Koszatniczka

Koszatniczka

Koszatniczki, duże jak świnka morska, ale z brązowym futrem i długim, cienkim ogonem, wyglądają jak przerośnięte myszoskoczki. Mają okrągłe, przysadziste ciała, ważą od 200 do 400 g i rosną do około 25-30 cm długości, od nosa do końca ogona. Czubek ich ogona ma kępkę czarnego futra, a brzuchy są pokryte brązową sierścią, a na tylnych łapach mają szczeciniaste włosy.

Koszatniczka spędza całe dnie na kopaniu tuneli i grzebaniu w norach, skakaniu i wspinaniu się, więc będzie potrzebować dużego wybiegu z odpowiednią ściółką, która pozwoli na tę aktywność.

Koszatniczka i jej charakter

W przeciwieństwie do wielu innych gryzoni, takich jak chomiki i szynszyle, które są aktywne w nocy, koszatniczki są aktywne w ciągu dnia i śpią w nocy, dzięki czemu są bardziej odpowiednie jako zwierzęta domowe. Koszatniczki żyją średnio 6-9 lat przy odpowiedniej opiece i odżywianiu.
Mają doskonałe widzenie i widzą światło ultrafioletowe (UV) – adaptacja, która prawdopodobnie pełni funkcję społeczną na wolności, ponieważ ich mocz i futro na brzuchu odbijają światło UV.

Koszatniczki są bardzo towarzyskie i energiczne, nawiązują bliskie więzi ze swoimi właścicielami i innymi koszatniczkami. Komunikują się ze sobą za pomocą obszernego słownictwa zawierającego ponad tuzin dźwięków, których małe koszatniczki uczą się od swoich rodziców w miarę dorastania. Koszatniczka będzie paplała, piszczała i wydawała odgłosy świergotu, w zależności od nastroju.

Co potrzebuje koszatniczka?

Każde koszatniczki zasługują na dobry dom, w którym będą zdrowe i szczęśliwe. Oto nasze najlepsze wskazówki, jak stworzyć wspaniały dom dla swojego zwierzaka.

 • Solidny dach – jako gatunek drapieżny koszatniczki mogą się bać ruchów nad nimi (ich głównymi drapieżnikami na wolności są ptaki drapieżne). Solidny dach może pomóc im czuć się bezpiecznie.
 • Dużo miejsca w pionie, aby mogły się wspinać. W naturze koszatniczki wspinają się na gałęzie krzewów i nieduże drzewa. Daj im gałęzie wykonane z bezpiecznego drewna (takiego jak gruszka, jabłko lub buk) i platformy na różnych poziomach, aby zwierzak mógł się wspinać lub skakać z jednej na drugą. Stabilna formacja skalna może być również świetną okazją do wspinaczki.
 • Przestrzeń do aktywności – ich obudowa powinna być wystarczająco duża, aby mogły biegać, skakać, wspinać się, żuć, kąpać się w piasku, kopać i gniazdować, a także jeść, pić i korzystać z toalety.
 • Zabawki — takie jak zabawki drewniane, sznurkowe i kartonowe. Unikaj zabawek wykonanych z plastiku, które mogą być toksyczne.
 • Kółka i tunele do ćwiczeń — aby Twoja koszatniczka była zajęta. Zwierzaki te są bardzo aktywne i potrzebują wielu okazji do ćwiczeń.
 • Kąpiel pyłowa – powinna to być płytka, ciężka misa wypełniona odpowiednim piaskiem (do tego idealnie nadaje się piasek szynszylowy). Misa powinna być wystarczająco duża, aby mogły się po niej turlać, a kurz powinien mieć około 4 cm głębokości. Jednak powinny mieć do niego dostęp tylko dwa lub trzy razy w tygodniu przez około 20 minut.
 • Ściółka – koszatniczki potrzebują głębokiej warstwy ściółki, aby mogły kopać i się zakopywać. Dno obudowy powinno być solidne, z głęboką warstwą materiału, takiego jak siano, rozdrobniony papier; można również użyć nietoksycznych wiórów drzewnych.
 • Budki lęgowe — Twoja koszatniczka powinien mieć stały dostęp do wypełnionych sianem budek lęgowych, w których będzie mogła odpocząć i spać.

Jaki rozmiar powinna mieć klatka dla koszatniczki?

Koszatniczki potrzebują przestrzeni, więc najlepiej im większa klatka, tym lepiej! Jako absolutne minimum, ich powierzchnia powinna mieć długość 100 cm i głębokość 50 cm, ale będą potrzebować dodatkowych poziomów nawet czterokrotnie, aby uzyskać dużo miejsca na podłodze. Jest to sugerowane dla dwóch koszatniczek, ale najlepiej, aby były one trzymane w małych grupach, więc należy zapewnić większy dom dla większych grup.

Co jedzą na co dzień koszatniczki? Co powinny mieć w klatce?

 • Wodę. Koszatniczka będzie potrzebowała stałego dostępu do świeżej, czystej wody do picia. Należy upewnić się, czy woda jest codziennie wymieniana, butelka regularnie czyszczona i uzupełniana w ciągu dnia, jeśli zacznie jej brakować. Dobrym pomysłem jest również regularne sprawdzanie, czy wylewka nie jest zatkana.
 • Koszatniczka będzie potrzebowała dostępu do siana przez cały czas.
 • Żywność komercyjna. Oprócz siana koszatniczka będzie codziennie potrzebowała niewielkiej ilości komercyjnych bryłek. W niektórych sklepach zoologicznych powinieneś znaleźć nuggetsy, ale ich nie będzie – mieszanka granulek dla świnki morskiej i szynszyli będzie w porządku (zawsze najpierw sprawdź składniki – koszatniczki nie powinny jeść jedzenia z melasą lub suszonymi owocami).
 • Warzywa liściaste. Niewielka ilość warzyw liściastych do pogryzienia jest świetna dla koszatniczek. Upewnij się, że zmieniasz warzywa, które im podajesz, ponieważ niektóre mogą powodować wzdęcia, jeśli zjedzą za dużo, co jest dla nich złe.

Czego unikać przy karmieniu koszatniczek?

Jest kilka rzeczy, których nie powinno podawać się koszatniczce:

 • Żywność zawierająca melasę
 • Pokarm dla królików (często zawiera niewłaściwe składniki odżywcze lub składniki toksyczne dla koszatniczek)
 • Owoce (od czasu do czasu kawałek jabłka jest w porządku, ale należy unikać wszystkiego innego)
 • Pokarmy dla chomików i myszoskoczków (zbyt dużo białka dla koszatniczek)

Pamiętaj, aby powoli wprowadzać pokarm do koszatniczki, aby uniknąć rozstroju żołądka.

Możesz być świadkiem, jak koszatniczka zjada własną kupę – jest to całkowicie normalne i ważne dla nich. Robią to, aby uzyskać potrzebne im składniki odżywcze i zdrowy układ trawienny.

Ciekawostki o koszatniczce

 • Koszatniczka pochodzi z północnego i środkowego Chile i można ją znaleźć na dużych wysokościach (1200 m) w paśmie górskim Andów.
 • Koszatniczki pracują dobowo, co oznacza, że ​​są aktywne w ciągu dnia i śpią w nocy.
 • Koszatniczki są towarzyskie – na wolności tworzą wspólne nory i żyją razem w grupach.
 • Koszatniczki są aktywne – spędzają dużo czasu na kopaniu i żuciu.
 • Koszatniczka jest bardzo głośna – będzie ćwierkać i piszczeć.
 • Koszatniczki mają żółte zęby – ich zęby mają naturalnie żółto-pomarańczowy kolor, a białe zęby mogą być oznaką choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *