Lorysa Górska

Lorysa Górska

Jak wiele zwierząt z Australii i południowego Pacyfiku, Lorysa Górska (Trichoglossus haematodus) ma wspaniałe kolory i unikalne cechy. Ptaki te są średniej wielkości papugami (ok. 28-32 cm) i należą do grupy często nazywanej „papugami pędzelkowatymi”. Chociaż są piękne i wyjątkowe, nie są zwierzętami domowymi dla każdego domu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, w co się pakujesz, zanim zdecydujesz się zabrać do domu jednego z tych przyciągających wzrok ptaków.

Jak wygląda Lorysa Górska?

Lorysa Górska wyróżnia się jaskrawoczerwonym dziobem i kolorowym upierzeniem. Samce tych papug są większe niż samice i mają dłuższy dziób. W przeciwnym razie samce i samice są nie do odróżnienia na podstawie upierzenia. Lorysy są jaskrawo ubarwione, z niebieską głową i brzuchem, zielonymi skrzydłami, ogonem i grzbietem oraz pomarańczowo-żółtą piersią. Często widuje się je w głośnych i szybko poruszających się stadach.

Lorysa Górska to tak kolorowa papuga, że trudno ją pomylić z innym gatunkiem. Pokrewna Lorysa Zielonogłowa jest podobna pod względem wielkości i kształtu, ale można ją odróżnić po całkowicie zielonej głowie i tułowiu.

Jaki jest temperament Lorysy Górsiej (Trichoglossus haematodus)?

Ptaki te są znane ze swoich błazeńskich wybryków, zabawnej osobowości i nadpobudliwych zachowań. Są niezwykle zabawnymi ptakami, wszędzie szukającymi zabawy. Mogą być głośne, zwłaszcza podczas zabawy lub gdy są znudzone. To czułe ptaki o inteligentnych zachowaniach. Mogą jednak stać się agresywne, jeśli poczują, że inne zwierzęta lub ludzie wkraczają na ich terytorium.

Czy Lorysy Górskie należy trzymać w parach?

Lorysa Górska łączy się w pary na całe życie i w klatce może być trzymana w parach. Dlatego jeśli się decydujesz na trzymanie dwóch papug jedynym odpowiednim partnerem w klatce, jest związany partner. Jeśli zostaną wprowadzone jako młode ptaki i stworzą więź, to mogą być trzymane razem. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko zranienia jednego lub obu ptaków.

Czym należy karmić Lorysą Górską?

Większość ich naturalnej diety składa się z nektaru, kwiatów, owoców, pyłków i nasion.

Częścią ich diety w niewoli powinien być dobrej jakości nektar handlowy lub domowej roboty. Należy pamiętać, że płynny nektar będzie musiał być wymieniany kilka razy dziennie — w rzeczywistości przy ciepłej pogodzie należy go wymieniać co 4 godziny. Głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci u Lorys są infekcje spowodowane zepsutym nektarem i/lub źle zbilansowaną, jednostronną dietą, która nie spełnia specjalnych wymagań żywieniowych potrzebnych dla dobrego zdrowia.

Lorysy uwielbiają również miód, pyłki i owoce, takie jak jabłka, granaty, papaję, winogrona, ananasy, figi, kiwi, a także zieloną żywność i niektóre warzywa, w tym kolbę kukurydzy.

Kolejnym zdrowym dodatkiem do ich diety są kwiaty, w tym bratki, nasturcje, róże, hibiskus, nagietki i mniszek lekarski. Wszystkie owoce, warzywa i kwiaty powinny być wolne od pestycydów.

Istnieje wiele dostępnych substytutów nektaru i pyłku do karmienia Lorysy Górskiej. Karmienie tymi substytutami może być skomplikowane, ponieważ ich wysoka zawartość cukru sprawia, że ​​są one podatne na szybkie zepsucie po zmieszaniu z wodą. Produkty te należy mieszać świeże w małych ilościach przy każdym karmieniu i podawać co najmniej dwa razy dziennie. Jeśli papugi jedzą zepsute jedzenie, mogą być podatne na infekcje przewodu pokarmowego wywołane przez drożdżaki i bakterie.
Loysy również mogą być z powodzeniem utrzymywany na kilku dostępnych na rynku dietach granulowanych. Podczas stosowania granulatów mają tendencję do twardszego stolca.

Jakie są problemy zdrowotne papug Lorys?

Ogólnie rzecz biorąc, Lorysy Górskie to zdrowe ptaki. Są podatne na chlamydiozę i chorobę dzioba i piór psittacin PBFD, które to choroby powinny być omówione przez weterynarza.

Oznaki choroby ptaka obejmują utratę apetytu, zmianę koloru lub konsystencji stolca, nadmierne pielęgnowanie i skubanie, wydzielinę lub obrzęk oczu, wydzielinę z nosa, opuchliznę dzioba, oraz letarg lub siedzenie na dnie klatki.

Dla kogo jest papuga Lorysa Górska?

Papugi są ptakami stadnymi i wymagają grupy społecznej dla optymalnego zdrowia psychicznego. Lorysy są bardzo głośne, co czyni je złym wyborem do mieszkań, a także niechlujne i terytorialne, więc mogą nie być idealną opcją dla domów z dziećmi, zwłaszcza małymi dziećmi. Podsumowując, są to piękne ptaki, które mogą wnieść rozrywkę i radość do Twojego życia, jeśli będziesz w pełni przygotowany na ich potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *