Neon innesa

Neon innesa

Paracheirodon innesi to słodkowodna ryba, pochodząca z tropikalnych części północnej Ameryki Południowej. Dzikie Neony można znaleźć w górnym biegu Amazonki, Tygrysa, Napo i Yarapa, które mają bardzo miękką i nieco kwaśną wodę. Płyną przez rejony tropikalne i temperatura wody się utrzymuje w granicach 20° – 26°C. Komercyjnie hodowane Neonki często są przystosowane do warunków, które bardzo różnią się od tych występujących w ich naturalnym środowisku.

Neon Innesa – charakterystyka

Podobnie jak inne ryby z rodziny kąsaczowatych, Neon innesa ma ciało w kształcie wrzeciona i tępy nos. Lśniąca niebieska linia biegnie po obu bokach ciała, od nosa aż do płetwy tłuszczowej. Neonka jest również ozdobiona czerwonym paskiem, który biegnie od środka ciała do podstawy płetwy ogonowej. Brzuch jest srebrzysty, a płetwa odbytowa prawie przezroczysta.

Bardzo ciekawą cechą Neon innesa jest zmiana kolorystyki nocą. Gdy ryba odpoczywa w roślinnym ukryciu, “wyłącza” swoje aktywne kolory i wygląda na przyćmioną. Jeśli szybko włączysz światło w akwarium po dłuższym okresie całkowitej ciemności, możesz początkowo nie zauważyć swoich Neonek. Jeśli zabarwienie pozostaje matowe nawet po dłuższym okresie włączonego światła, może to sygnalizować o chorobie, stresie albo nieodpowiedniej diecie.

Jak się zachowuje Bystrzyk neonowy?

Jest to spokojna ryba, często trzymana z innymi nieagresywnymi gatunkami ryb mniej więcej tej samej wielkości. Natomiast połączenie z większymi rybami może się skończyć ofiarami czy prześladowaniem.

Neonki to gatunek żyjący w grupie. Będzie dobrze, gdy w akwarium połączysz 4-6 osobników. W samotności czują się zestresowane i mają tendencje do ukrywania się w zaroślach. Stres, z kolei, osłabia układ odpornościowy i zwiększa podatność na choroby. Poza tym, Neonki w spokrewnionym towarzystwie przejawiają znacznie więcej ciekawych zachowań i tworzą piękne widowisko.

Jakie akwarium

Podczas zakładania akwarium dobrze jest naśladować naturalne środowisko Neonek. Rzeka Amazonka i jej dopływy są wypełnione gęstą roślinnością, a woda jest zacieniona przez roślinność dżungli. Twoje bystrzyki docenią, zatem, akwarium z dużą ilością roślinnych kryjówek i przestrzenią do pływania. Najlepsze dla nich światło – przytłumione. Możesz stworzyć takie, używając pływających roślin. Wielu akwarystów pokrywa tył i boki akwarium ciemną tkaniną, aby przyciemnić akwarium i wydobyć kontrastujące kolory swoich neonowych rybek.

Rzeki i strumienie w lasach Amazonii są często napełniane delikatną ulewą, dlatego zaleca się częsta zmiana wody w akwarium. Idealny zakres pH  to 5,0 – 7,0, dH 1-2. Jeśli Twoje Neonki były hodowane w akwarium o innym składzie chemicznym wody, szybka zmiana może im jednak zaszkodzić. Dlatego tym rybom należy zapewnić stopniową aklimatyzację.

Żywienie Neon innesa

Dzikie Neonowe bystrzyki są wszystkożerne i żywią się pokarmem roślinnym, skorupiakami, robakami i małymi owadami. Przyjmą również pokarmy płatkowe, mrożonki i liofilizaty. Jednak utrzymuj je na zróżnicowanej diecie, aby zapobiec niedożywieniu. Możesz na przykład użyć wysokiej jakości tropikalnego pokarmu płatkowego jako bazy i uzupełniać go okazjonalnie smakołykami w postaci rozwielitek, krewetek solankowych, ochotki i tym podobnych rzeczy.

Neon czerwony to Neon innesa?

Neonowa innes jest często mylona z Neonem czerwonym, ponieważ obie mają jaskrawe czerwone i niebieskie paski, a w rzeczywistości jest to odrębny gatunek, a nie odmiana kolorystyczna Neonki. Jak je odróżnić? Pod błyszczącym niebieskim paskiem u obu gatunków zobaczysz czerwony pasek boczny. Jeśli ten czerwony pasek kończy się mniej więcej w połowie ryby – jest to Neon innesa. Jeśli pas idzie znacznie dłużej, jest to Neon czerwony, albo Neon Axelroda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *