Kakadu Żółtoczuba

Kakadu Żółtoczuba

Kakadu żółtoczuba to inteligentna papuga, która uczy się szybko mówić i doskonale naśladują ludzi. Jeden z najbardziej popularnych i kultowych ptaków Australii.

Mimo spektakularnego wyglądu Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) to ogromna i aktywna papuga. Poza tym jest długowieczna (dobrze pielęgnowana żyje do 80 lat) i hałaśliwa, a trzymanie jej jako zwierzaka domowego jest bardzo trudne. Ptak ten wiele oczekuje od swojego właściciela i jest polecany tylko doświadczonym właścicielom, którzy staną na wysokości zadania. Dla zmotywowanego właściciela żółtoczuba to jedyne w swoim rodzaju zwierzę domowe.

Kakadu żółtoczuba, jak wygląda?

Kakadu żółtoczuba to biała duża papuga z przepięknym żółtym grzebieniem, ciemnoszarym dziobem oraz mocnymi nogami i pazurami. Spód skrzydeł i ogona ma bladożółty kolor. Obie płcie są podobne. Samice mają miedziane oczy, podczas gdy samiec ma bardzo ciemne czarne oczy. Młode kakadu żółtoczube przypominają dorosłe.

To hałaśliwe i rzucające się w oczy papugi, zarówno w spoczynku, jak i w locie. Mają od 45 do 50 centymetrów długości i około 800 g wagi.

Usposobienie Kakadu żółtoczubych

Na wolności kakadu żółtoczube są przyjazne i spokojne. Ptaki te żyją w małych stadach lub parach, czasami podczas karmienia zbierają się w bardzo duże stada. Bywają hałaśliwe i często wydają szorstkie, wrzeszczące dźwięki. Mogą również wydawać gładsze i bardziej miękkie dźwięki gwiżdżące. Są aktywnymi, energicznymi zwierzętami. Mają delikatne i zabawne usposobienie.

Skąd pochodzi Kakadu żółtoczube?

Kakadu żółtoczube pochodzą ze wschodniej Australii, Nowej Gwinei, Indonezji i Nowej Zelandii. Ich preferowane siedlisko znajduje się na obrzeżach tropikalnych i subtropikalnych lasów deszczowych. Są również dobrze znane na obszarach miejskich.

Jaki charakter mają Kakadu żółtoczube?

Kakadu to czuły gatunek spośród różnych rodzajów papug. Właściciel musi chcieć poświęcić czas i energię na stworzenie silnej więzi z ptakiem. Cacatua galerita uwielbia gdy jest w centrum uwagi, jednocześnie potrzebuje też czasu w samotności, aby nauczyć się samowystarczalności — co jest niemałym wyczynem.

Ten ptak jest bardziej skomplikowanym emocjonalnie gatunkiem zwierząt domowych niż inne kakadu. Uwielbiają wydawać dość głośny krzyk, a także mogą wykonywać spontaniczne ruchy, które bywają zaskakujące dla niektórych właścicieli ptaków. Papugi te są również bardzo wymagające pod względem czasu i uwagi, którą chcą, aby im poświęcać. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić im zainteresowania, o które proszą, te Kakadu mogą być destrukcyjne w swoim otoczeniu lub samookaleczające. Najłatwiej będzie trenować i socjalizować młode ptaki.

Kakadu żółtoczube to naprawdę bardzo hałaśliwe ptaki, które używają swoich skrzeczących głosów do komunikowania się ze sobą. Aby wyrazić swoje emocje, te kakadu używają również swoich czubków na głowie. Podnoszą i rozkładają swoje żółte grzebienie, gdy czują się podekscytowane, gdy wykryją niebezpieczeństwo.

Czym karmić papugę kakadu żółtoczubą?

Na wolności kakadu żółtoczube lubią żywić się ziarnami, owadami i nasionami. Są to głównie zwierzęta ziarnożerne i żerują zarówno na drzewach, jak i na ziemi. Jedzą też orzechy, owoce, larwy owadów, nowo zasadzone i dojrzewające rośliny.
Ptaki te mają wysoki wskaźnik otyłości, więc pokarmy wysokotłuszczowe muszą być karmione oszczędnie.

Kakadu hodowane w domu muszą mieć zróżnicowaną dietę, która składa się z mieszanki nasion, wysokiej jakości granulatu, świeżych owoców i świeżych warzyw. Zarządzanie zbilansowaną dietą jest bardzo ważne dla tych papug, ponieważ mogą one łatwo być niedożywione lub mieć nadwagę.

Czy Kakadu żółtoczuba mówi?

Te ptaki są doskonałymi aktorami – odpowiednio wytrenowane potrafią śpiewać i tańczyć. Mogą szybko nauczyć się wymawiać słowa oraz zwroty. Kakadu żółtoczuba ma również przeszywająco głośny wrzask. Gatunek ten nie nadaje się do życia w mieszkaniu, ponieważ jego hałas może być uciążliwy dla bliskich sąsiadów.

Jaka klatka dla Kakadu żółtoczubej?

Kakadu żółtoczube to duże ptaki, które potrzebują bardzo przestronnych wybiegów. Klatka powinna mieć co najmniej około 100 na 100 cm i co najmniej 1,5 m wysokości. Im większa klatka, tym lepiej. Preferowana jest też woliera dla ptaków.

Ptaki naturalnie emitują puszysty puder, który pomaga zachować zdrowe skrzydła i skórę. Ten proszek może być problematyczny dla niektórych alergików.

Kąpiel ptaków jest ściśle indywidualną preferencją. Na wolności niektóre kakadu lubią stać w deszczu, podczas gdy inne go unikają.

Ćwiczenia i trening Kakadu żółtoczubej

Kakadu żółtoczube są bardzo żywymi i energicznymi ptakami, więc właściciele powinni być przygotowani na wiele zajęć z nimi. Należy pozwolić swoim zwierzętom na co najmniej trzy do czterech godzin zabawy poza klatką. Bardzo ważne jest również, aby właściciele zapewnili ptakom przestronny obszar, w którym mogą się rozciągać, wspinać i machać skrzydłami. Specjalne grzędy, huśtawki i stojaki mogą także służyć jako narzędzia pomagające im ćwiczyć.

Jakie problemy zdrowotne może mieć Kakadu złótoczuba?

Problemy zdrowotne dotykające kakadu żółtczubą są podobne do problemów związanych z innymi kakadu i papugami tej samej wielkości. Ten ptak jest szczególnie podatny na problemy z zachowaniem buntowniczym, jeśli nie poświęca się mu uwagi i odpowiedniej aktywności fizycznej. Mogą zacząć wyrywać pióra i są skłonne do samookaleczeń. Aby uniknąć tych niechcianych zachowań, właściciele muszą pilnie zapewnić swoim zwierzętom mnóstwo zabawek i uwagi.

Podobnie jak inne papugi, kakadu żółtoczube są podatne na guzy tłuszczowe, jeśli ich dieta nie zawiera wystarczającej ilości świeżych warzyw i owoców. Gatunek ten jest również podatny na chorobę dzioba i pióra psittacine (PBFD).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *