Ara Zielonoskrzydła

Ara Zielonoskrzydła

Bez wątpienia Ara jest jednym z najpiękniejszych zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Ara zielonoskrzydła jest często nazywana łagodnym olbrzymem, ze względu na spokojne usposobienie. Jej genialny kolor i temperament sprawiają, że jest ulubionym zwierzakiem rodzinnym dla tych, którzy mają miejsce i czas na opiekę nad tak dużym ptakiem.

Pochodzenie i historia Ary Zielonoskrzydłej

Ara zielonoskrzydłowa pochodzi z wielu tropikalnych lasów nizinnych Ameryki Środkowej i Południowej, w tym z Panamy, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Gujany, Brazylii, Peru, Surinamu, Gujany Francuskiej, Paragwaju, Argentyny i Boliwii. Zamieszkuje praktycznie to samo terytorium co niebiesko-złota ara.

Ary zielonoskrzydłe były trzymane w niewoli już w XVII wieku. Programy domowej hodowli rozpoczęły się w XIX wieku i były całkiem udane. Dziś stosunkowo łatwo znaleźć Ary zielonoskrzydłe z domowych hodowli. Podobnie jak wiele innych ptaków tropikalnych, naturalne środowisko tej papugi zostało poważnie wyczerpane, a wiele z nich wciąż jest nielegalnie łapana na handel papugami.

Jaki jest charakter Ary Zielonoskrzydłej?

 Ary Zielonoskrzydłe są czułe, dociekliwe i inteligentne. Zwykle widuje się je w parach lub grupach rodzinnych, a czasem gromadzą się w małych stadach składających się z sześciu do dwunastu ptaków. Ary są zwykle monogamiczne i mają tylko jednego partnera na całe życie. Są płochliwymi ptakami i bardzo dobrze się kryją, mimo że są jaskrawo ubarwione. Mają doskonały wzrok i słuch.

Papugi Ara wymagają każdego dnia kilku godzin interakcji z właścicielem. Te ptaki są niesamowite — mogą nauczyć się wypowiadać słowa (ale nie są gadułami) i robić sztuczki.

Chociaż są to jedne z najłagodniejszych papug, Ara zielonoskrzydła może stanowić zagrożenie dla rodzin z małymi dziećmi. Jako reprezentant dużego gatunku papug, mają niesamowicie potężne dzioby. Większość papug może mieć problemy behawioralne, jeśli nie otrzymają wystarczającej uwagi od człowieka.

Czy Ara Zielonoskrzydła mówi?

Arę zielonoskrzydłą można nauczyć mówić nawet kilkanaście słów, ale nie jest znana ze swojej zdolności mówienia. Ten ptak będzie krzyczeć, na przykład, gdy jest podekscytowany, czuje się zagrożony lub potrzebuje uwagi. Dlatego uwaga — ta papuga może być głośna, a więc gatunek ten jest nieodpowiednim towarzyszem dla tych, którzy mieszkają w mieszkaniu i nie chcą narażać się sąsiadom.

Jak wygląda i ile żyje Ara Zielonoskrzydła?

Ara zielonoskrzydła jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków papug. To duża papuga pokryta przeważnie czerwonym upierzeniem. Pióra skrzydeł i ogona są niebiesko-zielone, stąd ich nazwa. Dziób jest mocno zakrzywiony, a nogi szare, zygodaktyliczne (2 palce skierowane do przodu i 2 palce skierowane do tyłu).

Samce i samice są nie do odróżnienia, z wyjątkiem tego, że samce są nieco większe. Aby ustalić płeć ptaka, potrzebne będą testy DNA lub chirurgiczne określenie płci.

Ary zielonoskrzydłe mogą dorastać od 65 do 92,5 cm i mają około 1250 do 1700 g wagi. Ich rozpiętość skrzydeł wynosi od 102 do 122,5 cm. Żywotność Ary  Zielonoskrzydłej wynosi od 60 do 80 lat.

Czym karmić Ary?

Właściwa pielęgnacja obejmuje pożywną dietę składającą się ze świeżej żywności, wysokiej jakości sen (12 nieprzerwanych godzin) oraz środowisko umożliwiające im rozwój.

Aby przeżyć swoje długie życie w optymalnym zdrowiu, ważne jest, aby dieta była priorytetem.

Ary hodowane w domu jedzą mieszankę dla papug składającą się z granulek i suszonych owoców, warzyw, nasion i orzechów. Lubią też jeść jajka na twardo i ser.Owoce można podawać z umiarem (jak każdy smakołyk), zwracając uwagę na usunięcie nasion. Optymalne jest karmienie ekologicznymi — jeśli to możliwe — wolnymi od pestycydów produktami. Jeśli produkty ekologiczne nie są dostępne lub nie mieszczą się w Twoim budżecie, dokładnie umyj wszystkie owoce i warzywa przed karmieniem.

Papuga Ara uwielbia chrupać nasiona i orzechy, jednak te pyszne smakołyki mają wysoką zawartość tłuszczu, więc pamiętaj, aby zarezerwować je jako smakołyki i nagrody. To da ptakowi to, co najlepsze — zdrową dietę i smakołyki od Pana.

Jaka jest Ara Zielonoskrzydła w warunkach domowych?

Na wolności Ary żyją w stadach i są zwierzętami społecznymi, dlatego w domu też będą bardzo towarzyskie. Ara trzymana w domu patrzy na ludzi jak na członków stada i zarówno chce, jak i potrzebuje ich towarzystwa.

Ary zielonoskrzydłe są bardzo wrażliwe na trening i należy im poświęcić odpowiednią uwagę i czas na tworzenie więzi ze względu na ich wymagający charakter społeczny. Znudzona Ara to niszczycielska Ara.

Zaplanuj dużo czasu na spotkania towarzyskie z Arą. Kiedy zabierasz Papugę do swojego domu, pamiętaj, że stajesz się częścią jej stada i musisz włączyć ją do rodzinnych zajęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *