Maine Coon

Maine Coon

Przyjazny, futrzany i inteligentny to ogólne cechy wielu ras kotów, ale koty Maine Coon są szczególnie przyjazne, futrzane i inteligentne. W rzeczywistości są dość elastyczne i wydają się dogadać ze wszystkimi (w tym z dziećmi, psami i innymi kotami). Mają też jedno z najdłuższych i najpiękniejszych sierści, a nawet lubią bawić się w aportowanie i chodzić na smyczy! Z tych i innych powodów koty rasy Maine Coon znajdują się w pierwszej trójce kotów zarejestrowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów.

Jaki jest temperament i osobowość Maine Coon?

Maine Coon jest słodki i przyjazny, wierny i oddany, z typowo ciekawską kocią naturą. To towarzyski kot, który kocha swoją rodzinę, ale nie wymaga ciągłej uwagi. Będzie za Tobą podążał i okazywał zainteresowanie tym, co robisz, a jeśli chcesz dać mu trochę czasu na odprężenie, chętnie się zgodzi.

To jeden z tych kotów, które dogadują się ze wszystkimi, łącznie z psami i innymi kotami. Lubi bawić się w aportowanie i jest chętny do nauki chodzenia na smyczy, co czyni go doskonałym wyborem dla każdego, kto często podróżuje i chciałby zabrać ze sobą kociego towarzysza. Kiedy nie ma właściciela w domu, należy zadbać o to, by Maine Coon miał zabawki, za oknem karmnik dla ptaków, które może obserwować oraz miskę na wodę, w której może się pluskać. Porozumiewają się różnymi dźwiękami. Oprócz miauczenia i mruczenia można usłyszeć ich ćwierkający głos.

Jak wygląda Maine Coon?

Pochodzący ze stanu Maine w Stanach Zjednoczonych Maine Coon jest jedną z największych ras kotów domowych.

Kot tej rasy ma muskularne ciało i silne nogi, a także kwadratową głowę i wysokie kości policzkowe. Ich najbardziej atrakcyjną cechą jest długi i futrzany ogon oraz oczywiście piękna kudłata sierść. Większość Maine Coonów jest pręgowana — choć występują aż w 75 kombinacjach kolorystycznych.

Ma miękką i błyszczącą sierść, która jest łatwa w utrzymaniu, ale wymaga szczotkowania raz w tygodniu, aby była ładna i schludna.

Skoro jesteśmy przy temacie estetyki, wszystkie koty mogą być podatne na choroby przyzębia. Upewnij się, że Twój Maine Coon wygląda jak najlepiej poprzez cotygodniowe szczotkowanie zębów w domu oraz regularne profesjonalne czyszczenie zębów.

Maine Coony mają duże, piękne oczy, które zazwyczaj są lekko skośne. Kocięta Maine Coon rodzą się z niebieskimi oczami, których kolor później się zmienia. Rasowe koty Maine Coon mają zazwyczaj złoto-żółte lub zielone oczy.

Jak długo żyje kot?

Powszechnie znana jako zdrowa rasa, osiąga średnią długość życia 10-13 lat, ale nie jest niczym niezwykłym, że żyją 15 lat lub dłużej. Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla zdrowia tej rasy.

Dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami?

Maine Coony są uważane za łagodne olbrzymy. Dlatego są jedną z bardziej przyjaznych ras kotów o delikatnym usposobieniu, które ułatwiają im przebywanie w pobliżu dzieci i innych zwierząt domowych. Jednak wszystkie zwierzęta będą reagować inaczej, dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przy wprowadzaniu nowych członków rodziny lub zwierząt do otoczenia Maine Coona.

Fakty o Maine Coon

Kochamy koty rasy Maine Coon i jesteśmy pewni, że inni lubią je z tych 5 niesamowitych powodów:

  1. Przyjazny rodzinie –  są niesamowicie słodkie. Uwielbiają drzemkę na kolanach, ale nie wymagają zbyt wiele czasu i uwagi.
  2. Komunikatywny – Oczywiście, wiele kotów miauczy, prosząc o jedzenie lub uwagę, ale koty wydają urocze dźwięki, takie jak ćwierkanie.
  3. Rozmiar – wiele Maine Coonów może ważyć do 10 kg. Dodaj do ich rozmiaru luksusowo grubą sierść, a wyglądają na jeszcze większe. Kto nie lubi słodkiego kota o dużych rozmiarach?
  4. Dociekliwa natura – są ciekawe swojego otoczenia i tworzą gry z pozornie nudnych przedmiotów. Można ich nawet nauczyć różnych sztuczek.

Zdrowe – Chociaż wszystkie rasy mogą dziedziczyć problemy zdrowotne, Maine Coon są powszechnie postrzegane jako jedne z najzdrowszych kotów. Jednak ze względu na swój rozmiar są predysponowane do dysplazji stawu biodrowego i kardiomiopatii przerostowej. Znajomość tych rzeczy z wyprzedzeniem może pomóc w opiece nad Maine Coonem i zapobieganiu możliwym problemom zdrowotnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *